Doğan Kitap
10 Nisan 2015
6050930580

Fıtrat Pedagojisi

Kitap Yazarı
DEĞERLENDİRME
188

“Osman Gazi’nin Kur’an’a saygısı samimi ve yürekten olsa da, bu menkıbe Kur’an’ın yerinin odaların duvarlarına asılmış süslü heybeler olduğunu fısıldamıştır bize… Kur’an’la muhatabiyetimizi açıp okumaktan, anlamaktan, tefekkür etmekten çıkarıp, bulunduğu odada saygı duruşunda beklemek olarak tanzim etmiştir. Bu yüzdendir ki, Abdullah b. Mesut’un “Kur’an’ı her zaman açıp okuyabileceğiniz bir yerde bulundurun.” vasiyetinin yerini, Kur’an’ı adeta bir süs eşyası gibi “duvarınıza asın” algısı almıştır.” diye aktarıyor Hatice Kübra Tongar Fıtrat Pedagojisi isimli kitabında.

Kitap Hakkında Kısa Bilgi

Hatice Kübra Tongar, iki çocuk annesi, Moral FM’de ‘Kadınca Kararınca’ programını sunuyor. 4 kitabı olan yazar, ‘kadincakararinca.com’ sitesinin de editörü. Fıtrat Pedagojisi kitabıyla,  anneleri “adet” okumasından çıkarıp, “ayet” okumasına davet ediyor. “Fıtrat, kişinin ruhsal DNA’sıdır” diyor. Kitap, HayyKitap Yayınları’nca basılmış. Elimdeki baskısı 2. Baskısı ve 4000 adet basılmış. Baskı tarihi Mayıs 2015.

Kimlere Tavsiye Ederiz?

Öncelikle evlenecek olanlara, yeni evlilere, çocuk sahibi olmak isteyenlere ve geç de olsa çocuk sahibi olan anne babalara öneririm. Çocuğunu Kur’an ve sünnete göre yetiştirmek isteyen ebeveynler için mükemmel bir başucu kitabı. Size tavsiyem bebek kutlusuna gideceğiniz zaman çiçek götüreceğinize bu kitabı hediye edin. Hatta yazarın bütün kitaplarını bebeği olan aileye hediye edin. Hâlihazırda çocuğu olan anne babalar, siz de geç kalmış sayılmazsınız, bir an önce bu kitabı okuyun.

Farkındalı Olmaya Hazır Mısınız?

Kitap 34 bölümden oluşuyor. Önsöz ile başlayıp her çocuk bir kitaptır, yüksek sesli anne babalık, cebimizdeki etiketler, evlerin güzel süsleri ve başucumdaydılar gibi bölümler içeriyor.

Yazar kurguyu sağlam temeller üzerine inşa etmiş. Okumak, yaşamak ve tebliğ etmek gibi Kur’an’da yer alan 3 ana temel üzerinden çocuk eğitiminden bahsediyor. Anne babalara önce yüce kitabımı Kur’an-ı Kerim’i okumayı, sonra anlayıp yaşamayı ve en sonunda da tavsiye etmeyi öğütlerken aslında çocuk yetiştirmenin de aynı süreçten geçtiğini anlatıyor.

Kitapta her bölüm anlatılırken o bölümle ilgili Ayet-i Kerimeler ve Hadis-i Şerif’ler nakledilmiş. Bunun yanı sıra Asr-ı Saadet’ten menkıbeler nakledilmiş. Yazarın dili de kendisi de anne olması hasebiyle gayet tatlı ve içten. Okurken sıkılmak bir tarafa cidden bir sonraki sayfayı merak ederek okuyorsunuz.

“Gelin bugün bizim için Kur’an’ı duvardan kalplerimize indirme günü olsun!”

“İşte bu yüzden anne-babalığın ilk şartı; bismillah demektir. “Ben yapamam, Rabbim yapar” gerçeğine boyun eğmektir.”

“Fıtrat –teknolojik tabirle- kişinin fabrika ayarları demektir.”

“Mesela ebeveyn olmaktaki niyetiniz yaşlandığınızda size bakacak birinin olması ise, kalbinizin kıblesi doğru yeri işaret etmiyor demektir.”

“Çocuğuma duyduğum öfke Allah adına mı, nefsim adına mı?”

“Zira dua etmek, işini Allah’a havale etmek, acziyetini itiraf etmek, her işte Allah’ı kendine vekil tayin etmek demektir.”

[pullquote]Çocuğunuza beddualarınızı miras bırakmayın![/pullquote]

“Oysa maharet olan ağacı eğmek değil, aksine, başı dik olarak büyümesine izin vermektir.”

Farkındalıyım Artık!

Bu kitabın her bir satırı çocuk eğitimine ayet penceresinden bakmaya çalışırken, aynı zamanda bu yolda durmaya çalışan biz anne-babaların ‘yardım çağrısı’ hükmünde kaleme alındı. İşte bu yüzden, satırdan ve sadırdan okuyarak başladığımız ebeveynlik yolunun her bir durağında Rabbimizin yardımını diliyoruz.

Farkındalıyım!  

Kaynaklar:

  1. Diriliş Postası l Âdetlerle Değil, Ayetlerle Annelik Yapalım
  2. Gazete Vahdet l Fıtrat Pedagojisi
  3. Hayy Kitap l Fıtrat Pedagojisi
  4. YouTube l Kahve Altı l 02.2014