Fatih Ekrem Bahadır
01

İSİM

Fatih Ekrem Bahadır

MESLEK

Yabancı Dil Eğitmeni

EPOSTA

mail@fatihbahadir.com

TELEFON

(+90) 532 603 77 22

01

Hyundai i20 İle Sorunsuz 36 Ay

2012’nin Mayıs ayında tanıştığımız Hyundai i20 Troy’la sorunsuz bir 36 ay (3 yıl) geçirdik. Geçen sene sizlere, 24 aylık izlenimlerimi yazamamıştım ama bu sene yazımıza kaldığımız yerden devam edelim istedim. Aracımı alalı 3 sene olmuş; yıllar göz açıp kapayana kadar çabuk geçiyor. 3 sene içinde 34600km yol yapmışım.

0 alınan araçların fenni muayeneleri 3 senede bir kere yapılıyor. Malum bizim de fenni muayene süremiz dolmuştu. Hatta Mayıs ayında aldığımız için yine Mayıs’ta yaptırırız diye düşünerek fazla üstüne olmamıştım. Meğer bizim fenni muayene Mart ayında geçmiş. Fenni muayenenizi bir sene de geciktirseniz bir gün de geciktirseniz, 18,17₺ ceza ödüyorsunuz.

Fenni Muayene: Randevumuzu internet üzerinden alıp hemen fenni muayenemizi yaptırmak üzere yola koyulduk. Randevumuz olduğu için sırada beklemedik. 181,72₺ muayene ücreti, 40₺ egzoz gazı emisyon ölçümü, 7₺ de emisyon ruhsatı için ücret ödedik. 3 yıllık araç, ne derdi olsun diye gittiğimiz TüvTürk muayene istasyonundan şaşkınlıkla ayrıldık. Zira arka sol frende değer %30 aşağısı olması gerekirken %35 çıktı.

Mayıs ayında yaptıracağımız yıllık bakımımızı öne aldık ve aracımızı yıllık bakım için Erden Plaza’ya götürdük. Sağ olsun Kerem Baydar Bey bizle hayli ilgilendi her zaman olduğu gibi. Ve yıllık bakımımız yapıldı. 36 aylık bakımımızı 380₺’ye yaptırdık. Geçen sene 360₺, ilk sene ise 330₺ vermişiz yıllık bakıma.

Yıllık Bakım: 30 bin bakımda değişenler şu şekilde: Bunun yanı sıra ön sileceklerin lastikleri de değişti. Hyundai Blue kartımız olduğu için serviste 20₺ de indirim aldık. Yağ, hava ve polen filtreleri değişti. Motor yağı değişti. Balata temizliği yapıldı. Silecek lastiklerimiz değişti. Yağ tapa contası ve boşaltma tapasının yanı sıra işçilik maliyeti var. Hyundai i20 benzinli modellerin bakım aralıklarına ve değişen/kontrol edilen parçalara internette de göz atabilirsiniz.

Enteresandır serviste fren ölçüm cihazı olmadığı için bizi dışarıya yönlendirdiler. Arka frenlerimizi başka bir ustada yaptırdık. Kampanalar söküldü ve tornadan geçirildi. Frenler ayarlandı. Serviste %35’ten %31’e kadar düşürülmüştü. Lakin TüvTürk’ün istediği düzeyde değildi. Frensan’da frenlerimizi yaptırıp muayene istasyonunun yolunu tekrar tuttuk. Neyse bu sefer kazasız belasız atlattık muayeneyi. 2017’ye kadar muayene yaptırmayacağız.

Fren ustası Metin Bey’in anlattıklarından anladığım, senede bir kez aracın frenlerine baktırmak gerekiyor. Her ne kadar geçen sene ön balatalar değişse de fren testi yapılmamıştı. Bundan sonra bakıma gittiğimde fren ustasının da çayını içmeden dönmeyeceğim.

Kışın i20 -17°C soğukta bize bir sorun çıkarmadı. Çalışmayacağım demedi. Michelin lastiklerimizi bu sene de kullandık. İlave olarak 4 adet çelik jant alıp üzerinde gelen jantları kışın, çelik jantları ise yazın kullanmaya karar verdik. Yazlık lastiklerimiz fabrika çıkışlı Dunlop lastikler. Her ne kadar kışlıklara nazaran ses yapsa da bir süre daha kullanmaya devam edeceğiz.

MTV, Kasko ve Sigorta: Ocak ayı MTV’miz 295,90₺ idi. Yıllık 591₺ yapıyor. Geçen sene kaskomuzu 490₺’den yaptırmıştık. Bu sene aldığımız fiyat ise 470₺. Zorunlu trafik sigortamız ise geçen sene 167₺ idi. Bu sene 158₺.

Yılda iki kez, kışa girerken ve yaza girerken olmak üzere, boya korumamızı Meguiar’s ile yaptırmaya devam ediyoruz. Zira aracımızın boyası hem korunmuş hem de ilk günkü gibi kalmış oluyor. Kapalı garajımızın olması da aracımızın kaportası için ayrı bir güzellik. 15 günde bir fırçasız ve köpüklü olarak aracımızı yıkatıyoruz. İlk günkü gibi pırıl pırıl binmeye devam ediyoruz.

Hyundai i20 Team Troy’un bize yıllık maliyeti 470₺ kasko, 160₺ trafik sigortası ve 380₺ yıllık bakım. Benzine bir zam, bir indirim geldiği için takip etmek zorlaştı. Ortalama 35lt benzini 170-175₺ civarında alıyorum. Bir depo neredeyse bir ay bana yetiyor. 180₺ da iki yıllık fenni muayene ücretini hesaplarsak yılda 3250₺ gibi yuvarlak bir rakam çıkıyor. Ki bu da aylık ortalama 270₺ gibi aylık aracın masrafı oluyor.

İki sene önce kaleme aldığım yazımda da belirttiğim gibi sigara içemeyin. Sigaraya vereceğiniz parayla gelin bir i20’niz olsun. Bu arada yeni i20’ler harika olmuş. Hem cam tavan, otomatik vites, navigasyon, led farlar, katlanır ayna, çelik jantın yanı sıra harika bir kasası var. Sessizliği ise cabası. Yeni i20’leri denemeye ne dersiniz?

Hyundai yeni i20 resimler için kaynak: Oto Rüyası