Fatih Ekrem Bahadır
01

İSİM

Fatih Ekrem Bahadır

MESLEK

Yabancı Dil Eğitmeni

EPOSTA

mail@fatihbahadir.com

TELEFON

(+90) 532 603 77 22

01

Buy.ology l Satın Almaya Dair Bildiğimiz Her Şey Neden Yanlış?

“Benim yapacağım araştırma “marka” kavramının beyinlerimize gerçek anlamda ne ifade ettiğini keşfetme yönündeki ilk girişim olacaktı.” diyor Hollandalı yazar, marka uzmanı, Time dergisince 100 Etkileyici Kişi olarak aday gösterilen ve Buy.ology ve Brandwash gibi kitaplarının yazarı Martin Lindstrom.  

Kitap Hakkında Kısa Bilgi

Kitabı, Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya kitabının yazarı Salih Seçkin Sevinç Bey’den duyup aldım. Pazarlama ve satın alma konusunda bütün bildiklerinizi alt üst edecek bir bilimsel araştırma. Optimist Yayım Dağıtım tarafından Eylül 2012 tarihinde basımı yapılan kitabın yazarı, Martin Lindstrom, marka uzmanı, yazar ve birçok payeyi unvanında taşıyan yılın 300 gününü uçaklarda geçiren bir araştırmacı.

Bir ürün satın alırken nelere dikkat ediyoruz?, Nelerden etkileniyoruz?, Reklamların satın alma konusundaki tercihlerimize bir etkisi var mı?, Cinselliği daha çok satış yapmak için kullanmak mantıklı mı?, markalar ve satma taktikleri gibi birçok konuda yapılmış bilimsel deneyden oluşan bir kitap.

Kimlere Tavsiye Ederiz?

Kitabı özellikle geleneksel pazarlama anlayışına sahip olanlara, pazarlamacılara, iletişim uzmanlarına, psikologlara ve biz müşterilere tavsiye ederim. Markaların bir ürünü pazarlarken ve reklamını yaparken ne gibi taktiklere başvurduklarını öğrenmek adına güzel bir kitap.

Bunun yanı sıra, Birer kullanıcı/müşteri olarak bizim zaaflarımız nelerdir?, Markalar satış konusunda bizim hangi zaaflarımızı kullanıyor?, Ürün yerleştirme nedir?, Batıl inançlarımız, din ve pazarlama ilişkisi ve son olarak pazarlama sektörünün geleceği konusunda yazarın öngörüleri nelerdir? gibi soruların cevaplarını okuyacaksınız bu kitapta.

Farkındalı Olmaya Hazır Mısınız?

Kitap, 11 bölümden oluşuyor. Bu bölümler şu şekilde: Kanın Beyne Hücum Etmesi, Burası Tam Yeri Olmalı, Onunkinden Ben de İstiyorum, Şu Anda Net Göremiyorum, Büyüye İnanır Mısınız?, Küçük Bir Dua Okuyorum, Seni Neden Seçtim?, Şaşkınlık Duygusu, Ve İşte Yanıt…, Gelin Bu Geceyi Birlikte Geçirelim, Yepyeni Bir Gün, Sonuç.

Yazar ilk bölüm olan Kanın Beyne Hücum Etmesi’nde markaları, reklamları, sinemada, televizyonda gördüğümüz reklamları, reklamların sıklığını, yerleştirilme nedenlerini, yani kısaca reklamlar, markalar ve hayatımız üçgeninde kitaba bir giriş yapıyor.

İkinci bölüm, Burası Tam Yeri Olmalı’da şu an televizyonlarda yer alan “Yetenek Sizsiniz” programının Amerikan versiyonunda yaşanan sponsorların birinin satışları artarken diğerinin düşmesinin nedenini anlatıyor. Orada Coca-Cola neden başarılı oldu da Ford neden tepetaklak gitti sorusunun bilimsel sonuçlarını veriyor.

Onunkinden Ben de İstiyorum’da Apple, iPod, iPhone, Harley Davidson, Toyota gibi markaların neden değer kazandığını, nasıl sadık bir müşteri kitlesine sahip olduklarını anlatıyor. Gülümsemenin satışları ne kadar etkilediğini, ürünleri kutularından çıkarırken çekilen videoların YouTube’da tavan yapmasının sırrını bu bölümden okuyabilirsiniz. Ayna Nöronları kavramını bu bölümde okuyacaksınız.

 Şu Anda Net Göremiyorum bölümünde sigara şirketlerinin kapalı alanlarda sigara yasaklanmasına rağmen hala satışlarında herhangi bir düşmenin olmamasının sebebini anlatıyor. Reklamların bilinçaltı mesajlarını, Coca-Cola İç, Patlamış Mısır Ye tezini sinemalara nasıl girdiğini anlatıyor. fMRI testine giren deneklerin sigara konusunda verdikleri tepkileri ve söylemlerini hayretle okuyacaksınız.

Büyüye İnanır Mısınız? bölümünde her gün aslında farkında olmadan yaptığımız ritüel tarzındaki rutinlerimizi anlatıyor. Makyaj yapmak, yeni evlilerin üstünden pirinç serpmek, merdiven altından geçmemek gibi batıl inançlarımızdan bahsediyor. Şu anda ülkemizde de gündemde olan bir Apple ürünü, iPhone, iPad veya MacBook gibi ürünlere neden sahip olmak istediğimizin psikolojik yanıtlarını veriyor yazar.    

Küçük Bir Dua Okuyorum bölümünde Apple, Luis Vitton, Prada gibi ünlü markaların devasa ve şaşalı tasarımlarını, Apple’ın her sene bir ritüel haline gelen tanıtım günlerini, Nike’ın logo tasarım hikayesini, Livestrong bilekliklerinin hikayesini, Coca-Cola’nın gizemli formülünü, Samsung’u neden Philips’e tercih ettiğimizi okuyacaksınız.  

Seni Neden Seçtim? kısmında somatik imleçlerin ne demek olduğunu, hayatımızdaki yerini, satın almada bize etkilerini okuyacaksınız. Lastik alırken, Michelin markasını Dunlop, Bridgestone ve Goodyear gibi benzer markalara tercih ettiğimizi, Örümcek Adam 3 filminde Sony’nin reklam tarzını ve markaların “korku” kavramını kullanmalarını anlatıyor.

8. Bölüm Şaşkınlık Duygusu’nda markaların kullandıkları duyguları, Nokia’nın neden son günlerde dibe vurduğunu, süpermarketlerin kullandıkları kokuları, taze ekmek kokusunu, alışverişi tetiklemek için kullanılan parfümeri ürünlerini, çalınan müzikleri anlatıyor.

9. Bölüm olan Ve İşte Yanıt… kısmında ise Nöropazarlama ve geleceği kestirme konusunda yazar öngörülerde bulunuyor. Amerika’da yapılan Kuğu ve Eviniz Ne Kadar Temiz? yarışmalarının etkisini, nöropazarlamanın markaların geleceğindeki rolünü anlatıyor.

[pullquote]Nicole Kidman ya da George Cooleney gibi son derece etkileyici ürün sözcüklerini düşünün. Onların güzel yüzlerini anımsarız ama satmaya çalıştıkları parfümün markasını ya da saatin şeklini anımsamayız.[/pullquote]

Gelin Bu Geceyi Birlikte Geçirelim bölümünde yazar gayet sıcak bir teklifte bulunuyor. 🙂 Markaların reklamlarında seksi kullanmasını anlatıyor. Parfümeri, giyim, havacılık ve diğer alanlarda seksin bilinçli olarak kullanımına ilişkin hayli örnekler veriyor. Hatta bu konuda bir öngörüde de bulunuyor. Buna benzer ülkemizde Greenpeace soyu tükenen balıklara dikkat çekmek amacıyla “Seninki kaç santim?” kampanyasını ve Atlas Jet’in  “77cm’in değerini oturanlar bilir!” şeklindeki kampanyaları bu konuya örnek olabilir.     

11. bölüm Yepyeni Bir Gün’de kriz sonrası tüketicilerin alışveriş tercihlerindeki değişmeyi, atalarımızın alışveriş tercihlerini, aklımızı başımıza toplamamız gerektiğini, paramızı çarçur etmememizi ve markaların bizi korkutarak ürünlerini satın almaya sevk etmelerinden korkmamız gerektiği anlatıyor. En beğendiğim bölüm bu bölümdü. Yazarı sanki babam bana öğüt veriyormuş gibi hissettim. 🙂

Son bölüm olan Sonuç kısmında bütün yazdıklarını ve deneyden çıkan sonuçları toparlıyor. İndirim, pazarlık, yaşam piramidimize yapılan müdahaleleri anlatıp kitabını bitiriyor.    

Farkındalıyım!

Buyurun size “Akıllı Müşteri Rehberi”. Yazarın yaptığı deneyi ve tespitlerini okudukça beyninizden vurulmuşa döneceksiniz. Bundan böyle reklamları daha dikkatli izleyecek ve satın alma tercihlerinizi daha iyi yapacaksınız. Satın alırken iki kez değil, bin kez düşüneceksiniz. Bu kitap, rekabetin ve reklamın zirve yaptığı günümüzde, her akıllı müşterinin okuması gereken bir başyapıt, müşterinin biyolojisi!

Farkındalıyım!   

Kaynaklar:

 1. Amazon l Buyology: Truth and Lies About Why We Buy
 2. Kaan Erdem l Buy.ology
 3. Martin Lindstrom l Buy.ology
 4. Salih Seçkin Sevinç l Buy.ology
 5. YouTube l Buy.ology by Martin Lindstrom |Book Brief
 6. WikiPedia l Martin Lindstrom
 1. 28 Ocak 2014 - Cevapla

  Teşekkürler, güzel bir kitap inceleme olmuş. Kitabı alma kararımı etkilediniz. 🙂

  • 10 Mart 2014 - Cevapla

   @Özgür

   Rica ederim. Okuduklarım okurlarımla paylaşıyorum. Umarım bir nebze olsun faydam dokunur kitap kurtlarına.