Doğan Kitap
10 Nisan 2015
6050930580

Memleketi Ben Kurtaracağım

Kitap Yazarı
DEĞERLENDİRME
188

Memleketi Ben Kurtaracağım“Son yıllarda basının kimliği bayağı değişti. Eskinin ikide bir soru soran, sıkıştıran, yerli yersiz muhalefet yapan tatsız basınından önemli ölçüde kurtulduk! Örneğin yolsuzluk iddiaları ilk çıktığı günlerde TRT’nin haberlerini seyrettim. Nasıl tatlı. Komik kediler, kuru eriğin yararları, Gönen İğne Oyası Festivali… Ana Haber’de muhabbet bal olmuş! Ya ne olacaktı zaten?” diyor Gülse Birsel son romanı Memleketi Ben Kurtaracağım’da.

Kitap Hakkında Kısa Bilgi

Gülse Birsel’in son eseri Memleketi Ben Kurtaracağım. Daha önce Gayet Ciddiyim, Yolculuk Nereye Hemşerim? ve Yazlık gibi kitaplarını okumuştum. Daha doğrusu Gülse Birsel’in bütün kitaplarını okudum. Memleketi Ben Kurtaracağım, Doğan Kitap tarafından Kasım 2015’te yayımlanmış. Kitap yazarın Hürriyet’teki kimi köşe yazılarını da içeriyor.

Kimlere Tavsiye Ederiz?

Milletçe çok farklı seçim sürecinden geçtik. Hayli bunalımlı bir hava atlattık. Hem memleketin hem de kendi havanızın üstündeki kara bulutlarını dağıtmak için okunabilecek çerez niyetine kitaplardan biri. Gülse Birsel’in Avrupa Yakası, G.A.G ve Yalan Dünya gibi TV yapımlarını seyredenler az çok yazarın üslubunu  bileceklerdir. Kitap aşırı derecede siyasi hiciv içermiyor ama bir parmak da olsa ağzımıza bal çalıyor. Memleketi kurtaramaya ne dersiniz?

Farkındalı Olmaya Hazır Mısınız?

Kitap 5 ana bölümden ve 40 alt bölümden oluşuyor. Yazar ilk bölümde aldığı eğitimlerden, ailede kaçıncı çocuk oluşuna, ergenlik yıllarına, üniversitede neler öğrendiğine dair epey bir konuyu mizahi bir dille anlatıyor.

İkinci bölümde siyasete girme isteğinden epey bahsetmiş. Gülse Hanım’ı ileride mecliste görürsek şaşırmayalım.

Üçüncü bölüm en keyif aldığım bölüm. Zira ince ince siyasi mizah yapıyor. Dördüncü bölümde biraz teknoloji kullanımı, biraz diyet derken ortaya karışık bir bölüm olmuş.

Son bölümse yazarın hayran olduğu ve mizah yazmasına ilham kaynağı olan Gazanfer Özcan’a ayrılmış.

 “Çocukluğun en saçma yanı yaptığın salaklığın bir saniye sonrasını düşünmemektir yarın yokmuş gibi davranırsın, anı yaşarsın. Her çocuk bir tür sarhoştur bence.”

“O yıllarda beslenme sepetlerinde daha az yumurta ve daha çok muz olabilseydi, eğitimden daha çok randıman alınırdı diye düşünüyorum…”

“Belki Türkiye’nin bahçesi olmayan tek lisesinde okumam sebebiyle, hiç spor hayatım olmadı. Ama aynı lisede, o harika tiyatro sahnesiyle oyunculuk hayalleri kurmama vesile oldu.”

“Bu arada, Boğaziçi’nde benim sınıfımın birincisi, şu anda New York’ta caz piyanisti. Uydurmuyorum.”

“Bu ülkede bir gün, paranın yenemeyeceğini ve en büyük servetin beton değil beyin olduğunu öğreneceğiz. Bir gün…”

[pullquote]İlla uzun lazımsa ben de uzunum![/pullquote]

“Tabii o gün bir bakmışsın, hayaller özgürlük-eşitlik-demokrasi, hayatlar Recep Tayyip Erdoğan.”

“Başbakan kafein gibi, insanı sürekli gergin tutuyor!”

“Akil insanlar “Allah’ım aklıma mukayyet ol” noktasına gelmesin, dileğim budur! (Yazarın notu: Geldiler!).”

“Hamilelere yarı açık konaklama merkezi” procem!”

“Bence Çernobil faciası o dönemdeki hükümete muhalif olanların uydurduğu bir şehir efsanesiydi ve Karadeniz’deki yüzlerce vatandaşımız stresten filan kanser oldu.”

“Mesela devletin fen liseleri yerine imam hatipleri çoğaltması kararını da alkışla karşılıyorum. İnsanlar, Türkiye hızla gelişirken fıtraten kitleler halinde ölüyor ve bize daha çok imam lazım!

“Başkanlık sistemi sanki bir obsesyon

Herkeste hafiften bir depresyon

Artık milletçe çaremiz meditasyon

Arkadaş, harbiden kurulamadı koalisyon”

“Moda neydi? Üstüne yapışanı giymek miydi? Kimseye yakışmayan şeyler yapmak mıydı?”

“Batılının depresyonu strestendir. Bizse telaştan besleniriz. “Harekette bereket vardır”, stres bizim benzinimiz. Depresyonumuz miskinlikte yeşerir.”

“Umut sosyal sınıf tanımaz, fakirin de zenginin de ekmeğidir. Umudu koklaya koklaya öp…”

Farkındalıyım Artık!

Memleketi Ben Kurtaracağım yukarıda da yer verdiğimiz alıntıları içeren, biraz siyaset, biraz moda ve çokça hayat kokan bir eser. Bir solukta okunabilecek aperatif kitaplardan biri. Hele espri yapan Gülse Birsel ise tadından yenmiyor. Eminim siz de G.A.G programını özleyenlerdensiniz. O zaman hadi buyurun Gülse Hanım’la memleketi kurtarmaya!..

Farkındalıyım!