Fatih Ekrem Bahadır
01

İSİM

Fatih Ekrem Bahadır

MESLEK

Yabancı Dil Eğitmeni

EPOSTA

mail@fatihbahadir.com

TELEFON

(+90) 532 603 77 22

01

2. Nesil Apple AirPods İzlenimlerim

Apple düşkünü biri olarak kullandığım Apple ürünlerine dair deneyim yazısı yazmazsam ayıp etmiş olurum. Yaklaşık 6 aydır 2. Nesil Apple AirPods kullanmaktayım. Herhalde bir deneyim yazısı yazacak kadar kullandığımı düşünüyorum. Hadi o zaman anlatmaya başlayalım. Her zaman olduğu gibi önce en sevdiğim kısımlarını anlatayım.

Sihirli Kelimesinin Hakkını Veriyor   

Küçük bir kutuyla gelen AirPods, size kurum derdi yaşatmıyor. Açma kapama derdi de yok bu kulaklıkların. Kutusundan çıkarıyorsunuz ve iPhone’unuzun yanına yaklaştırdığınızda otomatik olarak telefonunuzla eşleşiyor. Kurulum bu kadar. 🙃 Sizce de oldukça sihirli değil mi? Şarjı uzun süre gidiyor. Kutunun şarjı okula giderken ve dönüşte kullanan bana bir hafta yetiyor. Kulaklıkların şarjı derseniz işiniz bitip kutusuna koyduğunuz anda başlıyor şarj olmaya. Kutuyu haftada bir şarj etseniz yetiyor.

Şarjının bittiğini ya önündeki turuncu ışıktan ya iPhone’unuzun araç takımı kısmındaki Piller sekmesinden ya da kutuyu yanına yaklaştırıp kapağını açtığınızda alttan otomatik olarak çıkan menüden görebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra, şarj kutusunu şarj ederken kapağını açıp iPhone’unuza yaklaştırdığınızda eğer gelen bir güncelleme varsa otomatik olarak AirPods kendisini güncelliyor. Rüya gibi 😍

Müziğin Kalitesi Kulağınızda

Mükemmel ses kalitesi sunuyor. Dolayısıyla müzik keyfinizi ikiye katlıyor. Tabi siz şarkı dinlerken de pratikliğiyle sihirli kelimesinin hakkını vermekten geri durmuyor. Sol kulaklığa iki defa dokununca bir önceki şarkıya, sağ kulaklığa çift dokununca bir sonraki şarkıya geçiş yapıyor. Bu ayarları isterseniz değiştirebiliyorsunuz. AirPods’un tekini kulağınızdan çıkardığınızda müzik duraklatılıyor. İkisini birden çıkardığınızda ise müzik duruyor. Birinci nesilde ara sıra yaşanan bağlantı sorunu da yok.

iPhone’unuza çağrı geldiğinde AirPods üzerinden cevap verebiliyorsunuz. Mikrofonu gayet güzel. Gürültüyü süzüyor ve ortam seslerini karşı tarafa aktarmıyor. Daha sağlıklı FaceTime, Skype ve WhatsApp görüntülü aramaları gerçekleştiriyorsunuz. Gelen çağrılara cevap verirken iPhone’unuzu aramanıza gerek yok. Kulaklıkların teki bile kulağınızda olsa aramaya cevap verebiliyorsunuz.

Zippo Çakmak Tasarımında

Şarj kutusunun tasarımı harika olmuş. İster istemez sürekli oynamaktan kendinizi alamıyorsunuz. Zippo çakmaklar gibi olmuş kapağı. Alttan ittirince açılıyor, üstten ittirince de mıknatıslı olduğu için kapanıyor. Açma kapama sesi bile kulağa hoş geliyor. Şu Volkswagen’in tok kapı sesi gibi olmuş desem yalan olmaz. 😘 Tasarımı kablolu kulaklıklara çok benziyor. Onlardan biraz büyük. Koşsanız da yürüseniz de veya zıplasanız da kulağınızdan düşmüyor. Kulağa rahatça oturuyor.

Kablolu kulaklıkların en büyük derdi kabloların birbirine girmesiydi. Kulaklığı kullanmak istediğinizde her seferinde önce dolaşan kabloları birbirinden ayırmak gerekiyor ve bu da zaman alıyordu. AirPods ile bu dert tarih oluyor. Kapağını aç, kutusundan çıkar ve kulağına tak. Üç adımda müzik keyfiniz hazır.

“Hey Siri” Özelliği

1. Nesil AirPods’ta “Hey Siri” özelliği yoktu. 2. Nesil AirPods ile kullanıcılarına merhaba diyen bu özellik sayesinde, “Hey Siri” diyerek dinlediğiniz şarkıyı değiştirebilir, telefonla arama yapabilir, ses seviyesini ayarlayıp ve yol tarifi alabilirsiniz.

AirPods’u kullanırken deneyebileceğiniz “Hey Siri” komutlarından bazıları: “Hey Siri, Elif’i cepten ara.”, “FaceTime araması yap.”, “Anneme mesaj gönder.”, “Sesi aç.”, “Buradan işe nasıl giderim?”, “Bir sonraki şarkıya geç.”, “Müziği duraklat.”, “AirPods’umun pil seviyesi nedir?”, “Hey Siri, hava bugün nasıl?” veya “Hey Siri, Akustik listemi dinleyelim.” gibi bir şeyler söylemeniz yeterli.

Nerede Kullanıyorum?

Yürüyüş yaparken müzik dinlemek, evde iPad’den bir şeyler izlemek ve MacBook ile çalışmak, arabada telefona cevap vermek veya otobüste yanınızdakini rahatsız etmeden video izlemek için ideal. Ayrıca Apple Watch ve AirPods müzik ve Podcast’ler iPhone’a bağlı kalmadan kullanabiliyorsunuz. Çok sık dinlediğiniz müzikleri ve seçtiğiniz poddcast’leri dinleyebiliyorsunuz.

O kadar pratik ve sevimli bir cihaz ki sigara içenlerin çakmaklarını yanlarından ayırmadıkları gibi zaten bir süre sonra siz de artık onsuz yapamaz oluyorsunuz. Sizin favori oyuncağınız ve sevimli bir yol arkadaşınız haline geliyor.

Hoşuma Gitmeyen Kısımlar

Kulaklık uçları biraz uzun geldi bana. Kulak memesini geçiyor. Karşıdan biraz uzun duruyor. Bunun çözümünü 3. Nesil AirPods ile yani Pro versiyon ile çözdüler ancak daha pahalı bir etiketle geldi. AirPods Pro’nun kulaklık uç kısımları daha kısa ama onun kutusu da yanlamasına daha geniş.

3. Nesil AirPods’da yani Pro versiyonda Transparency Mode ile dış mekân seslerini duyabiliyorsunuz. Ayrıca suya da dayanıklı olan Pro versiyonda kişiye özel kulaklık uçları da sunuluyor. Kimileri açma kapama tuşu isteyebilir. Belki bu da eksi hanesine yazılabilir. Ancak o işleri sihirle halletmiş Apple mühendisleri.

Sadede Gel, Kaç Para?

Dediğinizi duyar gibiyim. Şu an (18.05.2020 itibariyle) Apple’ın Türkiye mağazasında 2. Nesil AirPods ve şarj kutusu 1099₺, 2. Nesil AirPods ve kablosuz şarj kutusu 1399₺ ve AirPods Pro ise 1899₺ etiket fiyatıyla satılıyor. 1. Nesil AirPods artık satışta değil. Kablosuz olmayan 2. Nesil AirPods’ta ön tarafta, pil dolu olduğunda ve açınca yeşil yanan, pil azalınca turuncuya dönen gösterge ışığı yer almıyor.

Eğer Apple Türkiye mağazasını alışverişlerinizde tercih etmek istemezseniz, 1. Nesil AirPods’u farklı alışveriş sitelerinde 1500₺’te bulabiliyorsunuz. Apple Türkiye Online Store’da 1399₺’ye satılan 2. Nesil AirPods ve şarj kutusunu internette farklı alışveriş sitelerinde 849₺’ye bulabilirsiniz. 2. Nesil AirPods ve kablosuz şarj kutusunu ise 1249₺’ye bulunuyor. AirPods Pro’yu ise 1489₺’ye bulabiliyorsunuz.

Lakin bu mağazaların kulaklığı iç giyim gibi kişisel bir ürün olarak gördüklerinden, beğenmediğiniz takdirde değişim ve iade imkânı vermediklerini belirtmek isterim. Apple Türkiye Online Store’da, diğer bütün Apple Store’lar gibi, cihazı kullansanız bile, 15 gün içinde iade edip paranızı geri alabiliyorsunuz. Tercih sizin. Bunu her iki tercihi yapmış biri olarak söylüyorum.

Keyifle kullanmanız ve günlük hayattan aldığınız keyfi katlamanız dileğiyle. Olumlu, olumsuz görüş, öneri ve yorumlarınızı yazabilir, Apple kullanıcılarıyla paylaşabilirsiniz. Bol sihirli günler dilerim. Sağlıcakla kalın.  

Kaynaklar: