Doğan Kitap
10 Nisan 2015
6050930580

Ben, Steve l Steve Jobs Konuşuyor

Kitap Yazarı
DEĞERLENDİRME
188

“Eğer Apple, bilgisayarların metalaştığı bir yere, romantizmin öldüğü ve bilgisayarların insanlığın en inanılmaz icadı olduğunun unutulduğu bir yere dönüşürse, Apple’ı kaybettiğimi hissederim. Ama ben fersah fersah uzaktayken, bütün o insanlar hala aynı duyguları taşıyorlarsa… O zaman genlerimin hala orada olduğunu hissedeceğim.” Steve Jobs l Newsweek, 29 Eylül 1985 diye aktarıyor George Beahm Ben, Steve l Steve Jobs Konuşuyor isimli kitabında.

Kitap Hakkında Kısa Bilgi

Steve Jobs, kullanmaktan keyif duyduğumuz Mac, iPod, iPhone ve iPad’leri ortaya çıkaran markanın kurulmasın ve bugünlere gelmesinde emek harcayan, teknoloji, tasarım tutkunu ve pazarlama dehası. Teknolojiyi romantizm ve sanatla buluşturan adam. Hayatı, icatları ve konuşmalarıyla ders niteliğinde bir CEO. Steve Jobs’ın verdiği konferanslardan alıntılar yapılan harika bir kitap. George Beahm tarafından yayına hazırlanmış. Kerem Sanatel tarafından dilimize çevrilmiş. Oğlak Yayıncılık tarafından basımı yapılmış. Kitabın yayın tarihi 2011.

Kimlere Tavsiye Ederiz?

Evlatlık edinilmekten başlayıp üniversite terk etmeye kadar varan, bohem hayatı yaşayan, teknolojiye âşık bir adamın hikâyesini okuyacaksınız. Pazarlama ve yönetim konusunda bir dahi. Romantizm ve tasarım ürünlerinde hayat bulan kişi. Konuşmaları ve kararları ders niteliğinde. Sinema ve teknolojiyi buluşturan deha. İş dünyası ve Apple tutkunlarının keyifle okuyacağı Steve Jobs’ın verdiği röportaj ve konferanslardan kesilmiş alıntılar kitabı. Evet, bu kitapta Steve Jobs konuşuyor.

Farkındalı Olmaya Hazır Mısınız?

Kitap 6 bölümden oluşuyor. Sunum, Alıntılar, Dönüm Noktaları, Bir Dönemin Sonu, Kaynakça ve Editör Hakkında isimli bölümlerden oluşuyor.

Kitapta yer alan alıntılar, Steve Jobs’ın gerek kendisinin verdiği konferanslardan gerekse iş dünyasında yer alan tanınmış dergilerce yapılan röportajlardan kesitler. Bir kronoloji yerine başlıklar yer almış. Ve düşünceler daha derli toplu hale getirilmiş. Kitapta cidden can alıcı alıntılar var. Gerek iş hayatı gerekse Apple severler için güzel detaylar içeriyor.

[pullquote]Bana göre bilgisayarlar insanların imal ettiği en kayda değer araçlardır. Zihnimiz için bir bisiklete denktir. Memory & Imagination, 1990[/pullquote]

Bir öğleden sonrasını Sokrates’le geçirmek için bütün teknoloji bilgimi takas edebilirim. Newsweek, 28 Ekim 2001

İşim insanların suyuna gitmek değil. İşim, onları daha iyi yönetmek. CNNMoney.com/Fortune, Şubat 2008

Dönüm Noktaları başlıklı bölümde Steve Jobs’ın 1955’te doğumu ve evlatlık edinilmesinden başlayıp yıl yıl hayatındaki önemli olaylar kısa kısa ele alınmış.

Bir Dönemin Sonunda ise Steve Jobs’ın hastalığı nedeniyle Apple çalışanlarına gönderdiği istifa mektubu yer alıyor.

Kaynakça’da her alıntı nereden alınmışsa onlar yer alıyor.

Editör Hakkında bölümündeyse George Beahm’la ilgili detaylar yer alıyor.

Farkındalıyım Artık!

Yirmi üç yaşımdayken değerim bir milyon doların üzerindeydi, yirmi dördümdeyken on milyon ve yirmi beşimde ise yüz milyonu geçti. Ama hiç önemi yoktu, çünkü bunları ben asla para için yapmadım. Triumph of the Nerds, PBS, Haziran 1996

Farkındalıyım!