Apple, iPhone 6 ile Tükürdüğünü Yaladı

Fatih Ekrem Bahadır
10 dk
4 Yorum
188

9 Eylül 2014 Salı günü Apple, yeni iPhone’ları tanıttı. Sızıntılarda bol bol gördüğümüz gibi yeni iPhone’lar artık büyük ekranlı. Yeni iPhone’lar, 4.7” iPhone 6 ve 5.5” iPhone Plus şeklinde isimlendirilmiş. iPhone 3G ve 4 serileri 3.5” iken 5 serisi 4” ekran ile iPhone kullanıcılarına sunulmuştu.

Hatta 4”lik iPhone 5 ekranı tüketiciye tanılırken “Baş parmağınız ile ulaşabildiğiniz en uç nokta bizim için sınır oldu!” denilmişti. iPhone 5 Thumbs TV reklamını altta izleyebilirsiniz.

Peki, iPhone 6 ile ne oldu da Apple büyük ekrana geçiş yaptı? Bana göre Apple, iPhone 6 ile ekran konusunda tükürdüğünü yaladı. Büyük ekran konusunda daha önce söylediği herşeyi bir kenara bırakıp Apple birçok rakibinin 2-3 sene önce adım attığı büyük ekran alanına henüz adım attı.

Şimdi iPhone 6 ile Apple, iPhone kullanıcılarına “Büyük ekran iyidir!” ve iPhone 6 Plus ile de “Büyük olmanın ötesinde!” gibi replikler sunmakta. Hatta Tim Cook Amerikan TV kanalı PBS’e verdiği röportaja göre şirket daha önce büyük ekran telefon çıkarabilirdi lakin daha iyi bir ürünü satışa sunmak için hazır olmasını beklediklerini; ekran teknolojisi, pil teknolojisi, yazılım gibi her detayı düşündüklerini kaydediyor.

The Evolution of the iPhone

Kot veya kumaş pantolonumun cebine rahatlıkla koyabildiğim iPhone 5s’imi kullanırken herhangi bir sıkıntı çekmiyorum. Hatta bazen baş parmağımı biraz daha yukarıya kaldırmam gerekebiliyor. Ve hala 5s’imin akıllı/telefon olarak kullanım konusunda ideal boyutta olduğunu düşünüyorum.

Büyük ekran Android telefonlara kendi tabirimle “ekmek küreği” şeklinde bakıyorum. Kulakta hiç de hoş durmadıklarına inanıyorum. Bayanların çantalarında taşıdıkları teknolojik aksesuar olarak görüyorum. Büyük eli olan boylu poslu kişilerin büyük ekran kullanması gerektiğini düşünüyorum. Dolayısıyla iPhone 5s’imin ekran boyutu benim için hayli ideal.

iPhone kullanmak isteyip ekrandan dolayı vazgeçen dostlarımız, makul fiyatlarda akıllı telefon almak istediklerinde alt grupta General Mobile Discovery veya Turkcell T50 önerirken üst segmentte LG G2/3, Samsung Galaxy S4/5 veya Samsung Galaxy Note 2/3 gibi akıllı telefonları öneriyorduk. Ama şimdi işler iPhone 6 ve 6 Plus’ın tanıtılması ile değişti.

iPhone 6 tanıtıldı ancak aynı gün Twitter’da Android kullanıcıları tarafından alay konusu oldu. 2012’de Nexus 4 ile gelen özellikler iPhone 6’da yer aldığı için “Sevgili iPhone kullanıcıları: 2012’ye hoşgeldiniz!” diye dalga geçildi. HTC firması, “Daha büyük ekran, daha iyi performans, şık dizayn. iPhone 6, partiye hoşgeldin!” diye bir tweet attı. Nokia ise Lumia serisinin resmini kullanarak “Partiye hoşgeldin, biz bu tasarımları bir yerden tanıyoruz!” diyerek resmen iPhone 6 ile dalga geçti.

Ekran Resmi 2014-09-14 23.21.05

Velhasıl, Apple teknoloji ve yenilik konusunda bir zamanların takip edilen bir firması iken şimdilerde müşterisine tanıttığı 1-2 yıl geriden gelen yeniliklerle(!) alay konusu olmaktan kurtulamadı. Apple, takip edilen konumundan 1-2 yıl geriden takip eden bir konuma düştü.

Gelelim fiyatlara. Fiyat cidden fahiş. iPhone 6 Amerika’da 16GB 649$, 64GB 749$, 128GB 849$ gibi her zamanki fiyatlara satılırken Türkiye’de 2349TL, 2649TL ve 2949TL gibi fiyatlarla pazara merhaba dedi. iPhone 6 Plus’ın Amerika fiyatları 16GB için 749$, 64GB 849$, 128GB 949$’a satılırken Türkiye’de 2649TL, 2949TL ve 3249TL gibi bir fiyata satılacak. Dolayısıyla sırayla düşünürsek 788TL, 866TL, 943TL ve 1021TL gibi Amerika ile Türkiye arasında fiyat farkı var. Fiyatları aşağıdaki tabloda da görebilirsiniz.

Ekran Resmi 2014-09-14 17.13.15

32GB’lık model online satış sitesinden kaldırılmış. Önceleri 16GB model yeterli olurken iPhone 5s ve iPad Air’imi 32GB almıştım. Bu anlamda 32GB modelin kaldırılması kötü olmuş ama aynı fiyata şimdi 64GB’lık modeli alacağız. Bu durum kapasite konusunda sıkıntı çekenlerin işini kolaylaştıracaktır.

Gelelim iPhone 5s’ten iPhone 6 veya 6 Plus’a geçme konusuna. 2009 yılından beri iPhone kullanıyorum. 2-3 senedir iPad ve MacBook Air kullanıyorum. Edindiğim izlenim şu: Apple ürünlerinden iPhone aldığınız en az 3 yıl, iPad ve MacBook aldığınızda ise en az 5 yıl kullanmak gerek. Ki böylelikle hem paranız boşa gitmemiş olacak hem de sürekli teknolojik aletlerinizi değiştirmek zorunda kalmayacaksınız.

Bu noktada, ekran konusunda ben gibi sıkıntı çekmeyen, iPhone 5s’in ekranından memnun olan iPhone kullanıcılarının iPhone 6’ya geçmeyeceğini düşünüyorum. Ama büyük ekran konusunda Android kullanıcılarına canı giden iPhone kullanıcıları illaki iPhone 6’ya geçiş yapacaklardır diye düşünüyorum. Ben şimdilik 5s’imle mutluyum lakin cebime/avucuma sığacağını düşüdüğüm gün ve sürekli Amerika’ya gidip gelen dostlarım iPhone 6 getirdikleri gün herhalde daha büyük ekrana geçme konusunda fazla direnmeyeceğim kanaatindeyim.

icloud-hack

Ağustos ayının son günü iCloud hacklenmiş ve Kate Upton, Avril Lavigne ve Jennifer Lawrence gibi birçok ünlünün uygunsuz fotoğrafları internette yayınlanmıştı. Tanıtımda iCloud’un hacklenmesi konusunda kullanıcıların yüreğine su serpecek herhangi bir açıklama yapılmazken iCloud kapasitelerinde Apple indirime gitti. Artık daha uygun fiyatlara daha büyük kapasitede iCloud kullanabileceğiz.

Canlı yayın konusuna da değinip yazıyı sonlandıracağım. 9 Eylül 2014 Apple iPhone lansmanında resmen canlı yayın skandalı yaşandı. iPhone, iPad ve MacBook üzerindeki Safari’den izlenen canlı yayın sürekli kesildi. İzleyiciler yayını izleme konusunda büyük sıkıntı yaşadı. Doğrusu Apple gibi sunuma ekstra önem veren bir şirkete bu durum yakışmadı.

Apple, iPhone 6 ve 6 Plus ile büyük ekran telefonların segmentine adım attı. Her ne kadar Apple iki sene önceki iPhone 5 TV reklamında söyledikleriyle şimdi çelişse de elbette zamanla çevremizdekilerin elinde büyük ekran iPhone’ları gördükçe ekran konusunda düşüncelerimiz yerine oturacak. Ya büyük ekrana alışacağız ya da 4” ekranın ideal bir boyut olduğu kanısına varacağız.

Her şey bonibon.ca olsun!

Kaynaklar:

1- Android Headlines l Dear iPhone Users: Welcome to 2012

2- Apple l iPhone Modellerini Karşılaştırın

3- Apple Fanatiği l Apple’ın 9 Eylül Canlı Yayın Fiyaskosu Üzerine

4- Donanım Haber l Mesut Çevik l Apple’ın Samimiyetsizliği iPhone 6 Lansmanı ile Tescillendi

5- Ekşi Sözlük l 3250TL Verip iPhone 6 Plus Almak

6- Engaged l Steve Jobs: No One’s Boing to Buy a Big iPhone

7- Ethem Kıyak l iPhone 5s’i Satıp iPhone 6 Almalı Mı?

8- Fundalina l Merakla Beklediğimiz Mobil Cihazlar

9- HTC l Bigger Secreen. Welcome to Party

10- Nokia l We Take The Things Personally Too.

11- YouTube l Apple iPhone 5 Ad l Thumbs

12- Zaytung l Yeni iPhone 6’yı Sizin İçin İnceledik