Fatih Ekrem Bahadır
01

İSİM

Fatih Ekrem Bahadır

MESLEK

Yabancı Dil Eğitmeni

EPOSTA

mail@fatihbahadir.com

TELEFON

(+90) 532 603 77 22

01

iPhone 6s İzlenimlerim

Apple her sene olduğu gibi yine Eylül ayında iPhone’un yeni modelini tanıttı. Bu sene ‘s yılıydı’ ve iPhone 6’nın s modeli tanıtıldı. Yaklaşık iki haftadır kullanmaktayım. İzlenimlerimi sizlere aktarayım. Geçen sene “iPhone 6 İzlenimlerim” yazımı sizlerle paylaşmıştım. Bu sene ise yeni modelin pembe rengiyle karşınızdayım.

Tasarım

Tasarımla söze başlamakta fayda var. iPhone 6s’in bir önceki modeliyle tasarımsal anlamda bir farkı yok. Sadece arka kısmına s harfi eklenmiş. Onun haricinde gözle görülür bir değişiklik yok yeni iPhone’un kasasında. İlk göze batan özellik ise Rose Gold diye hitap edilen gül rengi, uçuk pembe rengi. Diğer iPhone 6’lardan en bariz bir şekilde ayrıldığı nokta pembe rengi.

iphone-6s-colors

Amerika’daki arkadaşımda Gold ve Rose Gold renklerinin haricinde başka rengi olmadığı için Gümüş (Silver) renkli bir iPhone 6s istememe rağmen yeni rengi denemek adına ben de bir erkek olarak cesaretimi toplayıp Rose Gold aldım. Beklediğiniz kadar pembenin ağır bir tonu yok. Erkeklerin bile beğendiği bir renk olmuş Rose Gold. Hatta yurtdışında en çok tercih edilen renk.

Apple, geçen senenin aksine bu sene renkli bir iPhone kutusu tasarlamış. Her renge uygun birer iPhone 6s resmi var kutuların üzerinde. Geçen sene ise kutularda herhangi bir resim yoktu. Düz beyaz zemin üzerinde beyaz iPhone 6’lar vardı.

Yeni iPhone’u elinize aldığınızda renginden ve arka kısmındaki s harfinden sonra ilk dikkatinizi çeken şey artan ağırlığı oluyor. Aman aman bir ağırlık artışı yok ama hissedilir derece ağırlaşmış telefon. iPhone 6, 129gr idi; iPhone 6s ise 143gr. Yeni iPhone, diğerine göre 0.2mm daha kalın.

Live Fotos (Canlı Fotoğraflar)  

Canlı fotoğraf özelliğine sahip yeni iPhone. Şöyle ki canlı fotoğraf çektiğinizde sanki bir video çekmiş gibi fotoğraf çektiğiniz anın 1-2sn önce ve sonrasını hareketlendiriyor telefon. Canlı fotoğraflar diğer iPhone, iPad, iPod ve Mac’lerde de oynatılabiliniyor.

Kamera 8MP’den 12MP’e çıkartılmış. Fotoğraflar daha canlı ve güzel duruyor. Ön kamera ise çokça selfie çekenleri sevindirecek şekilde 1.2MP’den flash destekli 5MP’e çıkartılmış durumda.

Ayrıca yeni iPhone 4K video çekme özelliğine de sahip. Video çekerken kaydedeceğiniz videonun kalitesini kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Tabi 4K videolar çokça yer kapladığı için Apple, iPhone’da hala 16GB modellerinin yerini 32GB ile değiştirmediği için eleştiriliyor. Umarım ileriki zamanlarda buna kulak verirler.

iPhone-6s-3d-touch

3D Touch (Hızlı Eylemler)

iPhone 6s alacakların en çok dikkatini çekecek ve yeni iPhone almalarına sebep olacak en güzel özelliklerden biri 3D Touch. Apple, dokunma kavramına 12” MacBook’ta ve Apple Watch’da kullandığı Force Touch (Kuvvetli Bastırma) özelliğini iPhone 6s’e de getirdi. Bu özelliği destekleyen uygulamalarda uygulamanın içine girmeden uygulama üzerine sertçe bastırarak kenarda açılan Hızlı Eylemler’den istediğinizi seçebiliyorsunuz. Mesela kamera uygulamasına serçe dokunduğunuzda şöyle menüler ortaya çıkıyor:  Selfie Çek, Video Kaydı Yap, Ağır Çekim Kayıt Yap, Fotoğraf Çek.

Uygulama üzerine bastırdığınızda eğer o uygulama Hızlı Eylemler’i destekliyorsa ilgili menüler çıkıyor, desteklemiyorsa telefon sadece titreşim ile size uyarı veriyor. Şu anda 30 kadar uygulama bu özelliğe destek veriyor. Geçenlerde WhatsApp ve Facebook da 3D Touch özelliğiyle uygulamasını güncelledi.

iPhone-6s-peek-pop

Peek ve Pop hareketleri ile ekrana uyguladığınız baskı neticesinde bazı eylemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Örneğin telefonunuza gelen bir iletiye hafifçe bastırdığınızda ki bu Peek hareketi oluyor, ön izleme yapabiliyorsunuz. Biraz daha bastırdığınızda ise ki bu da Pop hareketi oluyor, maili açabiliyorsunuz.

2.Nesil Touch ID

En çok dikkat çeken bir diğer özellikse parmak izi okuyucunun çok hızlı hale getirilmesi. Öyle ki daha siz parmağınızı okutur okutmaz kilit ekran açılıyor. Hatta kilit ekrandaki saati göremiyoruz bile. iPhone 6’ya göre parmak izi okuyucusu bariz bir şekilde hızlı. Apple kendi sitesinde iPhone 6s’de 2. Nesil parmak izi okuyucu kullandığını söylüyor.

2GB Ram

iPhone, diğer herhangi bir markanın akıllı telefonlarıyla karşılaştırıldığında 1GB ram ile kimi zaman yerilir kimi zamansa bir adım öne çıkardı. Apple, iPhone 6s’de 2GB ram kullandı. Ram artışını en iyi Safari’yi kullanırken fark ediyorsunuz. Zira arka arkaya açtığınız pencereler en güncel halleriyle bekliyor ve hiç gecikmeden size tepki veriyor.

Yalnız artırılan ram’e mi bağlı bilemiyorum ama yeni iPhone’da telefonu kullanırken bariz bir ısınma söz konusu. Bunu iPhonedo, iPhone 6s testlerinde ilk iPhone’dan en son iPhone’a kadar bütün telefonların sıcaklık değerlerini ölçtüğünde göstermişti. iPhone 6s Plus ise bütün iPhone’lar içinden en çok ısınan model olmuştu. Hatta bazı forumlarda iPhone çok ısındığın kameranın flaşını kapattığını söylemişlerdi.

2GB-of-RAM-iPhone-6s-Plus

Batarya

Apple, iPhone 6s’de bataryayı beklentilerin aksine daha da düşürmüş. iPhone 6’da 1810mAh pil değeri varken iPhone 6s’dee 1715mAh değerinde bir pil kullanılmış. Ancak kullanımda herhangi bir performas düşmesi yok. Zira kullanılan A9 çipi sayesinde yeni iPhone bir öncekiyle aynı kullanım değerlerini veriyor. Benim ölçümlerime göre iPhone 6s, kullanıcılarına 7 saat 15 dakika kullanım ve 21 saat bekleme süresi sunuyor.

A9 Çip: Samsung vs. TSMC

Apple, iPhone 6s üretiminde çip tedarikçilerinden biri Samsung diğeri ise TSMC idi. Yapılan testlerde TSMC çip kullanılan iPhone’larda pil 2 saat daha uzun gidiyor ve daha az ısınıyordu. Lakin Apple, bu haberleri yalanladı. Günlük kullanımda herhangi bir farkın olmadığını vurguladı.

Ben de gelir gelmez çip testi yapanlardanım. Ne yazık ki benim iPhone 6s’imde de Samsung çip kullanılmıştı. Üzülmesine üzüldüm ama ama günlük kullanımda Apple’ın da vurguladığı gibi herhangi bir farkı görmedim. Umarım ileride de sorun olmaz.

a9-chip-samsung-tsmc-split

Fiyat

Okurlarım beni bilirler; dolar kuru bu kadar yüksek değilken bile Apple ürünlerini Amerika’dan almayı yeğleyen biriyim. Amerika’da 650$ olan bir telefona ülkemizde dolar kuru ve vergiler nedeniyle 3100₺ vermek bana pek mantıklı gelmiyor açıkçası. 4100₺ gibi araba fiyatlarını bulan iPhone 6s Plus fiyatlarından bahsetmiyorum bile. 64GB iPhone 6s için vergiler dâhil 810$ verdim. 131,50₺ de kayıt ücreti ödedim. Bu haliyle bile kendi ülkemdeki fiyatlara göre 1000₺ cebimde kalıyor.

Bu arada pasaporta İMEİ kayıt ettirme süresinin 60 günden 120 güne çıkması ise yurtdışından telefon alanlar için harika bir haber oldu. Böylelikle yurtdışından aldığınız bir telefonu kayıt ettirmeden 4 ay kullanabiliyorsunuz.

Özetle

Toparlayacak olursak; iPhone 6s renk skalasına yeni eklenen Rose Gold rengi, 3D Touch özelliği, bu özelliği destekleyen uygulamalardaki kullanım kolaylığı ve hızı, canlı fotoğraflar özelliği, 12 ve 5 MP kameraları, 2GB ram ile hızlı Safari turu, kilit ekranda saati göremeyecek kadar hızlı okuyan Touch ID özelliklerinin yanı sıra pil değeri azalan ama A9 işlemcisi sayesinde pil performansından kaybetmeyen özellikleriyle iPhone tutkunlarının kalbini fethedecektir. Lakin yüksek dolar kuru ve vergiler nedeniyle yeni iPhone’un etiketi hem canınızı sıkabilir hem de cebinizi yakabilir. Artık gerisi size kalmış.