Doğan Kitap
10 Nisan 2015
6050930580

Apple’ın Ardındaki Deha: Jony Ive

Kitap Yazarı
DEĞERLENDİRME
188

Jony, Haziran 2012’de Britanya Konsolosluğu’nun Yaratıcı Zirvesi’ndeki konukları şaşırtarak, “Amacımız para kazanmak değil” dedi. “Apple’da amacımız kesinlikle para kazanmak değil. Bu kulağa biraz küstahça gibi gelebilir, ama doğru. Hedefimiz ve bizi heyecanlandıran şey harika ürünler yaratmaya çalışmak. Bunda başarılı olursak, insanların onları seveceğine güveniyoruz ve biz operasyon anlamında becerikli olursak, kazanç elde ederiz; fakat amacımız hakkında gayet netiz.”   diyor Leander Kahney, Apple’ın Ardındaki Deha: Jony Ive isimli kitabında.

Kitap Hakkında Kısa Bilgi

Jony Ive, adı üstünde Apple’ın tasarımlarının arkasındaki en güçlü isim. Britanya’daki tasarım eğitiminden sonra birkaç firmayla çalışmasının ardından Apple’ın tasarım ekibine katılan en büyük deha. iMac, iPod, MacBook Air,  iPhone ve iPad gibi harika ürünlerde imzası olan tasarım uzmanı. Ayakkabıdan sandalyeye, fotoğraf makinasından matkaba kadar birçok konuda tasarımları olan ve kendi ülkesince Sir unvanına sahip en alçak gönüllü ve en suskun Apple çalışanı. Lük spor arabalara tutkusuyla ve bu araçlarla yaptığı kazaları bile tasarım için yorumlayan biri. Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ın en yakın dostu. Aynı zamanda ona başkaldırabilen tek tasarımcı. Apple’da en özel yere sahip olan tasarımcı. MediaCat l digitalage tarafından Aralık 2014’te dilimize kazandırılan kitabın orijinal ismi Jony Ive: The Genius Behind Apple’s Greatest Product. Kitap, Leander Kahney tarafından kaleme alınmıştır. Kitabın çevirisi Ebru Kızıldağ tarafından yapılmıştır.

Kimlere Tavsiye Ederiz?

Çoğu kişi inkâr etse de Apple ürünlerini beğenir. Onların paketlenmesi, dizaynı ve kullanım kolaylığlı insanları cezbeder. Jony Ive, işte bu ürünleri dizayn eden ekibin başındaki dahi. Tasarım aşığı bir babanın elinde büyüyüp tasarım okuyup en nadide tasarım şirketlerinin ardındandın Apple gibi tasarım ve kullanım kolaylığı olan ürünler ortaya koyan bir firmada tasarım ekibinin başında yer almak. iMac, MacBook, iPod, iPhone ve iPad gibi birçok harika üründe imzası olan Sir unvanlı tasarım şövalyesi. Tasarımla ilgilenenler ve Apple ürünlerinin tasarım perdesinin arkasını okumak isteyenlere tavsiye edilebilecek harika bir tasarım kitabı.

Farkındalı Olmaya Hazır Mısınız?

Kitap 18 bölümden oluşuyor. Yazarın Notu, Okul Günleri, Britanya Tasarım Eğitimi, Londra’da Hayat, Apple’da İlk Dönemler, Jobs, Apple’a Geri Dönüyor, Ardı Ardına Hit Ürünler, Demir Perdenin Ardındaki Tasarım Stüdyosu, iPod’un Tasarımı, Üretim, Malzemeler ve Diğer Konular, iPhone, iPad, Her Yerde Yekpare, Apple’ın En Değerli Oyuncusu, Teşekkürler, Gizlilik ve Kaynaklar, Notlar ve Fotoğraf Bilgileri’nden oluşuyor.

Tasarım ve çizim konusunda ilk deneyimlerini babasından alan Jony Ive, 13 yaşında “bir şeyler çizmek ve üretmek” istediğinin farkında. Öğretmenler konferansında Robert Weaver Group’un idari müdürü Philip J. Gray tarafından fuayededeki tasarımlarıyla keşfediliyor ve RWG şirketi üniversite eğitimi için kendisine sponsor oluyor.

Okul yıllarının sonuna geldiğinde çocukluk aşkı ile evleniyor ve aynı yıl Mac’in kolay kullanımına da âşık oluyor. Philips, LG, Hitachi gibi firmalarla çalışan Ive, Brunner’in üçüncü hamlesi ile Apple’da işe alınır. Ve Cupertino’ya yerleşir.

Tasarımlarını bir hikâyeyle birlikte aşkla hayata geçiriyor. Steve Jobs, Apple’a tekrar dönenen kadarki buhranlı dönemde yönetim ekibinde de önemli görevler üstleniyor. Jobs görevi devraldıktan sonra ürün çeşitliliğini azaltıyor.

Ürünlerde sadelik ve kullanım kolaylığı ön planda tutuluyor. Gereksiz ne varsa kaldırılıyor. Disket sürücüsü olmayan iMac ve günümüzde sadece USB Type-C ile bilinen MacBook gibi. iMac ve Magic Mouse’un tasarım aşamaları adım adım yer almış kitapta.

iBook’tan MacBook Air’e çıkan yol. Küp tasarımlı masaüstü bilgisayarlar. Donanım ve tasarım konusunda bir sanat eseri olan iPod’un ortaya çıkma süreci. Apple’ın ürünlerine verdiği değerin aynısı ambalajlama konusunda da kendisini gösteriyor. iPod ile cebe sığdırılan 21. Yüzyıl teknolojisi.

Ayçiçeğine benzeyen tasarımıyla iMac. Yekpare tasarım ve Tim Cook’un ekibe katılması. Tim Cook, Alabama-Robertsdale’de büyüyüp Compaq ve IBM’de çalıştıktan sonra Apple’a katılıyor. Ve Apple’ın satış anlamında elini güçlendiren bir kişiliği var. Steve hayata gözlerini yumduktan sonra Ive değil de neden Cook’un CEO olduğunu anlatan bir bölüm var. Foxconn, ucuz işçilik ve Çin’e yatırımların neden kaydırıldığının sebeplerini okuyacaksınız.

Sırasıyla iMac, iPod, iPhone ve iPad tasarımlarının perde arkası kitapta yer alıyor. Greenpeace ile girişilen kavga ve daha çevreci Apple karşımıza çıkıyor. iOS7 tasarımı ve iş hayatına veda etmek zorunda kalan Forstall hikâyesi var.

[pullquote]Farklı olmak kolay, gerçekten daha iyi birşey yapmaksa çok zor. Jony Ive[/pullquote]

En son bölümde ise Jony’nin Apple için neden değerli bir oyuncu olduğu yer almış. Teşekkür bölümünün ardından Apple’ın gizlilik konusunda hat safhada olan antlaşması yer alıyor. Kısacası bu bölümden anladığım, Apple gibi bir teknoloji firmasında çalışan olarak kalabilmek istiyorsanız susmanız gerekiyor, nefes almak için susmak…

Yabancı yazarların en çok sevdiğim yönü, bir kitap yazarken makale yazar gibi bütün konuşulanlara kaynak vermek. Notlar kısmında hangi konu nereden alındıysa onun kaynağı verilmiş. En son bölümde ise 20 sayfa kadar Jony Ive tasarımlarının fotoğraf hikâyesi yer alıyor.

Farkındalıyım Artık!

Nasıl Steve Jobs Olunur? kitabının yazarı gazeteci Leander Kahney, bu kez spotları Jobs’un “aramızda ruhsal bir ortaklık” var dediği Jony Ive’a tutuyor ve disleksiden mustarip bir tasarım öğrencisinin nasıl olup da yaşamlarımızı değiştiren bir mucite dönüştüğünü gözler önüne seriyor.

Jony Ive’ın meslektaşlarıyla yapılan söyleşilere dayanan ve yazar Leander Kahney’in Apple dünyasına aşinalığından güç alan bu kitap, çağdaş insanın çalışma, eğlenme ve genel olarak iletişim kurma yollarının yeniden tanımlanma sürecini, yaratıcısının yaşamından kesitler eşliğinde anlatıyor.

Farkındalıyım!  

Kaynaklar:

1-Elma Dergisi l Jonathan Ive Şövalyelik İle Ödüllendirildi

2-LOG Dergisi l Jony Ive’ın Favori Otomobilleri

3-ShiftDelete.Net l Tasarım Gurusu Jony Ive