Fatih Ekrem Bahadır
01

İSİM

Fatih Ekrem Bahadır

MESLEK

Yabancı Dil Eğitmeni

EPOSTA

mail@fatihbahadir.com

TELEFON

(+90) 532 603 77 22

01

Apple Store Türkiye’den İlk Alışveriş Fiyasko

Apple Store Türkiye yakın zamanda kapılarını online aleme açtı. Hatta GSM operatörleri ile birlikte iPhone 5s’i gece yarısından itibaren satmaya başladı. Lakin fiyatlar pek de öyle beklediğimiz seviyelerde değil. iPhone hala ülkemizde ‘zengin telefonu’ olarak satılmaya devam ediyor. Gerek ithalatçı firmalar gerekse Apple Store Türkiye fahiş karlar almaya devam ediyor.

Türkiye online mağazası tam da Türkler’e özgü bir şekilde kırmızı beyaz çay tabağı teması ile müşterilerinin gönüllerini fethetmeye çalışıyor. Site üzerinden iPhone 5s alanlara kargoları fazla beklemden 3-5 iş günü hatta hemen ertesi günü yapıldı.

Apple Store Türkiye

Lakin 27 Kasım’da iPad Air ve iPad Mini Retina satışını başlatacağını duyurdu online mağaza. O gün bir iPad almak için siteye girenler şimdilerde olduğu gibi 2-3 hafta sonra ürünlerin kargolanacağı bilgisini gördüler. Aynen benim de gördüğüm gibi.

Bilemiyorum, fazla mı heyecanlıyım ama eğer bir ürünü satışa sunacağınızı söylüyorsanız ve bunun önsipariş olmadığını belirtmiyorsanız, bunu satın alan müşteriler siz her ne kadar altında 2-3 hafta sonra teslim edilecek deseniz de kargolarının hemen ertesi günü yapılacağını düşünüyor.

iPad Air

Anladığım kadarıyla Apple Store Türkiye iPad satışları konusunda stoklarını ayarlayamadı ve ürünleri zamanında temin edemedi 27 Kasım’da satışa sunacağını söylemesine rağmen.

Kendi adıma sipariş verdikten sonra bir hafta bekledim ve siparişimi iptal ettim. Sipariş sürecinde ‘ürünler hala işleniyor’ gibi insanı kızdıran bir ifade var. İşleniyor ne demek efendim? Elinde bir ürün varsa satarsın. Yoksa, ürünleri önsiparişle satıyoruz. Ancak şu gün kargolayabiliriz diye insanları uyarın.

Sadece ve sadece reklam yapmak ve Apple kullanıcılarının ilgilerini Türkiye online mağazaya çekmek, insanların başka yerlerden daha ucuza ürün temin etmelerinin önüne geçmak amacıyla böyle bir kampanya yapıldığını düşünüyorum.

iPad Air Wifi + Hücresel Türkiye Fiyatları

iPad Air’de istediğim model 32GB Wifi + Hücresel olanıydı. ABD Apple Store’da 729$’a satılan bir ürün Türkiye Apple Store’da 1849TL gibi bir fiyatla 915$’a satılıyor. Efendim sizin kırmızı beyaz çay tabağınız hatırına, adına ister 2 yıl garanti koyun, ister KDV koyun, isterse ÖTV koyun, ben fazladan 215$ yani 400-450 lira veremeyeceğim.

Siparişimi ABD Apple Store’dan temin etme yoluna gidiyorum diğer Apple ürünlerinde olduğu gibi. Zira MacBook Air’de 1000 lira, iPhone’da 750 lira ve iPad’da 450 lira fazladan vermek niyetinde değilim. Bir Türk olarak zaten gerek maaşımdan gerekse yaptığım harcamalardan yeterince vergi verdiğimi düşünüyorum. Bir de Apple Store Türkiye tarafından yolunmak istemiyorum.

Bir Apple kullanıcısı olarak, Apple Store Türkiye’ye buradan birkaç dostane tavsiyem olacak; 

 • Elinde olmayan ürünleri satışa koyma.
 • Eğer satışa koyuyorsan diğer e-ticaret mağazaları gibi önsiparişle sat.
 • Hesabınıza yapılan EFT geri dönüyor.
 • Kullanıcıların beklemeyi sevmez. Satıyorsan stoğunda var demektir. Hemen kargola.
 • Alışveriş yaparken cep telefonumuza şifre filan gelmiyor, huylanıyoruz.
 • Apple ürünlerinin kendi mağazanda daha ucuz olmasını beklerdik ama bizi sen de yanılttın. Alacağın kardan sen de vazgeçmedin.
 • Senden alışveriş yapmamızın nedeni ürünleri erken teslim almaktır. Bekletilmeyi asla istemeyiz.
 • Daha ucuzunu ve hızlısını başka yerde bulursak hemen gideriz; haberin ola.
 • Siparişleri iptal ederken siteni çeviren tercümanların kafası herhalde Amerika’da kaldı, ‘hiç sorun değil’ gibi bir mesaj veriyorsun. Resme dalga geçiyorsun.
 • Bu fiyatlarla daha çok Türk kullanıcı dışarıdan ürün almaya devam edecektir.

Her şey bonibon.ca olsun!

Kaynaklar:

 1. Ekşi Sözlük l Apple Store Türkiye
 2. F5 Haber  l Türkiye’den iPhone 5s Almak Ya Da Almamak
 3. İlyas Teker l Apple Store Türkiye’den Alışveriş Yaparken 2 Kez Düşünün
 4. iPhone Turka l Apple Store Türkiye’den İlk Sipariş Deneyimi
 5. TeknoPerest l Bir Apple Store Macerası
 1. 25 Aralık 2013 - Cevapla

  Kötü olmuş.

 2. 1 Ekim 2014 - Cevapla

  […] Store online mağazadan da daha önce yaptığım ilk alışveriş fiyasko ile sonuçlanınca Cuma gecesi arabaya atlayıp İstanbul’a gitmekten başka çaremiz kalmadı. Zira ilçedeki […]

 3. 12 Mayıs 2020 - Cevapla

  […] Store online mağazadan da daha önce yaptığım ilk alışveriş fiyasko ile sonuçlanınca Cuma gecesi arabaya atlayıp İstanbul’a gitmekten başka çaremiz kalmadı. Zira ilçedeki […]