iPhone 6 İzlenimlerim

Fatih Ekrem Bahadır
10 dk
1 Yorum
188

Geçtiğimiz günlerde iPhone 6 ve 6 Plus tanıtıldı. Lansman gecesi ben dahil birçok iPhone tutkununun ilk tepkisi “Kusura bakma Apple, iPhone’a 2350TL/2650TL veremem!” olmuştu. Lakin gerek YouTube’da yayınlanan kutu açma ve inceleme videolarının etkisi gerekse yaklaşan Türkiye satış günü itibariyle iPhone kullanıcıları yeni tanıtılan modele çabuk ısındı.

Apple, iPhone 6 ile Tükürdüğünü Yaladı diye lansman sonrasında blogumda bir yazı kaleme almama rağmen yakın dostlarımdan birinin “Nasıl olsa senin yurtdışında dostların var. Sana bir iPhone getirirler!” demesiyle elimdeki 32GB iPhone 5s Gold’u almasına mani olamadım. Halbuki yeni bir iPhone almak niyetim yoktu. Eldeki tek telefon satılınca mecbur bir telefon almak zorunda kaldım.

26 Eylül 2014 Cuma günü satışa çıkacak yeni iPhone, bir gece öncesinden bazı operatör ve teknoloji mağazalarında satışa sunuldu. Cuma sabahı Zorlu Center’daki Apple Store’da önceden rezervasyon yapan müşterilere öncelik verilerek satışlara başlanıldı. Daha önceden rezervasyon yapma imkanım olmadı.

iPhone 6 Renkleri

Apple Store online mağazadan da daha önce yaptığım ilk alışveriş fiyasko ile sonuçlanınca Cuma gecesi arabaya atlayıp İstanbul’a gitmekten başka çaremiz kalmadı. Zira ilçedeki operatörlere de gelmemişti. Zaten gelse bile sırada bekleyenlere yetmeyecekti.

Cumartesi günü sabah 10 civarı Apple Store’da sıraya girdim. Niyetim Plus almaktı. Daha önce Twitter’da Plus modelinin cidden büyük boyutlarda olduğu, görülmeden alınmaması gerektiği konusunda arkadaşlar uyarmışlardı. Gelen görevliden iPhone 6 ve Plus’ın demolarını istedim. Tam da söylenildiği gibi Plus “ekmek küreğinden” farksızdı. iPhone 6’nın Uzay Grisi, 16GB modelini tercih ettim. Ve bana verilen karekodlu davetiyeyle sıramı beklemeye başladım.

(16GB modeli aldım. Çünkü 5GB bir alanı kullanıyorum. Müzik yüklemiyorum. Gold almadım. Sırtına yarabandı yapıtırılmış zenciye benziyor. Siyah cidden bombeli ekran ile tatlı duruyor ve arkadaki anten şeritlerini en az siyah gösteriyor.)

İPhone 6 Renk

Arkamda 60 yaşında teyze oğluyla iPhone almaya gelmişti. Daha arkada yurtdışından gelenler vardı. Bir önceki gün gelenler de sırada yerini almıştı. Sırada bekleyenlerin tek derdi yeni iPhone’a bir an önce kavuşmaktı. Sıramız gelene kadar yanımızdakilerle hayli keyifli sohbet ettik. Sıram geldiğinde alkışlar eşliğinde bir görevli beni içeriye aldı.

Online/telefonla ulaşıp Apple Store’dan stok konusunda bilgi alamamıştık. Orada gözlerimle gördüm ki stok var ancak Apple, ürünlerini arada aracı olmadan kendisi ağırdan satmak istiyordu. Kredi kartımla ödememi yaptım ve faturamı alıp kılıf istemediğimi belirttikten sonra mağazadan ayrıldım. Alışveriş sürem toplamda 5-10dk sürmemiştir.

Daha önce bol bol kutu açma videosu yayınlandığı ve çevremdekiler biran önce iPhone 6’yı görmek istedikleri için kutu açılım videosu çekmedik. Dileyenler iPhonedo tarafından hazırlanan hem iPhone 6 hem de iPhone 6 Plus’ın kutu açma ve inceleme videosunu izleyebilirler.

iPhone 6’nın gerçekten şık bir dizaynı var. Kullanılan malzeme ve size verdiği hissiyat üst seviyede. Yuvarlatılmış hatlar, bombeli ön cam ve kavisli arka tasarım elinize/cebinize güzel oturuyor. Hele siyah rengiyle ekran çok tatlı duruyor. Keskin hatlar olmadığı için elinizden kayıp düşmesi an meselesi, dikkat etmekte fayda var.

iPhone 5s, 6, 6+

5s’ten daha ağır olmasına rağmen herhalde boyut olarak büyüdüğü için elinizdeki ağırlığı sanki 5s’ten daha hafifmiş gibi duruyor. Ekran 4.7” olarak büyüdüğünden kullanım kolaylığı için ana ekranda ve uygulama ekranlarında home tuşuna iki defa dokunduğunuzda (bastığınızda değil) ekran yarıya kadar aşağıya iniyor ve parmağınızı kaldırmadan bütün işlerinizi yapabiliyorsunuz. Dolayısıyla iPhone 6’yı tek elle kullanmak kolay.

Plus modeline göre iPhone 6 daha kibar ve 5s’ten büyük bir iPhone. Gerek tek elle kullanım gerekse pantolon cebinde taşımak zor değil. Lakin aynı şeyi Plus için söyleyemeyeceğim. Plus tasarım olarak cidden devasa boyutlarda. Note 3’ten daha büyük.

Parmak izi okuyucu hatasız çalışıyor. 5s’te parmak izimizi okumadığı zamanlar oluyordu. Bu olay yeni modelde düzeltilmiş ve kusursuz bir şekilde çalışıyor. Ayrıca home tuşundan 5s’te olduğu gibi çıt sesi gelmiyor. Daha tok ve daha talı bir tıklama sesi var.

Yeni modelde 32GB versiyon kaldırılmış. 16GB, 64GB ve 128GB iPhone alabiliyoruz. 128GB özellik daha önce iPad’de sunulmuştu. Şimdi yeni iPhone’lar da 128GB kapasite ile alınabiliyor.

iPhone 6

Gelelim en can alan şarj/pil konusuna. Malum iPhone 5s kullanıcıları olarak, Samsung’un da reklamlarında konu edindiği, şarj sorunumuz var. Cihazı yoğun kullandığımızda gün içinde tekrar telefonu şarj etmek durumunda kalıyorduk. Hatta sabah şarjdan aldığım telefonu ikindin eve geldiğimde tekrar şarja takmak zorunda kalıyordum.

Her ne kadar 5s’e göre çok az bir iyileştirme yapılsa da pil konusunda benim beklentilerimi karşıladı cihaz. Zira 5 günlük kullanımımda gördüğüme göre iPhone 6 tam şarj edildiğinde 8 saat kullanım ve 1 gün 12 saat bekleme süresi sunuyor. Akşama kadar ancak dayanan  iPhone 5s’in piline göre tatmin edici düzeyde. Günlük normal kullanımda yani mail, telefon, sosyal medya ve fotoğraf çekiminde iPhone 6’nın şarjı, sizi 1,5 gün götürüyor. Bu, yanında kablo ile dolaşan iPhone kullanıcıları için cidden sevindirici bir durum.

iPhone 5s’ten 6’ya ekran için geçilebilir. Tasarım güzel. Plus için asla bir teknoloji mağazasında görüp incelemeden karar vermeyin. Zira çok büyük gelebilir. Ama “Ben telefonu çantamda/ceket cebimde/elimde taşımam, pantolon cebimde taşırım!” diyor ve makul ölçülerde büyümüş bir iPhone kullanmak isterseniz iPhone 6 güzel bir seçenek.

iPhone 6 ile ilgili 5 günlük izlenimlerim bunlar. Eğer sormak istedikleriniz olursa yorumlar kısmında sorabilirsiniz.

Her şey bonibon.ca olsun!

Özel Teşekkür: iPhone 6 ve Plus arasında seçim yapma konusunda satın alma sürecinde bana yardımcı olan Twitter dostlarım,  Kahraman Uğurlu, Sami E., Log Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Volkan Yılmaz, Onur Gözüpek, Elma Dergisi yazarı Batuhan H. Gürkan, Yıldırım Sertbaş, Sunder İşadamları Dernek Başkanı Bahaeddin Nakiboğlu, ShiftDelete.Net kurucusu Hakkı Alkan ve Elma Dergisi yazarı Mehmet Terziler‘e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Daha Fazlasını Okumak İsteyenler: Daha fazla bilgi edinmek isteyenler, yerli ve yabancı teknoloji sitelerinden toparladığım iPhone 6 ve Plus değerlendirme yazılarına göz atabilirler.

 Kaynaklar:

 1. 9to5Mac l iPhone 6 vs iPhone 6 Plus vs iPhone 5s
 2. Chip Online l iPhone 6 Plus
 3. CNet l iPhone 6 Review
 4. Engadget l iPhone 6 and iPhone Plus Review
 5. Hardware Plus l iPhone 6 Ön İncelemesi
 6. iMore l iPhone 6 and iPhone 6 Plus Review Roundup
 7. Kahraman Uğurlu l iPhone 6 Plus Alınır Mı?
 8. LOG Dergisi l iPhone 6 ve iPhone 6 Plus Hakkında Her Şey
 9. MacRumours l First iPhone 6 and iPhone 6 Plus Reviews
 10. Mashable l iPhone 6 Plus Review
 11. ShiftDelete.Net l iPhone 6 Detaylı İncelemesi
 12. ShiftDelete.Net l iPhone 6 Plus Detaylı İncelemesi
 13. TeknoBlog l iPhone 6 ve iPhone 6 Plus Ön İnceleme
 14. TeknoBlog l iPhone 6 ve iPhone 6 Plus İncelemeleri
 15. TecnoBuffalo l iPhone 6 Plus Review
 16. The Verge l iPhone 6 Plus Review
 17. The Verge l iPhone 6 Review