Doğan Kitap
10 Nisan 2015
6050930580

Steve Jobs l Amerikalı Dâhi

Kitap Yazarı
DEĞERLENDİRME
188

New York Times’da yayımlanan bir anma yazısında Jobs’ın kız kardeşi Mona erkek kardeşiyle ilgili şunları söyledi: “Steve sevdiği işi yaptı. Gerçekten de çok çalıştı. Her gün… Boş zihnin karşısındaydı… Yanlış anlaşılmaya razıydı… Steve mütevazıydı… Steve öğrenmeyi sürdürmeyi seviyordu… Steve çok eğlenceliydi… O, mutluluk hazinesini aradı.” diye aktarıyor Amanda Ziller Steve Jobs l Amerikalı Dâhi isimli kitabında.

Kitap Hakkında Kısa Bilgi

Amanda Ziller, herkes tarafından merak edilen ve hayranlık duyulan Apple’ın kurucusunun hayatını kaleme almış. Harper Collins Çocuk Kitapları’nca ilk basımı 2011 yılında yapılmış. Dilimize, Yazgı Evrim Denizci tarafından kazandırılıp Şubat 2013’te Doğan Egomont Yayınları’nca basımı yapılmıştır.

Kimlere Tavsiye Ederiz?

Her ne kadar çocuklar için hazırlanmış bir Steve Jobs biyografisi olsa da Apple ürünleri olan MacBook, iPod, iPad ve iPhone’ları ortaya çıkaran ve çalkantılı bir hayata sahip olan bir dâhinin hayatını merak edenler okuyabilir. Steve Jobs hakkında kısa, öz ama heyecan verici bilgiler içeren bir eser. Her Apple hayranının okuması gereken bir kişisel gelişim kitabı.

Farkındalı Olmaya Hazır Mısınız?

Kitap 21 bölümden oluşuyor. Bağlantıya Geç ile başlayıp Kökenler, Yaşamak İçin en Mükemmel Yer, İlkokul Sorunsalı, Jobs’ın İlk İşi, İş Bitirici, Woz-Tom Bir Kafa Dengi, Jobs Üniversiteyi Deniyor, Apple Computer, Inc., NeXT Step, Farklı Düşün  gibi bölümler içeriyor.

Yazar, Steve Jobs’ın doğumundan başlayıp evlatlık verilmesine, ilk işe başlamasına, Apple’ı kurmasına, NeXT’e geçmesine, tekrar Apple’a dönüşüne, öz annesini bulmasına, kanser hastalığına ve evinde hayata veda etmesine kadar hayatının bütün evrelerini ince ince kaleme almış.

Walter Isaacson kitabı kadar içeriğe sahip olmasa da Steve Jobs hakkında merak edilen bütün detaylar kitapta var. Kitabın bir biyografi kitabından ziyade kişisel gelişim kitabı havası var. Okurken ister istemez heyecanlanıyorsunuz.

Kitabın sonuna hayatındaki dönüm noktaları, olayların kronolojik bir sıralaması, aldığı patentler, insanlar gözünde bıraktığı mirasa dair yazılar eklenmiş. En sonda ise kaynaklar benzeri bir alıntıların yapıldığı bölümleri içeren kaynak notları var.

“Sistem şöyle işliyordu: Jobs fiyatı kırk dolar kadar olan parçaları buluyor, Wozniak’sa dört saat harcayarak bu parçaları birleştiriyordu. Kutuları yüz elli dolardan satıp, karı da bölüşüyorlardı.”

“Jobs’un azmi ve iş anlayışı, Wozniak’ın tasarım becerileriyle birleştiğinde, iki arkadaş kurdukları bu yeni şirkette yepyeni ufuklar görmeye başladılar.”

“Uzun yürüyüşlere çıkmak Jobs için her zaman önemli iş toplantıları yapma atmosferi sunmuştur.”

“399 dolar gibi bayağı pahalı olan fiyatına karşın iPod müthiş popüler oldu ve altı yıl içinde yüz milyondan fazla satıldı.”

“Apple 2003 yılında kendi online iTunes mağazasını açtı. Şarkı başına 99 sent gibi göreceli olarak düşük bir fiyat ödeyerek MP3 müzik dosyalarını indirmek mümkündü. …Beş sene içinde iTunes’dan beş milyar şarkı indirilmiş ve mağaza online müzik hizmetlerinin şahlanan lideri olmuştu.”

“2008 Temmuz’unda App Store açıldı. Bir ay içinde App Store altmış milyon uygulama sattı.”

[pullquote]Zamanınız kısıtlı, bu yüzden başkasının hayatını yaşayarak harcamayın onu.[/pullquote]

“Apple çalışanlarını sık sık ‘evrende bir etki’ oluşturmaları için cesaret vererek kamçıladı.”

Farkındalıyım Artık!

Steve Jobs, çalışma şeklimizde, müzik dinleyişimizde, film seyredişimizde ve iletişim kurma yöntemlerimizde birer devrim yaratan insandır. Sınırları zorlayıp her zaman bir adım sonrasını düşünen Jobs, bugün bir ikon haline gelmiştir. Çığır açan fikirleri ve estetik tasarımlarıyla yüzyılın başına damgasını vurmuştur. Peki ona ilham veren şey neydi? İşini nasıl yapardı? Onu Steve Jobs yapan şey neydi?

Farkındalıyım!