Doğan Kitap
10 Nisan 2015
6050930580

Her Şeyin Başı Blog

Kitap Yazarı
DEĞERLENDİRME
188

“Bloglamayı beceremem!” diyenlerdenseniz dinleyin. Eğer tweet atabiliyorsanız, Instagram’da fotoğraf paylaşıp ya da video çekip altına da iki satır yazı yazabiliyorsanız gayet güzel blog yazmaya başlayabilirsiniz.” diye aktarıyor Salih Seçkin Sevinç Her Şeyin Başı Blog isimli kitabında.

Kitap Hakkında Kısa Bilgi

Salih Seçkin Sevinç, daha önce Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya kitabıyla blogumuzun misafiri olmuştu. Girişimci, dijital pazarlama ve sosyal medya danışmanı. Ayrıca HarbiYiyorum yemek blogu sahibi ve halk gurmesi. Her Şeyin Başı Blog l Kişisel ve Kurumsal Etki İçin Blogların Gücü‘nün basımı 2014’te Optimist Yayınları’nca yapılmış.

Kimlere Tavsiye Ederiz?

Blog nedir?, İyi bir blog yazısı nasıl hazırlanır?, Nelere dikkat edilir?, Hangi blog alt yapıları kullanılır?, Bloga reklam ne zaman alınmalıdır?, Yazıların okunurluğunu artırmak için neler yapılmalıdır? gibi sorular siz blogglerların da beynini tırmalıyorsa buyurun size bir blogcunun el kitabı. Birinci elden tecrübeler ve samimi bir dille yazılmış bir blogger rehberi. Kişisel ve kurumsal blog açmak isteyenler için en iyi rehber.

Farkındalı Olmaya Hazır Mısınız?

Kitap 18 bölümden oluşuyor. Hayat, Beni neden yoruyorsun? ile başlayıp Uyku, biraz uyku. Bütün istediğim buydu., Bende dert yok ki, her gün macera., Ortama gel!, Hep daha fazlasını iste!, Para mı? En sevdiğim şey!, ve 21.yy dijital bir kitap gibidir. gibi bölümler içeriyor.

Yazar, kayınvalidesine yazdığı teşekkür yazısından sonra önsözle kitabına başlıyor. 18 bölümde bir bloggerın aklına gelebilecek bütün sorulara doyurucu cevaplar veriyor. Kurumsal bloglara ilham kaynağı oluyor. Bunun yanı sıra profesyonel olarak yürüttüğü HarbiYiyorum yemek blogunda edindiği tecrübeleri okurlarıyla paylaşıyor.

Kitabın içeriği ve yazarın diliyle ilgili söylemem gereken bir şey var: Kitabın içeriği cidden blog konusunda bu zamana kadar okuduğum en detaylı bilgilere sahip. Onun için bloggerların el kitabı olacak eser dedim. Yazarın dili ise ilk kitabında da olduğu gibi gayet samimi ve birinci elden tecrübe içeriyor.

Kitabın sonuna kendi alanlarında bir marka haline gelmiş 9 bloggerın kendi bloglama hikayeleri eklenmiş. Bunların arasında benim de müdavimi olduğum bir Apple blogu olan ve Göktuğ Gedik beyin yönettiği Sihirli Elma ve Kariyer Yolculuğu bloguyla kendisini tanıdığımız Fatmanur Erdoğan da var. Yazar, bloglama konusunda sadece kendi tecrübeleriyle yetinmeyip 9 bloggerın kıymetli tecrübelerine de yer vermiş. Kitap bu eklemelerle harika bir başucu esere dönüşmüş.

“Kalıcı, kişisel, sürdürülebilir, özgür, geri dönüp baktığın zaman tekrar kolaylıkla bulabileceğin içeriğin olduğu yegane yer olan blog, sosyal medya mecralarının asıl cevheriydi.”

“Gelecek, içeriğin daha çok kişiselleşerek şekillendiği yerde olacak. Bireyler ise artık internette. Siz, biz, hepimiz…”

“Blogunuz yoksa web’deki varlığınız büyük oranda yok diyeceğim.”

“İşinizde inovasyon mu arıyorsunuz? Hemen blog maceranıza başlayın.”

“En çok okunan bloglar hangi konuda olursa olsun hikayelerle örülü olanlardır.”

“Bloglama bir maratondur. Bütün başarılı blogger’ların öykülerine baktığınız zaman kişisel dürtülerle bloglamaya başladıklarını görürsünüz.”

[pullquote]Arama motorları için içerik üretmeyi bıraktığınız anda kaliteli içerik üretmeye başlarsınız.[/pullquote]

“Niş bir blog, alanınıza odaklanmanızı sağlar. Sizi bulunduğunuz alanda kanaat önderi yapar ve enerjinizi doğru kullanmanıza yardımcı olur.”

“WordPress altyapısını kullananlar için reklamlarını takip edebilecekleri harika bir eklenti (Plug-in) var: AdRotate.”

“Keşke birileri bana kullanmam ve test etmem için yeni ürünleri gönderse… 🙂 Sihirli Elma l Göktuğ Gedik”

“İmla hatalarına mutlaka çok dikkat edin, Necmiye Alpay’ın Türkçe Sorunları Kılavuzu’nu alın.  SanatBlog l Buket Okucu”

“Moda blogger’ı olmak kesinlikle çok, ama çok keyifli. Sonuçta sevdiğim şeyi yapıyorum. Love Without a Cause l Ahu Ateşel”

Farkındalıyım Artık!

Çoğumuzun yaşamı sanal yansımasıyla beraber gözler önünde. Okuduğumuz kitap, gezdiğimiz yer, giydiğimiz kıyafet, yediğimiz yemek ya da çalışma hayatında karşılaştıklarımız… Yazmak, fotoğraflamak, anlatmak, kayda almak istiyoruz. Bloglar kalıcı ve bize özgü ifadelerin en kullanışlı araçları.

Farkındalıyım!