Doğan Kitap
10 Nisan 2015
6050930580

Apple Mucizesi

Kitap Yazarı
DEĞERLENDİRME
188

“5 Ekim 2011 tarihinde, elli altı yaşında ölmesinin ardından, Steve Jobs çoklu endüstrileri yeniden şekillendirmedeki olağanüstü katkıları nedeniyle haklı olarak övgüler aldı. Devrim yarattığı dört alandan bahsedilebilirdi: Bilgisayar, müzik (iTunes Store ve iPod aracılığıyla), film (bilgisayar animasyonuna öncülük eden Pixar aracılığıyla) ve iletişim (iPhone ile).” diye aktarıyor Adam Lashinsky Apple Mucizesi isimli kitabında.

Kitap Hakkında Kısa Bilgi

Adam Lashinsky, 2001 yılından beri çalışanı olduğu Fortune dergisi için Silikon Vadisi ve Wall Street kapak yazıları hazırlamaktadır. Apple, Helwlett-Packard ve Google hakkında makaleleri vardır. Kitap yazarın ilk kitabıdır. Kitap, Grand Central Publishing tarafından 2012 yılında basılmıştır. Dilimize Umut Özgür Hoşafçı tarafından tercüme edilip İnkılap Yayınları’nca basılmış.

Kimlere Tavsiye Ederiz?

Apple ürünlerine hayran olan, Steve Jobs’u bir idol olarak gören ve şirketten dışarı sızdırılmayan bilgileri merak eden herkes, Apple yöneticilerinin “gizli sos” olarak adlandırdıkları sistemin ne olduğunu ve Apple çalışanlarının neler düşündüğünü merak eden herkese bu kitabı tavsiye ederiz.

Farkındalı Olmaya Hazır Mısınız?

Kitap 10 bölümden oluşuyor. Tablo: Apple’ın Merkezi ile giriş yaptıktan sonra Liderliği Yeniden Düşün, Gizliliği Benimseyin, Takıntıyla Odaklanın, Girişime Aç Olun, Çömezleri İşe Alın, Kendi Mesajınız Olsun, Dostları Yenin, Düşmanlara Hükmedin, Halefinizden Sonrasını Planlayın, Taklitçilere İlham Verin, Son Bir Şey Daha gibi bölümler içeriyor. Teşekkür ve Yazarın Notu ile sona eriyor.

Apple ve yönetimini daha yakından tanımak isteyenler için hazırlanmış bir eser. Hakikaten bu zamana kadar hiç duymadığımız bilgilerle dolu. Steve Jobs’u, Tim Cook’u ve Apple’ı ince ince anlatmış.

“İki yıl önce 50 yaşını devirmesiyle birlikte, Jobs bir enerji patlaması yaşamıştı. Apple, iPod ve iTunes online müzik mağazası ile müzik endüstrisini adeta baştan yaratan Jobs o yıl bir Jobs projesi olan Pixar’ı, Disney’e 7.5 milyar dolar karşılığında satmıştı. Bu onu ünlü eğlence şirketinin en büyük hissedarı, Disney’in yönetim kurulunun bir üyesi ve bir milyarder yapmıştı.”

“Steve Paul Jobs dünyayı değiştirse de aslında tipik bir kasaba delikanlısıydı.”

“Jobs ölünce, Silikon Vadisi’nin en yeni süperstarı olan Mark Zuckerberg, New York banliyösünde doğmuş ve Facebook’u Harvard’daki yatakhane odasında kurmuştu.”

“Eski bir çalışan, ‘Apple’da yalnızca haftada bir gün öğle yemeği ücretsiz olurdu ve bu da işteki ilk günümüze denk gelirdi’ demiştir.”

“Silikon Vadisi mühendisleri karşılıklı olarak kendi işleri hakkında öyküler anlatmayı sever, fakat Apple mühendisleri hikayelerini kendilerine saklamalarıyla meşhurdur.”

“Apple her şeyi tek bir çatı altında barındıran bir şirkettir; bir MacBook Air yapabilecek başka bir şirket yoktur ve bunun nedeni yalnızca donanımı değil, işletim sistemlerini kontrol etmemizdir.”

[pullquote]Less is more. Az, çoktur.[/pullquote]

“Yıllardır Jobs’un dışarıdaki bir yönetim kurulunda görev almasına izin verdiği tek kişi Nike’ın yönetim kurulunda olan Tim Cook’tu.”

“Jonathan Ive, Apple’a gelmeden uzun süre önce de teknolojiyi güzelleştirme konusunda kafayı bozmuş yetenekli bir tasarımcıydı.”

“Sonuçta Jobs (sağlıklıyken bile) Apple’da arabasını düzenli olarak engelli park alanına park eder, tespit edilme korkusuyla da arabasının plakalarını sökerdi.”

“Siri Norveççe ‘sizi zafere götüren güzel kadın’ anlamına geliyor.”

“Onun için yas tutan milyonlardan çok azı kişisel olarak onu tanıyordu. Bir film yıldızı, devlet adamı veya sporcu değildi. Ama Apple internet sitesindeki online anı defterini bir milyon kişi imzalamıştı.”

Farkındalıyım Artık!

Bu kitap hayatımdaki üç kadına adanmıştır. Kelimelere olan aşkını, kitaplara hayranlığını ve koşulsuz sevgisini bana aşılayan annem Marcia Morris Lashinsky. Annem hep bir iPad’i olsun isterdi ve ben de iPad’i ile bu kitap hakkında yapacağı yorumlarla neşelenebilirdim. Fakat bunun yerine anısını onurlandırıp yaşatıyorum.

Farkındalıyım!