Fatih Ekrem Bahadır
01

İSİM

Fatih Ekrem Bahadır

MESLEK

Yabancı Dil Eğitmeni

EPOSTA

mail@fatihbahadir.com

TELEFON

(+90) 532 603 77 22

01

Apple Watch Seri 4 İzlenimlerim ve Hayatımdaki Yeri

Apple Watch yaklaşık 5 sene önce piyasa çıktı. Bu süre zarfında birçok tasarımsal, donanımsal ve yazılımsal iyileştirmelerle evrime uğradı. İlk iterasyonlarda iPhone’un bir uzantısı olarak konumlandırılan cihaz zamanla bazı akıllı telefon fonksiyonlarının yanı sıra, kişisel farkındalık ve sağlık cihazı haline geldi. Bu serüveni ben de birinci nesil Apple Watch’tan beri takip ediyorum. Bu yazıda sizlere 1,5 yıldır aktif olarak kullandığım Apple Watch Seri 4 deneyimlerimden, kullandığım uygulamalardan ve kullanım alanlarından bahsedeceğim.

Saat Fonksiyonları ve Kadranları

Tabi ki birincil görev olarak Apple Watch saat gösterme fonksiyonlarını en iyi şekilde yerine getirmek zorunda. Dünyadaki 15 NTP sever’ıyla küresel zaman standardının 50 ms aralığında tutuluyor. Alarm, kronometre, geri sayım sayacı, dünya saatleri için yüklü gelen varsayılan uygulamalar ilk Apple Watch’tan beri mevcut olmaya devam ediyor. Bunları Siri ile de çok rahat bir şekilde kontrol edebiliyoruz.

Bir akıllı saatte saat kadranları (Watch Faces) en önemli unsurlardan birisi. Her kolumuzu kaldırdığımızda çeşitli bilgiler veya imgeler barındıran bu saat kadranları görüyoruz. Buradan tek bakışta hava durumu, döviz kurunu görüp ortam gürültüsünü takip edebiliyoruz. Bu saat yüzlerinde bize bilgi sunan komplikasyonlar aynı zamanda uygulamalara geçiş yapmak için de birer kısa yol işlevi görüyorlar.

watchOS 6’ya kadar geçen sürede Apple bir çok güzel komplikasyon getirdi. Benim favorilerim sırasıyla solar kadran, meridyen, infografik modüler, numerik duo, california, astronomik.

Saat Kordonları

Her ne kadar saat kadranları saatin görünüşünü değiştirse de asıl değişim güzel bir kordon + uygun saat kadranı ikilisiyle mümkün oluyor. 5 yıl içerisinde 9 tane kordon edindim. Bunların bazılarını Apple Store’dan orijinal aldım. Bazılarını ise Amazon veya N11 gibi sitelerdeki 3. parti üreticilerden satın aldım.

iPhone Uzantısı Fonksiyonlar

Telefon ulaşamayacağım bir yerdeyken veya ellerim müsait değilken telefon aramalarına cevap vermek, gelen mesajlara kısa cevaplar vermek ve mailleri okumak en çok kullandığım fonksiyonlardan. iMessage ve Telegram gibi mesajlaşma servislerinin uygulamaları mevcut. Bu uygulamalar üzerinden önceki mesajlara gidebiliyorum. WhatsApp için hala bir uygulama yok, sadece gelen bildirimleri görüp onun üzerinden cevap verebiliyorum.

Sağlık, Egzersiz ve Farkındalık Fonksiyonları

Apple Watch sağlık durumu takibi için çok güzel bir yardımcı. Gün boyunca toplanan aktivite bilgileri (hareket, egzersiz, ayakta durma, çıkılan kat sayısı, nabız ritmi) iPhone’a aktarılıyor. Aktive ve Sağlık uygulamalarından geçmiş verilerimizi detaylı olarak görebiliyoruz. Gürültü seviyesi ölçme özelliği benim yeni favorim. Apple Watch anlık olarak ortam gürültü seviyesini ölçebiliyor. 80 dB ve üzeri seviyelerde çok fazla gürültüye maruz kalındığına dair bildirimler atıyor. Yine bu verileri geçmişe dönük detaylı olarak Sağlık uygulamasında görebiliyorsunuz.

Egzersiz uygulamasında çeşitli egzersizlerin kaydını tutabiliyorsunuz. Yüzme egzersizleri geçen sene en çok yaptığım egzersizlerdendi. Havuzda yüzmek akşamları stres atmak için yaptığım bir egzersizdi. Havuzun uzunluğunu girdikten sonra egzersizi başlatabiliyoruz. Diğer egzersizlerde olduğu gibi yakılan kalori, gidilen mesafe, kalp ritmi bilgileri ekranda gösteriliyor. Egzersiz bittikten sonra bir sürprizi var. Apple Watch hangi tarzda kaç metre yüzdüğünüzü analiz edebiliyor. Mesela 200 metre kurbağalama, 500 metre serbest yüzme, 300 metre sırtüstü gibi.

En çok yaptığım egzersiz şu anda Yürüyüş (Dış). Bunun için aslında egzersiz uygulamasını açıp egzersize başlatmama bile gerek yok. Apple Watch kalp atış hızı ve GPS konumlarıma bakarak yürüyüş egzersizi yaptığımı anlıyor ve otomatik egzersiz başlatmayı öneriyor. Bitirirken de benzer şekilde çalışıyor.

EKG özelliği geçen aylarda yeni güncellemeyle ülkemizde kullanıma açıldı. Çok kullandığımı söyleyemem ama saatten elektrokardiyogram çekebilir olmak gerçekten heyecan verici. Bunun yanı sıra düzensiz kalp ritmi tespit ettiğinde bildirim atma özelliği de gayet iyi.

Nefes uygulamasını arada kullanmaya çalışıyorum. Ciğerlerinizi sonuna kadar kullanırcasına nefes alıp vermenize yardımcı oluyor.

Müzik ve Podcast Dinleme

Şu An Çalınan uygulamasından iPhone’da ve Apple Watch’ta oynatılmakta olan içeriği görebiliyoruz ve kontrol edebiliyoruz. Spotify’ın da ayrıca iPhone’da oynatılan içerikler için bir uygulaması mevcut. Eğer Apple Watch üzerinden müzik oynatmak istiyorsak Apple Music aboneliği gerekli. Zamanında iTunes Store’dan alınan müzikler ve bilgisayardan iPhone’a yüklenen müzikler için de bu durum geçerli. iPhone Müzik uygulamasında en çok dinlenen albüm ve listeler Apple Watch şarj olurken iPhone’dan otomatik olarak aktarılıyor. Manuel olarak da istediğimiz içeriği aktarmamız mümkün.

Podcast uygulaması olarak Overcast kullanıyorum. Üçüncü parti başarılı bir podcast uygulaması. Ses yükseltme, akıllı hızlandırma gibi güzel özellikleri var. Apple Podcast uygulaması da tabi ki birçoğu için yeterli fonksiyonilite sunuyor. Yeni gelen podcastleri otomatik olarak saatime senkronize ediyor.

Diğer 3. Parti Appler

Bu uygulamaları kısa kısa açıklamak gerekirse; 1Password: Şifre saklama uygulaması, iPhone’dan uzakta çalışabiliyor. JustPress Record: Ses kayıt uygulaması, iPhone’dan uzakta çalışabiliyor, sonrasında iPhone ile sync yapıyor.  PCalc: Hesap makinesi uygulaması, iPhone’dan uzakta çalışabiliyor, trigonometri, bahşiş hesaplama gibi özellikleri de mevcut.

Cheatsheet: Not aldığımız önemli şeylere telefon yanımızda olmasa bile bakabilmemizi sağlıyor. Authy: 2 adımlı doğrulama kodlarına direkt olarak saatten bakmanıza olanak sağlıyor. Be Focused ise Pomodore tekniğiyle 25 dk çalış 5 dk ara ver tekniğini uygulamanıza yardımcı oluyor.

Hey Siri!

Kolumuzda Siri’ye erişim olması oldukça kullanışlı. Tabi ki Siri’yi evde veya yalnız olduğumuz ortamlarda kullanıyorum genelde. En çok kullandığım fonksiyonlar HomeKit ile akıllı ev kontrolü, hava durumuna bakma, telefon ile veya sesli FaceTime ile birilerini aramak. Siri’nin Apple Watch’ta konuşma özelliği maalesef Türkçe için mevcut değil.

Apple Watch & AirPods

Apple Watch ile AirPods aslında mükemmel bir ikili oluşturuyor. Telefon aramalarında Apple Watch ekranında arayan kişiyi görüp sesi AirPods’a verebiliyorum. Müzikleri, podcastleri iPhone’a gerek duymadan rahatlıkla dinleyebiliyorum. Onun dışında Apple Watch üzerinden AirPods’un şarj seviyesini de görebiliyorum.

LTE Desteği

Henüz ülkemizde LTE desteği sunan Apple Watch modelleri satılmıyor. Bunun için önce eSIM teknolojisinin operatörlerimiz tarafından kullanılmaya başlanması lazım. Henüz net bir tarih verilmese de 2020 bitmeden ülkemizde kullanılmaya başlanacağı söyleniyor. LTE destekli Apple Watch modelleri iPhone’un uzağındayken ve Wi-Fi ağına bağlı değilken bile internet/telefon fonksiyonlarını yerine getirebiliyorlar. Telefonu evde bıraktıktan sonra parkta yürüyüş yaparken müzik stream edebilir veya telefon görüşmesi yapabiliriz. iMessage’dan gelen mesajları ve mailleri de görüp cevaplayabiliriz. Tabi ki batarya kullanımı LTE kullanıldığında büyük ölçüde artıyor. Saatin sürekli LTE açık halde kullanılmayacağı unutulmamalı.

Seri 5’in Farkları ve Seri 6’da Beklentiler

Geçen sene çıkan Seri 5 model ile birlikte sürekli saat gösterme ve pusula özellikleri getirildi. Depolama alanı ise tüm modellerde 16GB’tan 32GB’a çıkarıldı. Sürekli saat gösterme özelliği kolumuzu kaldırmadan veya bükmeden saate göz atmamıza imkân veriyor. Ayrıca dışarıdan bakan başka bir göz için de ekranın sürekli açık olması hoş bir imaj veriyor. Apple bunu birçok OLED ekranda bulunan LTPS teknolojisini kullanarak yapıyor. Piksellerin sadece gerekenleri açarak, düşük parlaklık ve 1Hz’e kadar düşebilen tazeleme hızıyla gün boyu şarjının yetmesi sağlanıyor. Yine de Seri 4 ile Seri 5 arasında belirgin bir şarj süresi farkı olduğunu söylemeliyim.

Seri 6 ile beraber pek çok şey sızdırıldı. Daha performanslı işlemci, daha iyi batarya ömrü zaten olması gerekenler. Uyku takibi ve kan şekeri görüntüleme asıl öne çıkan özellikler arasında yer alıyor. Uyku takibini mümkün kılmak için sadece daha iyi batarya ömrü yetmeyecektir. Hızlı şarj etme özelliği ile uyku takibi desteklenecektir diye düşünüyorum.

watchOS 7 ile Gelenler

watchOS 7 ile beraber uzun zamandır beklediğim pek çok özellik geldi. Uyku takibi, saat kadranı paylaşma, dans egzersizleri, şarj etme bildirimi en çok göze çarpanlar. Uyku takibi zaten yıllardır gelmesi beklenen bir özellikti. Fitbit vb. cihazlar gibi derin uyku evresi analizleri yapamıyor. Ama 3. parti uygulamalara ihtiyaç duymadan sisteme entegre şekilde uyku takibi yapabilmek gerçekten güzel olacak. Diğer heyecan verici özellik, el yıkama sırasında Apple Watch mikrofon ve ivme ölçeri kullanarak el yıkamakta olduğumuzu algılıyor. 20 saniyelik bir geri sayım başlatıyor ve bizden süre dolmadan el yıkamayı bitirmememizi istiyor. Covid zamanı ihtiyacımız olan hijyen farkındalığı için düşünülmüş güzel bir ayrıntı.

Sonuç

Apple Watch kendi kategorisinde lider durumda emin adımlarla ilerliyor. iPhone, iPad ürün grupları gibi Apple Watch da Seri 4 ile beraber artık olgunlaşmış durumda. Ürünün doldurduğu boşluk, kullanım alanları gayet net çizilmiş ve giderek genişliyor. Eski nesillerdeki performans ve bekleme sorunları çözülmüş, işletim sistemi mükemmelleştirilmiş. Ekran da bir miktar büyütüldüğünden dolayı görüntülenebilir bilgi miktarı fazlalaşmış, kadranların güzelliği ve sofistikeliği artmış durumda. Bundan sonraki nesillerde iyileştirmeler yerine yeni fonksiyonları daha fazla konuşuyor olacağız.