Fatih Ekrem Bahadır
01

İSİM

Fatih Ekrem Bahadır

MESLEK

Yabancı Dil Eğitmeni

EPOSTA

mail@fatihbahadir.com

TELEFON

(+90) 532 603 77 22

01

Apple Watch Sport 42mm İzlenimlerim

Telefonunuza gelen çağrılara kolunuzdan cevap vermek ister misiniz? Telefonunuzu aracına bağlamadan telefon görüşmesi yapmaya ne dersiniz hem de aracınızda Bluetooth özelliği yokken? SMS’leri ve maillerinizi bir bakışta kolunuzdan okusanız? Bir spor salonuna kaydolmadan kendinize özel bir koç tutmaya ne dersiniz? Müziğinizi ve Apple TV’nizi kolunuzdan kumanda etseniz? Sevdiğinize kolunuzdan çiçekler ve kalp ikonları göndermeye ne dersiniz? Veya markette ödemelerinizi saatinizle yapmaya, havaalanında uçuş kartınızı kolunuzdan okutmaya var mısınız? Her zaman kolunuzda olacak ve sizin gün içinde asistanınız olacak bir saate ne dersiniz? Bunlar film-kurgu filan değil. Cevabınız evetse; o zaman buyurun beraberce inceleyelim Apple Watch Sport’u.

Apple, Bize Tekno-Asistan Tuttu!

Apple, Apple Watch’u “Şimdiye kadarki en kişisel teknolojimiz!” diye tanıttı. Hakikaten de öyle. Apple Watch, gündelik hayatımızda kendimize tuttuğumuz kişisel bir asistan; hem de en nazik ve en teknolojik olanından. Şöyle ki; hem size bir koç gibi egzersiz yapmanız için nazik önerilerde ve iltifatlarda bulunuyor hem de gelen çağrı, SMS ve mailleri kolunuzdan takip etmenizi sağlıyor. Diğer bir taraftan, Siri aracılığıyla ondan istediklerinizi not alıp yerinde ve zamanında size hatırlatıyor. Daha ne yapsın efendim! Kolunuzda Apple kalitesinde bir sekreter taşıyorsunuz. 🙂

Kutu Açılımı

Kutu açılımıyla başlayalım. Elimdeki saat Apple Watch Sport. 42mm. Gümüş renkli, anodize aluminyum kasa, güçlendirilmiş Ion-X cam ve iPhone 5c’de kullanılan mavi renkte S/M ve M/L şeklinde iki kordondan oluşuyor. Kıymetli dostumuz Serhat Okyay, Amerika’daki arkadaşları aracılığıyla bize ulaştırdı Apple Watch’u. Apple bu sefer kişisel kota koymuş. Tek seferde ikiden fazla saat alamıyorsunuz. Bir siyah, bir de mavi sipariş etmemize rağmen mavi geldi ama siyah olan maalesef tedarik edilemedi. Herhalde siyah olan Apple Watch Sport en çok tercih edilen model ve renk olacak. Vergilerle birlikte 450$ ödedik Apple Watch Sport 42mm Mavi’ye. Arkadaşım Önder Çatalkaya, Akasya AVM Starbucks’ta komik bir kutu açılım videosu çekti. Umarım beğenirsiniz.

Apple Watch Kutuları 

Apple Watch Sport’un kutusu cidden devasa boyutta. MacBook Air’in kutusunu uzun tarafından/dikine üçe bölerseniz, bir parçası Apple Watch Sport’un kutusunu oluşturuyor. Uzun bir dikdörtgen. Kutu içinden ayrıca bir kutu daha çıkıyor. Gayet şık. Bu kutu saatin kendisinin olduğu kutu. Kullanım kılavuzları ve en altta ise saatin altına bir mıknatıs gibi yapışan yuvarlak tasarlanmış bir şarj aletiyle adaptör çıkıyor. İleriki zamanlarda bu şarj aletinin iPhone ve iPad’lerde de kullanmasını isterim. Çok şık bir tasarımı var.

Apple Watch paslanmaz çelikten ve safir kristal camı var. Harika kayışları mevcut. Apple Watch Edition ise 18 ayar roze altından. Safir kristal camının yanı sıra zarif harika kayış ve kilit mekanizmaları olan en pahalı saat modeli. Apple Watch ve Apple Watch Edition kutuları ise kare şeklinde. Edition modelini satın alanlara kutu içerisinde saati şarj etme imkanını da sağlıyor. Apple Watch 38mm ve 42mm olmak üzere 2 farklı büyüklüklükte, 3 farklı malzeme kalitesiyle ve onlarca çeşit kordonuyla satışa sunuluyor.

Ekran Resmi 2015-06-25 13.15.26

İlk Kurulum ve Eşleştirme

Apple Watch sadece iPhone 5 ve üzeri telefonlarla kullanılabiliyor. iOS 8.3 yükseltmesiyle gelen Watch uygulamasını açıp saatinizi telefonunuzun kamerasına tutarak eşleştiriyorsunuz. Saatin ilk defa açılması biraz zaman alıyor. Ama eşleştirdikten sonra hemen bildirimleri saatiniz üzerinden almaya başlıyorsunuz. Uygulama güncellemelerini ve sürüm yükseltmelerini iPhone’ununuz üzerinden gerçekleştiriyorsunuz.

Uygulamalar

Şu an için çok uygulama yok. İş Bankası, Akbank, Hürriyet, Twitter, Instagram, CalcBot, Power, Mac ID, Swarm ve Foursquare gibi ugyulamaların Apple Watch için versiyonları var. Bu zamanla gelişecektir tıpki iPad ilk tanıtıldığında olduğu gibi.

Aktivite uygulaması tam bir spor koçu. Size belirli aralıklarla ayağa kalkmayı, biraz yürümeyi veya biraz oturmayı tavsiye ediyor. Günlük kaloriyi tamamladığınızda, aştığınızda sizi tebrik ediyor ve rozetlerle ödüllendiriyor. Bunun bir benzeri Foursquare’de Mayor payesi almak gibi. Aktivite uygulamasını saatin kadranında istediğiniz yere yerleştirebiliyorsunuz.

Saat Kadranları

Halihazırda 10 tane hazır saat kadranı var. Kadranlarda renk ve modüllerin yerlerini değiştirebiliyorsunuz. Kendinize özel bir kadran da yapabiliyorsunuz. whatch OS2 ile daha fazla kadrana, fotoğraf ekranlara, daha hızlı uygulamalara ve daha etkin uygulama kullanımına sahip olacağız.

Digital Crown 

Saatin hemen kenarındaki çevirme/kurma düğmesiyle uygulamaların tamamına erişebilir, fotoğrafları büyütebilir, menüler arasında gezinebilirsiniz. Kurma düğmesi bir anlamda klasik saatle dijital saati harmanlamak gibi olmuş. Apple, bunu “gelenekselliğe modern bir dokunuş” diye lanse ediyor. Gayet akıllıca bir özellik. Kurma düğmesi ve alttaki tuşa her ikisine birden basarsanız ekran görüntüsü alabiliyorsunuz. Resim direkt olarak iPhone’unuzda fotoğraflar kısmına kaydediliyor. Saate bakmak için kolunuzu kaldırdığınızda ekran aktif hale geliyor. Kolunuzu indirdiğinizde ise ekran kapanıyor. Saati kolunuzdan çıkardığınızda 4 haneli şifre istiyor. watch OS2’yle saatinizi etkinleştirebilmeniz için iCloud bilgilerinizi girmeniz gerekecek. Böylelikle saatiniz çalınsa bile bilgileriniz saklı kalacak.

Digital Crown

Force Touch

Menülerde gezinirken parmağınızı ekrana biraz daha sert dokundurunca farklı menü seçenekleri ortaya çıkıyor. Böylelikle yeni bir tweet atabilir, saat kadranını değiştirebilir veya bir etkinlik düzenleyebilirsiniz. Dokunma ve ekrana basma hareketleri yeni bir teknoloji, ileride iPhone’da da kullanılması muhtemel. Hatta 12” retina MacBook’ta ve diğer MacBook’larda kullanılmaya başlandı bile.

Bakışlar

Bakışlar, uygulamalara hızlı ve detaylı göz atmak için düzenlenmiş. Görmek için kadran ekranını yukarı kaydırmamız yeterli. Hızlı bir şekilde hava durumuna göz atabiliyor, takvimimizdeki yaklaşan etkinlikleri öğrenebiliyor veya harita üzerinde bulunduğumuz yeri görebiliyoruz. Kaydırma hareketiyle farklı Bakışlar arasında geçiş yapabiliyor, herhangi bir bakış ekranında ayrıntılı bilgi almak için ekrana dokunarak doğrudan ilgili uygulamaya gidebiliyoruz.

Bildirimler

En sevdiğim özellik. Telefonunuzu cebinizden çıkarmadan her şeyi kolunuzdan görebiliyorsunuz. Bir mail, mesaj veya arama geldiğinde bildirimleri kolunuzdan alıyorsunuz. Telefonunuzu cebinizden çıkartmanıza gerek kalmıyor. Bildirimleri anında cevaplayabiliyor veya kapatabiliyoruz. Yolda sola veya sağa dönmemiz gerektiğinde, yine bileğinize dokunarak bizi uyarıyor. Üstelik, kaçırdığımız bildirimleri ekranı aşağıya doğru kaydırarak her zaman görebiliyoruz. Zira ekranın üstünde yanan kırmızı uyarı ışığı bildirimlerin olduğunu bize hemen söyleyiveriyor.

Siri

Siri’yi artık sevdik. Hatta bize verdiği dahiyane cevaplarla artık onun bir Türk olduğunu bile düşünüyoruz. Siri, Apple Watch’da da imdadımıza yetişiyor ama bu sefer sesli değil, yazılı olarak. Mesaj yazdırmak, telefon etmek, tweet atmak, sokak sokak yol tarifi almak veya etkinliklerinizle ilgili son gelişmeleri öğrenmek için bileğimizi kaldırıp “Hey, Siri” dememiz ya da Digital Crown’a basılı tutmamız yeterlidir.

Taptik Engine

Apple Watch’un içinde, dokunma hissi yaratacak şekilde geri bildirimler üreten, Taptic Engine adını verilen lineer uyarıcı bulunuyor. Bir uyarı veya bildirim aldığımızda ya da ekrana bastırdığımızda Apple Watch, bileğimize dokunuyor. Bu teknoloji sayesinde, diğer Apple Watch kullanıcılarıyla iletişim kurabiliyoruz. Hafif bir tık ile birinin ilgisini çekebilir, kalp atışımız veya çiçek figürü gibi birçok kişisel şey gönderebiliyoruz.

Taptik Engine

Kalp Atışı

Saatin altında bulunan sensörler sayesinde nabzımızı ölçebiliyor, GPS sayesinde mesafemizi ölçebiliyor ve İvmeölçer sayesinde de adımlarımızı sayabiliyor ve ne kadar kalori tükettiğimizi öğrenebiliyoruz.

Pil Ömrü

Apple Watch, S1 mimarisini kullanıyor. 18 saat pil ömrü vaad ediyor. 48 saat zaman gösterme, 6,5 saat ses çalma, 3 saat konuşma süresi, 6,5 saat antreman süresi ve 72 saate kadar da güç koruma süresi veriyor. Günlük yoğun kullanımda akşama kadar saatin pili hayli hayli yetiyor. Eğer yoğun kullanmaz ve gece güç koruma moduna alırsanız 2 gün boyunca saatin pili rahat rahat yetiyor.

Şarj Standı

MacRumors forumda sayısız Apple Watch şarj standları var. Belki göz atmak istersiniz. Gece uyurken veya eve gelip artık saatinizi şarja takmak istediğinizde bırakabileceğiniz harika stand tasarımları var. Spigen imzalı bir şarj standını beğendim ve Amazon üzerinden arkadaşıma getirttim. Metal malzemenin kalitesi aynı MacBook’ların malzemesine benziyor. Hoş, şık ve zarif bir stand. Almak isteyenlere tavsiye ederim. 2. el sitelerde bizde de satılmaya başladı ama metal olanları değil. Plastik olanlardan satıyorlar.

Spigen Apple Watch Charging Stand

Elzem Mi?

Apple Watch, bu zamana kadar sahip olduğum en kişisel, en özel Apple ürünü. Zevkin sınırı yok. Halihazırda saat kullanmayı 5-6 sene önce bırakmış biri olarak Apple Watch tanıtıldığında “Aman, seneye yenisi çıkacak. Bir o kadar da para vermeye gerek yok. Zaten saat kullanmayalı epey de oldu!” demiştim. Lakin her Apple ürünü gibi Apple Watch da harika bir asistan. Dijital bir aksesuar. Akıllı bir yardımcı. Telefon kullanmanızı en aza indiriyor. Alıp almamak veya hangi boyutta, modelde ve renkte almak ise zevkinize ve cüzdanınıza kalmış bir durum. Zira kimse keyfinizin kahyası değil. 🙂 Aşağıda Apple Watch ile ilgili yerli yabancı çeşitli yazıların linkini verdim. Daha detaylı okumak isteyenler için güzel bir derleme. Bir de galerimiz yer alıyor.

Kaynaklar:

1. Apple l Apple Watch

2. CNet l iPhone Olmadan Apple Watch’la Yapabilecekleriniz

3. Flare l Apple Watch İle Yapılabilecek 15 Şey

4. iGeeksBlog l The Best Apple Watch Charging Stands

5. iPhonedo l Apple Watch

6. iPhonedo l Apple Watch İlk İzlenimler

7. iMore l Apple Watch Buyer’s Guide

8. InfoWorld l No, You Really Don’t Need An Apple Watch

9. LOG Dergisi l Apple Watch İncelemesi

10. Mac Life l Apple Watch Guide

11. Mac Life l Apple Watch Review

12. MacRumors l Apple Watch

13. Mashable l Apple Watch Review

14. The Verge l Apple Watch Review

15. Time l Why I’m Returning My Apple Watch?

16. YouTube l DetroitBORG l Apple Watch Unboxing