Fatih Ekrem Bahadır
01

İSİM

Fatih Ekrem Bahadır

MESLEK

Yabancı Dil Eğitmeni

EPOSTA

mail@fatihbahadir.com

TELEFON

(+90) 532 603 77 22

01

24 Kasım Sendromu

Her sene 24 Kasım yaklaştığında nedendir bilinmez memur haber sitelerini bir telaş alır. Hemen manşetler atılmaya başlanır: ‘Öğretmenlere %300 zam!’, ‘Öğretmene zam sinyali!’, ‘Öğretmenlere ek ödeme!’ filan gibi bol bol yalan haber okursunuz.

Merak etmeyin ve endişelenmeyin sevgili öğretmen arkadaşlar. Kıyıda köşede veya herhangi bir internet sitesinde veyahut Google’da kendinizi ‘öğretmen+zam’ kelimesini aratırken bulabilirsiniz. Lakin bu durum sevgili(!) memur haber gazeteciliğinin her sene tekrarladığı geçici bir sendromudur.

Sakin olun ve 24 Kasım’ın geçmesini bekleyin. Zira bu tür haberler, 25 Kasım günü bırakın memur haber sitelerini Google’dan bile silinecektir. Bu tür hableri bir dahaki seneye kadar bir daha asla göremezsiniz. Ben bu durumu memur haber sitelerinin 24 Kasım sendromu olarak değerlendiriyorum. Geçici bir durumdur, hani bankamatikten para çekmeye gidersiniz de ‘It’s temporarily out of order!’ –Geçici olarak hizmet dışıdır!– gibi bir uyarı ile karşılaşırsınız ya, bu durum da onun tıpkısının aynısıdır.

Kanımca bu tür haberleri yapan arkadaşlar, zaman-ı evvelde, öğrenci iken sevgili öğretmenine o kutsal, öğretmenler günü kutlamasını yapamadığı için içten içe vicdan azabı çekmektedir. Ve her sene bir nebze de olsa bu acıyı azaltabilmek, vicdanını rahatlatmak için bu tür haberlerin peşinden koşmaktadır.

Yoksa bu gibi haberlerin temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp memurların uğrak yeri memur haber sitelerine her sene konulmasının başkaca bir açıklaması yoktur. Eğer siz bu haberleri okuyanlar olarak bir bildiğiniz varsa, efendim bir adım öne çıkınız. Zira biz bu zamana kadar bu tür haberler yapılmasının ne tür mantığı olduğunu hala çözebilmiş değiliz.

Sanki magazin habercileri, paparazziler gibi memur haber sitelerinin haber editörleri 24 Kasım’ı iple çekerler ve o gün pat diye böyle ‘Flaş, flaş, flaş! Öğretmenlere 24 Kasım’da bir maaş ikramiye!, ‘Öğretmene 721TL ek ödeme!’ gibi kuruşu kuruşuna bilgi veren ama asla ve asla doğru çıkmayan yalan haber yaparlar.

Hani paparazziler ‘Bilmem kim Bodrum’da iskeleden ilk atlayan manken oldu!’, ‘Bu sene Alaçatı’da yazı ilk açan bilmem kim oldu!’ gibi hiçbir işe yaramayan, sadece fakirin ekmeği umut, ya olursa kabilinden haberler olur ya, okursunuz da ne sizi ilgilendirir ne de hayatınız değişir. Bu haberlerde ona benziyor.

Eğer siz de bir öğretmen olarak bu tür haberlerden rahatsızsanız, öğretmen ve para konularına malzeme olmaktan sıkıldıysanız, arkanıza yaslanın, bu haberleri yine siz gibi memurların yazdığını gözardı ederek dingin bir şekilde 24 Kasım’ın geçmesini bekleyin. Zira 25 Kasım günü ne haberciler ne bakanlar ne başbakanlar öğretmenleri ve maaşlarına bilmem ne zaman ve bilmem ne kadar zam yapılacağını hatırlayacaklardır. Siz de unutun. Hatta bu tür haberleri hiç okumamış gibi yapın. Yok sayın yani. Hani varmış da ama aslında yokmuş gibi!

Biliyorum, saçmaladığımın farkındayım!.. Lakin bu tür haberler karşısında bir öğretmen olarak benim de sakin kalmamı beklemeyin lütfen. Adamı çileden çıkarıyorsunuz! Yaptığınız bu tür haberlerin hepsinin yalan olduğunu bildiğiniz halde hala senelerdir memur haber sitelerinde aynı haberleri yapmaktan utanmıyorsunuz. Kusura bakmayın, bırakın bugün de biz yalan haber yapıp, aklımıza geleni yazalım.

Buyurun öğretmenlerden flaş haberler:

Flaş, flaş, flaş! Memur haber sitelerinin yaptığı zam haberlerini aslında balık hafızalı editörlerin yazdığı ortaya çıktı!

* Flaş, flaş, flaş! Bilmem ne memur haber sitesinin yaptığı zam haberi kabak gibi ortada kaldı!

* Flaş, flaş, flaş! Öğretmenler zam beklerken 3’ün 1’ini aldı. Yetkili sendika masaya oturmadan imzayı çaktı!

* Flaş, flaş, flaş! Hiçişleri bakanı, atanamayan öğretmenlerin kızlı-erkekli evlerde kaldıkları için ücretli olarak çalıştıklarını söyledi!

* Flaş, flaş, flaş! MEB  Bakanı zam bekleyen öğretmenlere, öğretmensiniz ama size iş vermişiz daha ne istiyorsunuz? dedi.

* Flaş, flaş, flaş! Ekonomi bakanı, öğretmen maaşlarında güncelleme yapmadık, daha ne istiyorsunuz? dedi.

* Flaş, flaş, flaş! Başbakan, öğretmenlere zammı yedirtmeyiz! dedi.

* Flaş, flaş, flaş! Bilmem nere valisi, ben öğretmenlere aslında kavas dedim! dedi.

* Flaş, flaş, flaş! Düşişleri Bakanı, Fen Edebiyat Fakiltesi’nden mezun olan öğretmenler yerine Suriyeli mültecilerin öğretmen olarak atanabileceğini açıkladı!

* Flaş, flaş, flaş! Elinden hiçbir iş gelmeyen, palalı ve satırlı bir grubun Ankara’da bir lisede öğretmenler odasına dalıp, ‘Akıllı olun lan, adam deyip çocukları size gönderiyoruz!’ dediler.

* Flaş, flaş, flaş! Asgari ücretliler, veliler ve hatta zerzevatçılar öğretmenlerden daha iyi ders anlatabildiklerini savundular!

* Flaş, flaş, flaş! Alo 147 aslında BİM’e bağlı olduğu ortaya çıktı!

* Flaş, flaş, flaş! Atanamayan öğretmenler gizli örgüt üyesi çıktı!

* Flaş, flaş, flaş! Öğretmenlerin aslında hiç okula gitmedikleri anlaşıldı!

* Flaş, flaş, flaş! Emekliliği hak ettiği halde öğretmenliğe devam eden yaşlı öğretmenler, mesleği hobi haline getirdikleri için emekli olmadıklarını açıkladılar.

* Flaş, flaş, flaş! Memur sendikalarının ne iş yaptığını MİT mensupları hala çözemedi!

* Flaş, flaş, flaş! Dershanelerin tümden cemaate devredildiği bildirildi!

* Flaş, flaş, flaş! MEB: SBS ancak biz kaldırırsak kalkar!

* Flaş, flaş, flaş! Milli Eğitim Bakanlığı, “100 Temel Veli  Performans Sitesi” listesini yayınladı!

Kaynaklar:

  1. Kamu Ajans l Öğretmene 721TL Ek Ödeme Planlanıyor
  2. Kamu Ajans l Öğretmen MAAŞLARINA Zam Sinyali
  3. Kamudan Haber l MEB: Öğretmenlere Ek Ödeme Verilecek
  4. MEB Personel l Öğretmenlere Ek Ödeme ZAMMI Hazırlığı
  5. Türkiye Eğitim l Öğretmen Maaşlarına Zam Sinyali
  6. Zaytung l MEB Bakanı Nabi Avcı, basında çıkan ”Akademisyen ve Öğretmenlere zam müjdesi” iddialarını yanıtladı…