Doğan Kitap
10 Nisan 2015
6050930580

Steve Jobs Gibi Düşünmek

Kitap Yazarı
DEĞERLENDİRME
188

Steve Jobs Gibi Düşünmek“Jobs’un hırs eksikliği çekmediği besbelliydi. İlk sevgilisi Chrisann Brennan, aşağı yukarı 17 yaşındayken Jobs’un ona bir gün milyoner olacağını söylediğini hatırlıyor.” diyor Daniel Smith Steve Jobs Gibi Düşünmek isimli kitabında.

Kitap Hakkında Kısa Bilgi

Silikon Vadisi’nin en çalışkan adamının anlatıldığı kitabın orijinal ismi “How To Think Like Steve Jobs”. 2013 yılında Micheal O’Mara Books Limited tarafından basımı yapılmış. Yazarı Daniel Smith. NTV Yayınları tarafından Kutlukhan Kutlu çevirisiyle Mayıs 2015’te dilimize kazandırılmıştır.

Kimlere Tavsiye Ederiz?

Steve Jobs, keyifle kullandığımız iPhone, iPad, iPod ve Mac gibi ürünlerin tasarımlarında imzası olan dahi. Kendisi, felsefesi ve hayat mücadelesine dair bütün incelikleri bilmek isteyen Apple müdavimlerine tavsiye ederim.

Farkındalı Olmaya Hazır Mısınız?

Kitap 2 ana bölümden ve 45 alt bölümden oluşuyor. Giriş bölümünün ardından Zirveye Çık ile ilk bölüm başlıyor. Bu bölüm Aykırı ol, Kendi yolunu izle, Ayakta kal gibi bölümler içeriyor. Zirvede Kal isimli ikinci bölümde ise Güzel inşa et, Kazanan bir ekip kur, iPod’unu Steve gibi doldur ve Jobs’un patentleri gibi alt bölümleri içeriyor. Kitap, Teşekkür bölümünün ardından sona eriyor.

Yazar, “evrende bir iz bırakmak” için olağanüstü çaba sarf eden, tüm kuralları baştan yazan, Silikon Vadisi’nin en çalışkan adamı, Steve Jobs’un yaptıklarına ve dediklerine odaklanıyor. Kitap, Jobs’un garajında Steve Wozniak ile kurdukları Apple’ın emekleme yıllarını, Apple’dan atılmasını, NeXT ve Pixar ile yola devam etmesini ve tekrar Apple’a geri dönmesine kadar ölümüne kadar olan bütün süreci anlatıyor.

Kitabın içeriği ve yazarın diliyle ilgili söylemem gereken bir şey var: Kitabın içeriği cidden blog konusunda bu zamana kadar okuduğum en detaylı bilgilere sahip. Onun için bloggerların el kitabı olacak eser dedim. Yazarın dili ise ilk kitabında da olduğu gibi gayet samimi ve birinci elden tecrübe içeriyor.

 “Steve Jobs, takım elbiseli ve kravatlı, orta yaşlı beyaz zenginlerden biri haline gelmeme konusunda hayli başarılıydı.”

“Mavi kutular, insanların telefon hatlarını gasp edip bedava telefon konuşması yapmalarını mümkün kılmak için hacker’lar tarafından geliştiriliyordu.”

[pullquote]Basitlik en sofistike noktadır.[/pullquote]

“Jobs rolünün insanlara hoş davranmak değil, onları daha iyi hale getirmek olduğunu söylerdi.”

“Bir yılda çeyrek milyar dolar kaybetmiş tanıdığım tek insanım… Epey karakter güçlendiren bir şey.”

“Saf beyazdan daha sade ve daha minimalist ne olabilir ki?”

“PC savaşları artık bitti. Geride kaldı. Microsoft kazanalı çok oldu. Bir sonraki büyük şeye odaklanın.”

“Aslında yaptıklarımız kadar yapmadıklarımızla da gurur duyuyorum. İnovasyon 1.000 şeye ‘hayır’ demektir.”

“Jobs’un en çok inandığı pazar araştırması, bir ürün çıktıktan sonra yazar kasalarda olup bitenlerdi.”

Farkındalıyım Artık!

“Her sabah aynada kendime bakıyor ve şu soruyu soruyorum: ‘Bugün ömrümün son günü olsa, yapmak üzere olduğum şeyi yapmak ister miydim?’ Ve eğer çok uzun bir süre boyunca ‘Hayır’ cevabı veriyorsam, bir şeyleri değiştirmem gerektiğini anlıyorum.” Steve Jobs

Farkındalıyım!