Fatih Ekrem Bahadır
01

İSİM

Fatih Ekrem Bahadır

MESLEK

Yabancı Dil Eğitmeni

EPOSTA

mail@fatihbahadir.com

TELEFON

(+90) 532 603 77 22

01

Dil Öğrenmek Zeytin Ağacı Yetiştirmeye Benzer

Dün akşam TRT EBA ilk ve ortaokul kanalında Bizden, Veli Kuşağı‘nda Gazi Eğitim’den İngilizce Öğretmeni, Prof. Dr. Kemal Sinan Özmen “Çocukların Yabancı Dil Becerileri Evde Nasıl Geliştirilir?” konusunda biz velileri/öğretmenleri çok kıymetli fikirleriyle bilgilendirdi. Ben de alanım olduğu için program boyunca not aldım ve notlarımı sosyal medya hesaplarımda yayımladım. Yazıya ilgi çok olunca, bu anı bir blogla ölümsüzleştirmek istedim. İşte program notlarım efendim. Keyifle okuyunuz.

Yabancı dil dersi bir içerik veya bilgi dersi değildir. Beceri dersidir. Beden eğitimi öğretmeni eşofmanı giyip tahtaya havuz 🏊‍♀️ çizip oturmaz. Egzersiz yaptırır. Yabancı dilde de böyledir. Becerileri geliştirmek önemlidir. Sadece kelime veya dil bilgisi öğrenerek yabancı dil öğrenmeye çalışmak, tahtaya havuz çizerek çocuklara yüzme öğretmeye benzer. Egzersiz olmadan dört beceri gelişmez.

Oyunla Çocuğun Dünyasına Girin

Ergenlik öncesi çocukların dünyasına girmenin yolu oyundur. 11 yaş sonrasında çocuklara söyleyeceğiniz şeylerin yeri çok büyüktür. Çocukların yanında, yakınında olun. Erişilebilir olun. Bu çok önemli. Fiziksel olarak aynı evi paylaşmanın yanı sıra duygusal olarak da çocuklarınızın yanında olun. Çocuklarınız size erişebilsinler. Bir şeyle meşgul olurken çocuklarınız bir soru sormak için size geldiğinde, elinizdeki işi bırakıp onlarla ilgilenin. Başınızdan savmayın.

Öğrenme konusunda çocukları kaşıkla 🥄 beslemeyin. Çocuklar size bir soruyla geldiğinde veya bilmediği bir kelime sorduğunda, hemen cevabını vermek veya beraber bakalım demek yerine, onların kendilerine olan güvenini zedelememek için açık uçlu sorular sorun. Etrafındaki kelimelere bakıp tahmin etmeye çalışsın. Bilemezse, alternatifli sorular sorun. Yine bilemezse, tek seçenekli sorular sorun. Öğrenen siz değil, odur. O öğreniyor. Siz değil. İyi öğretmenlik doğru soruları sorabilmektir. Çocuklarımız için en iyi öğrenme yöntemi, kendi öğrenme metodumuz değildir. Onların da kendi öğrenme metotlarını bulmaları gerekir.

Dil Öğrenmek Zeytin Ağacı Yetiştirmeye Benzer

Yabancı dil öğrenme iki yılda, beş yılda, haftada 4-6 saatle hemen çözebileceğimiz bir konu değildir. Yabancı dil öğrenmek, zeytin ağacı yetiştirmeye benzer. Zeytin ağacını ekersiniz. Emek verip o ağaç filiz verene kadar 10 yıl beklemeniz lazım. Yabancı dil öğrenmek sabır gerektirir. 9-10 yaşımıza kadar ana dilimizde bile dil bilgisi kurallarını bilmeyiz. Önemli olan iletişim kurmaktır.

Okuma ve dinleme beceriyle zeytin ağacınızı sulayınız. Bu beceriler üzerine yoğunlaşın. Hikâye, kısa romanlar ve seviye kitapları okumak yabancı dil öğrenimi için çok önemlidir. Çocuğun okuma konusunda başarılı olabilmesi için evde okuma nosyonunun olması gerekir. Evde doğal hayatın bir parçasıymış gibi günlük yarım saat okuyunuz. Çünkü çocuğunuzun kendi kendine dil becerilerini geliştirebilmesi için o dilde okuryazar olması gerekir.

Direkt Vermek Yerine İhtiyaç Yaratın

İyi öğretmen ihtiyaç yaratır. Hiçbir şeyi direkt önermeyin. Bir gün sözlükten kelime bakın. Yarın o araştırsın. Bir gün video paylaşım sitelerinden şarkı açın ve birlikte alt yazılarına bakın. Yarın o izlesin. Birlikte hedef dildeki şarkılarla karaoke 🎤 yapın. Bir kelimeyi 10 kez dinletmek yerine karaoke ile o kelimeye maruz kalmasını sağlayın. Sevdiğiniz bir çizgi filme, diziye veya filme dublaj yapmasını isteyin. 3-5dk’lık bir bölümü seçip, okuma yapın. Birlikte bunu prova edin. Dublaj yaparken çocuğun önünde metin ve kelime olacaktır. Böylece bolca dinlemeye maruz kalacak ve dublaj yaparken telaffuz yeteneklerini geliştirecektir.

Çok sevdiği bir oyun ile ilgili İngilizce poster hazırlamasını isteyiniz. Çocuğun ilgi ve merakını tetikleyen ödevler verin. Mesela az önceki etkinlikte okuma ve yazma becerileri var. Yazma becerisinin %90’ı ön hazırlık aşamasıdır. Bunu kendi kelimeleriyle size anlatması ise konuşma becerisini geliştirecektir. Daha ileri seviyede olan öğrencilere mektup yazdırabilir veya sevdiği bir gruba, yazara veya oyuncuya e-posta yazdırabilirsiniz. Dil bilgisi ve kelime öğrenmek amacımız değil, araçtır. Çocuğa bir şeyi direkt öğretmek yerinde bir sanatçı ruhuyla ihtiyaç yaratın. Tabi bunu yaparken onun ilgi ve yeteneklerini göz ardı etmeyin.

Dil Öğrenme Antibiyotik Kullanmak Gibidir

Yabancı dil öğrenme antibiyotik kullanmak gibidir. Süreklilik arz eder. Molaları sevmez. Bu yüzden yaz tatili bizi çok korkutur. Çocuğunuzun her gün 20-30dk o dile maruz kalması ve becerilerini geliştirmek için öğrenilen dilde mutlaka etkinlik yapması gerekir.

Hocam “Biz İngilizce bilmiyoruz. Okulda Fransızca gördük!” der gibisiniz. Bu noktada İngilizce bilmeyen veliler ne yapmalı? Çocuğunuzla birlikte sözlük karıştırın. O ödev yaparken yanında olun. Birlikte öğrenme ve keşfetmeye istekli olun. Evde kalmak zorunda olduğumuz şu salgın 😷 sürecinde, beraber öğrenme ve keşfetme duygusunu pekiştirip bunu aile ve toplum kazanımı haline getirelim. Sağlıcakla kalın.