Doğan Kitap
10 Nisan 2015
6050930580

Lavinia l Aşk Şiirleri

Kitap Yazarı
DEĞERLENDİRME
188

Tablo isimli şiirinde, “Kedi kadının yanındaydı, Kadın gecenin yanındaydı. Kedi Gitti geceye değdi, Karardı, Döndü kadına değdi. Bir kadın portresi belirdi; Elinde siyah bir gül vardı, Kucağında kırmızı bir kedi.” diye sesleniyor Özdemir Asaf Lavinia l Aşk Şiirleri isimli kitabında.

Kitap Hakkında Kısa Bilgi

Özdemir Asaf, ‘Sana gitme demeyeceğim, Ama gitme, Lavinia.’ mısralarıyla tanıdığımız bir aşk şairi.  1981 yılında hayata gözlerini yuman şair, şiirlerinin özü ve sesiyle, dönemlerin ve akımların ötesinde, çağdaş Türk şiirinin en özgün isimlerinden biridir. Lavinia, adı üstünde şairin bir şiirinde seslendiği kadının adıdır. Kitap yazarın 69 şiirini kapsamaktadır. Şiirler Pınar Ekinci tarafından seçilmiştir. Yapı Kredi Yayınları tarafından Şubat 2015’te basılmıştır.

Kimlere Tavsiye Ederiz?

Aşka, şiirlere ve hayata meraklı olanlara tavsiye ederiz. Sıkılmadan, keyifle okunabilecek güzel bir şiir kitabı. Seçilen şiirler de ruha dokunan şiirler. Özdemir Asaf şiirlerini seven herkese tavsiye ederiz. Siz de kendi Lavinia’nıza şiirler okumaya ne dersiniz?

Farkındalı Olmaya Hazır Mısınız?

Kitap 69 şiirden oluşuyor. Yaşam Öyküleri ile giriş yaptıktan sonra İsteyorum, Yol’un, 2=1, Küçük Ev, Seni Seyrederdim, Aşk Şarkısı, Altıncı Gün, Aşka Gerekli, Kelimeler… Kelimeler…, Gülden Gelen ve Lavinia ile sona eriyor.

“Yaşam öyküleri, sanıldığınca karışımsız değil, karışımlıdır. Her bir yaşam öyküsü, öbür yaşamların parçacıklarıyla tamamlanır.”

“Gülüş bir yanaşımdır bir öbür bir kişiye. Birden iki kişiyi döndürür bir kişiye.”

“Sakın bir şey bırakma yarına. Yarın yok ki.”

“Hayat o kadar uzun ki, öyle bitmez geliyor ki bir an.. Bir de bakıyorum, o kadar kısalıyor ki; ne çıkar diyorum, bir hayattan.”

“Beni öyle bir yalana inandır ki, ömrünce sürsün doğruluğu.”

“Gelmem dediğime bakma. Eğer geliyorsam, Eğer gideceksem… Bırakma.”

[pullquote]Şimdi herkesin bir sen’i var. Yalan söylediği.[/pullquote]

“Seni bende, beni sende arayorlar. Beni senden, seni benden tanıyorlar.”

“Benim söylemek için çırpındığım gecelerde, Siz yoktunuz.”

“Kimse sevgimi bilmez şarkısı Eskiden ağlatırdı beni; Şimdi düşündürüyor.”

Farkındalıyım Artık!

Seni saklayacağım inan

Yazdıklarımda, çizdiklerimde,

Şarkılarımda, sözlerimde.

Sen kalacaksın kimse bilmeyecek

Ve kimseler görmeyecek seni,

Yaşayacaksın gözlerimde.

Farkındalıyım!