Fatih Ekrem Bahadır
01

İSİM

Fatih Ekrem Bahadır

MESLEK

Yabancı Dil Eğitmeni

EPOSTA

mail@fatihbahadir.com

TELEFON

(+90) 532 603 77 22

01

Bosch Bulaşık Makinesi E09 Hatası

2011 senesinde, bundan tam 9 yıl önce, Bosch Kütahya Emet Bayii’nden 5 programlı bulaşık makinesi aldık. Ürün kodu: SMS53E02TR/03. Makineyi aldığımızda 3 yıl garantisinin yanına biraz para ilavesiyle +4 yıl daha garanti ekledik. Böylelikle garanti süresi 7 yıla çıkmış oldu. İlk yıl bardaklarda bulanıklık ve leke sorunu yaşadık. Servis çağırdığımızda, kullandığımız suyun aşırı kireçli olmasından dolayı kaynaklandığını söylediler.

9 sene zarfında memur olmamdan dolayı 3 farklı şehir ve 5 farklı ev gördük. Taşındık ettik oradan oraya. 2019 senesinde taşındığımızda, üst çekmece karşıda bulunan kilidine yerleşmiyordu. Servis birkaç kez uğraştıktan sonra halletti. Parlatıcı kullanmamamızı, onun yerine Finish Quantum veya Fairy Platinum tabletleri tercih etmemizi önerdi. Bu sürede bulanıklık sorunu da giderilmiş oldu.

Bu E09 Hatası Ne Ola Ki?

2020’yi yarıladığımız bugünlerde, evde sürekli sigorta atmaya ve makinemiz sigorta attıktan sonra kurutmamaya ve yeniden yıkattığımızda bulaşıkları ıslak çıkarmaya başladı. Ve ilk defa karşılaştığımız “e09 hata” koduyla karşılaştım. Esas gürültü bu hata kodunu aldıktan sonra koptu. Garanti süremiz sona ermesine rağmen sadık bir müşteri olarak tabi yine servis çağırdık.

Servis gelene kadar hata kodunu Google’adığımda başımdan kaynar sular döküldü. Forumlarda ve ŞikayetVar sitesinde bunun ısıtma pompasından kaynaklandığını, üretimden kaynaklanan kronik bir hata olduğunu ve 850-1100₺ gibi fahiş bir fiyat çekildiğini öğrendim.

Yeni makine almaya kalksam, 5 programlı Bosch bulaşık makineleri 2500₺’den başlıyordu. Mecburen yaptırmaya karar verdim. Tabi bu sürede garanti süremiz biteli 2 yıl oluyordu. +4 yılın üstüne yeniden ek garanti de yaptırmamıştım. Servis geldi. Cihazın motor kısmını söktü, içeride biriken suyu boşalttı. Kartını kontrol etti.

Teknisyenin Ağzından Sorunun Tarifi

Teknisyenin bana anlattığı sorun aynen şu şekilde: Bulaşıkların yıkandığı çelik küvetle motorun bulunduğu plastik küvet arasında kullanılan yalıtım malzemesi kullanıma bağlı olarak zamanla aşınıyor, motorun üstüne su sızmaya başlıyor. Sızan sular ısıtıcı pompasının arıza yapmasına neden oluyor. E09 Hatası olarak bilinen arızasının nedeni budur.

Tabi Bosch yetkilileri 7 yıla kadar cihazlarına garanti verdikleri için eğer hatayı bu süre zarfında alırsanız ücretsiz olarak bu arızayı gideriyorlar. Lakin garanti süresini aştıysanız o zaman vay halinize! Zaten eve gelen teknisyen bile değişim ücretini söylemek için bin takla attı, nasıl söyleyeceğini bilemedi adamcağız.

E09 Hatasına Özel Tamir Seti Geliştirilmiş

Bosch bu hataya özel bir tamir seti hazırlamış. Almanya’dan özel olarak geliyor. Önce ısıtıcı pompasını değiştiriyorlar. Sonra bu iki küvetin birleştiği yere silikon bir madde, çelik destekler ve şeffaf bir koruma şeridi çekiyorlar. Makinenin her iki yanını da çelik çubuklarla destekliyorlar. Dolayısıyla hatanın farkındalar ve buna özel tamir seti bile yapmışlar. Buraya kadar her şey güzel. Sonrası ise vahim!..

Teknisyen “Hocam bu hatayı 7 yıla kadar ücretsiz gideriyorlar. Neticede mühendislik ve üretim hatası. Kullanıma bağlı olarak burası yıpranıyor. Genel merkeze durumu iletin ve bunun neden 10 yıla kadar uzatılmadığını dile getirin!” dedi. Ben de zaten durumu Bosch gibi markaya mutlu bir müşteri olarak iletmeye karar vermiştim.

Sosyal Medya Müşteri Hizmetleri Savaşı

Twitter üzerinden @BoschTurkiye hesabına elimdeki servis faturasıyla birlikte sorunu, yaşadıklarımı ve şikayetimi ilettim. İlgili hesap bu tür durumlarla @BSHTurkiye hesabına iletmem gerektiğini söyledi. Sorunu ilettim. Müşteri hizmetlerinden Çağla Hanım aradı. Yaşadığım sorunu, teknisyenin söylediklerini, fahiş fiyatı neden ödemek zorunda kaldığımı, bu durumu Bosch gibi bir markaya yakıştıramadığımı ve bir müşteri olarak mağduriyetimi dile getirdim.

Teknisyenlerinin verdiği bilgiyi sorguladılar. Bu bilgiyi nereden aldığım konusu üzerinde özellikle durdular ve fabrikayla görüşüp bana döneceklerini söylediler. Tabi bir hafta aramadılar. Twitter’dan ilgili tweetlerimi gören, evlilik alışverişi yapmak üzere olan arkadaşlar da bastırınca beni yeniden aradılar. Ve söyledikleri bizi şoka uğrattı.

Hatanın üretim veya mühendislik hatası olmadığını, kullanıma bağlı olarak parçaların yıprandığını, bunun ilk 3 senede olabildiği gibi seneler sonra da ortaya çıkabildiğini, servis fiyatlarının fahiş olmadığını, fiyatların senede iki kez güncellendiğini, kullanılan tamir setinin ithal olduğunu; dolayısıyla sorunun onlarda olmadığını, benim bu makineyi kullanmamda olduğunu belirtip şikayetimden dolayı üzüntülerini dile getirdiler.

Bozulup Daha Çok Masraf Çıkaracaksa Neden İthal Ürün?

Ben de kayınvalidemin yaptığı gibi yerli ürün satın almak yerine Bosch gibi global bir markayı tercih ederek zaten alırken bu ücreti fazlasıyla ödediğimi ve ne hikmetse yerli ürün arıza yapmamasına rağmen daha pahalıya aldığım benim ürünümün arıza vermesinin garip olduğunu, bunun üretim/mühendislik hatası olduğunu, tamir ücretinin yeni bir makinenin neredeyse 1/3 katı olduğunu, bu işlem için hazır tamir seti bile olduğunu ve bu işlemin araçlardaki hava yastığı gibi ücretsiz olarak yapılması gerektiğini; bunun mutlu bir Bosch müşterisi olarak beni üzdüğünü, Bosch gibi bir markaya bu durumun yakışmadığını, bu konuda müşterilerini korumalarını gerektiğini üzülerek belirttim.

Mamafih kendilerini ikna edemedim. Bu durumda daha önce Hyundai i20 aracımda yaşadığım sorun  gibi sorunu genel merkeze taşımaya karar verdim. Almanya Bosch merkezine ulaştım. Kendilerine yaşadığım sorunu anlattım ve elimdeki servis kayıtlarını da mail yoluyla ilettim. Hemen dönüş maili aldım. Hatta Twitter üzerinden @BoschGlobal hesabına yazdığımda, aynı mailde olduğu gibi beni hiç bekletmeden hemen yarım saat içinde tarafıma dönüş yaptılar. Ve sorunu Türkiye sorumlusuna iletip beni gelişmelerden haberdar edeceklerini söylediler.

Robert Bosch

Bosch Global’e Ulaştım

Tabi ilgili tweetime gelen yorumlar ve müşteri hizmetleriyle sonuç alamadığım görüşmemden sonra attığım tweetler nedeniyle müşteri hizmetleri tepe yetkilisi Çağla Hanım yeniden tarafıma dönüş yaptı. Attığım tweetlerin kendilerini üzdüğünü ve hala neden tatmin olmadığımı sorguladı. Ben de, benden daha ucuza yerli bir marka tercih eden kayınvalidemin cihazının sorun çıkarmadığını ama benim zaten alırken fazlaca ücret ödediğim Bosch markasının arıza verdiğini ve bu arızanın tamirinin şu anki yeni makine fiyatlarının 1/3’ü kadar olduğunu, markanın arkasında durmadıklarını ve kurucuları Robert Bosch’un “Müşterilerimin güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim!” mottosuna uymadıklarını yineledim.

Sorunu Almanya’ya bile iletsem ürünü Türkiye’de kullandığım için şikâyetin kendilerine geleceğini ve durumun değişmeyeceğini yinelediler. Velhasıl, şu an itibariyle Almanya’dan herhangi bir cevap gelmiş değil. Sorunun çözümü ise Bosch gibi global bir markayı zaten yerli ürünlere nazaran yüksek fiyatla alan biz müşterilerin cebinden 9 yıl sonra bile olsa üretim ve kullanımdan kaynaklanan çıkan 850₺’nin servise ödenmesi oldu.

ŞikayetVar ve Google Aramları

ŞikayetVar sitesinde Bosch Bulaşık Makinesi e09 hatası olarak arattığınızda bugün (09/07/2020) itibariyle 189 şikâyet gözüküyor. Şikayetlerin hiçbiri müşteri menfaatine sonuçlanmamış. Forum sitelerinde bu sorunu kendileri gideren müşteriler var. YouTube’da bile bu sorunun çözümünü anlatan beyaz eşya ustalarının tamir videoları yer alıyor.

Sonuç Alamadık, Yine Biz Ödedik!..

Teknisyenin hatanın tamir edildikten sonra yinelemediğini belirttiği, yeni makine ücretlerinin yüksek olması ve makinemi halihazırda kullanmak istediğimden dolayı bulaşık makinemi kullanmaya devam edeceğim. Köylerde babamgil zamanında alınan Alman AEG buzdolaplarının hala çalıştığını ve firmaların bir eskitme politikası olduğunun farkında olan ben, maalesef karşınıza böyle bir yazı ile çıkmış bulunuyorum. Umarım Bosch bulaşık makinesi alacaklara bir uyarı olur bu yazım. Bosch Global kısmında herhangi bir gelişme olursa yazıya ekleyeceğimi belirtir, nette bu konuya dair topladıklarımı da kaynaklar kısmında yazının altına bırakıyorum. Sağlıklı günler diler ve bir espri ile yazımı bitiriyorum, Bosch’u Bosch verin, dolu alın efendim 😉

Kaynaklar:

1-Bulaşık Makinesi Servisi l Bosch Bulaşık Makinesi e09 Hatası

2-Sesli Bilgiler TR l E 09 Hatası Bosch Siemens Profilo Bulaşık Mak. Isıtmıyor

3-Volkan Sarıpınar l Bosch Siemens Profilo Bulaşık Makinesi e09 Hatası

4-Beyaz Eşya Bilgi Paylaşım l Bosch Bulaşık Makinası E15 / E09 Arıza Kodu

5-Servisi l Bosch Bulaşık Makinesi Hata Kodu e09

6-BirGün l Planlı Eskitme ve Phoebus Karteli

 1. 26 Kasım 2020 - Cevapla

  Öncelikle geçmiş olsun. Biz de 7 yıl önce Siemens IQ300 modeli SN24D230TR kodlu bir bulaşık makinesi almıştık. Ortalama 5 yıl sonra yavaştan ısıtmayı kesti. Kötü yıkadı falan sonra 7. yılda tam olarak gitti. Normalde rezistans arızalansa da tüm parçaların değişmesi servis ücretini şişiriyor. Açıkçası neredeyse yarım bir makine parasını ben değiştirmeye vermeyeceğim.

  Gidip 1500e orta kalite bir ürün alıp 5 yılda bir değiştirsek dahi daha karlı oluyoruz. Hayır ortada bir durum var. Neredeyse birçok kişi açık şekilde yazmış. Al ben de yaşadım.

  Kısacası bizim makine 7 yılda çöp oldu. Bu kadar yüksek servis ücretini verdiğimde 1 sene sonra tekrarlamayacağının garantisi yok. Başta bilerek fazla verip Siemens tercih etmiştim. Baksana 10 yıl bile kullanamadım. Ne anladım ben bu işten? Güzel ders oldu.

  • 7 Aralık 2020 - Cevapla

   @ÜMİT AKSOY

   Biz sağlam oldukları için bu markalara daha çok para vermiştik ama maalesef yine kandırılan biz tüketiciler olduk.

 2. 13 Aralık 2020 - Cevapla

  Bosch E-09 hatasını alan tüketici grubuna bugün itibariyle ben de dahil oldum. Kandırılan tüketici olmaz diyorum ben. İnternet olmayan zamanda, 100-150 yıl önce, Robert Bosch’un söylediği bir sözü nasıl burada görebiliyorsak teknoloji ve yazılanın kaybolmadığı böyle bir zamanda yazılan bu şikayetler sonucu ilerde insanlar neden Bosch diye bir markanın zamanla ortadan kaybolduğunu öğrenirler.

  • 13 Aralık 2020 - Cevapla

   @Osman Yiğit

   Üzüldüm Osman Bey böyle bir sorun yaşamanıza. Maalesef ben de bir tüketici olarak sesimi duyuramadım. Zaten bundan sonra Bosch da almayacağım.

 3. 15 Aralık 2020 - Cevapla

  Geçmiş olsun.
  Ben de e09 mağdurları arasına katıldım. Parçanın 720TL olduğu ve 200TL de işçilik alacaklarını söyledi eve gelen servis. Ben de kendim söküp deneyeceğim. Umarım bir sonuca ulaşırım.

  • 16 Aralık 2020 - Cevapla

   @Mahmut Biricik

   Geçmiş olsun. Üzüldüm. YouTube’da bir onarım videosu vardı. Ona göz atabilirsiniz.

 4. 29 Aralık 2020 - Cevapla

  Biz de aynı sorunla karşılaştık. 7 yıllık garanti süresi dolalı 6 ay oldu. Ben hiç bir yerden sonuç alamayacağımı bildiğim için hiçbir yere başvuru yapmadım. Sonuçta burası Türkiye!

  • 30 Aralık 2020 - Cevapla

   @Serpil

   Geçmiş olsun. Üzüldüm. Umarım halledersiniz.

 5. 22 Ocak 2021 - Cevapla

  Bizde de Siemens 6 programlı var. Aynı sorunu yaşadık. Aynı fahiş fiyatı verdiler. 1000 TL verip daha sonra aynı sorun ile karşılaşmaktansa ben de gidip yerli ürün olan Arçelik marka aldım. 1000 TL fazla verip 7 yıl garanti ettim. 1000 TL verip de 1 yıllık garanti sonrası aynı sorunu yaşamayacağım garantisini veremiyor maalesef. Hangi tamirciyle iletişime geçtiysek “Atın, yenisini alın. Aynı sorun tekrarlanır!” diyorlar.

  • 23 Ocak 2021 - Cevapla

   @Ayşe

   Geçmiş olsun. Üzüldüm. Herhalde çözüm Miele almakta.