Fatih Ekrem Bahadır
01

İSİM

Fatih Ekrem Bahadır

MESLEK

Yabancı Dil Eğitmeni

EPOSTA

mail@fatihbahadir.com

TELEFON

(+90) 532 603 77 22

01

Teknoloji Kimin Umurunda!

“Şu an bilişimin, bilginin paylaşımında yepyeni bir noktadayız. İnternet bireylerin, şirketlerin, toplulukların hayatını değiştiriyor ve bütün bunlar öylesine hızlı gelişiyor ki, bizler, hayalperestlik hızımızla bile bu gelişmelere yetişemiyoruz bazen.” diyor internet, web tasarım ve blog yazarı gibi uzmanlıkları hanesinde barındıran Altı Üstü Tasarım blogunun sahibi Mehmet Doğan, Teknoloji Kimin Umurunda? isimli kitabında.  

Kitap Hakkında Kısa Bilgi

Kitap, Türkiye’de alanında ilk sayılabilecek bir çalışma. Web tasarımı, kullanıcı deneyimi ve e-ticaret gibi konularda kafa yoran Mehmet Doğan’ın blogu Altı Üstü Tasarım’da kaleme aldığı 100 makalenin toplamından oluşan bir rehber niteliğinde. Alfa Yayınevince 2006 yılında basımı yapılan kitap, yazarın blogunu takip eden blog sahiplerince tanıtılıp satın alınmış ve geliri Kızılay’a bağışlanmış ve yayınlandığı 2006 yılında ülkemizde e-ticaret konusunda bir hayli gelişmeler yaşandı. Kitap, halen üniversitelerde ders kitabı olarak okutulmaktadır. Bu nedenle kitabın fotoğrafsız şeklini yazarın sitesinden PDF olarak indirebilirsiniz. Kitap, 5. Altın Örümcek Yarışması’nda 2006 yılında “blog kategorisinde” ve Türkiye Bilişim Derneği’nin bilişim sektörü ödülleri “kitap/yazar kategorisinde” ödül almıştır.  

Kimlere Tavsiye Ederiz?

Kitabı kabaca üç kesime tavsiye ederim. İlk grup işi web tasarımı, tasarım ve internet olan yani web tasarım hizmeti veren kişiler. İkinci grup bir bloga veya internet sitesine sahip olanlar, yani web tasarımcılardan tasarım hizmeti alan kişiler. Üçüncü ve son grup ise web tasarımına meraklı, geleceğin tasarımcısı olmak isteyen ve hâlihazırda bir bloga sahip olan, kendini doğma büyüme web tasarım uzmanı zanneden gençler.

Farkındalı Olmaya Hazır Mısınız?

Kitap, 10 bölümden ve 44 alt başlıktan oluşuyor. Bu bölümler şu şekilde: Altı Üstü Tasarım, Proje Tasarımı, Amaç ve Hedef Tasarımı, Potansiyel Tasarım, Tasarımcının Alet Kutusu, Bilginin Tasarımı, Deneyim Tasarımı, Başarının Tasarımı ve Yılma! Tasarla.

Kitapta en çok dikkatimi çeken konu yazarın konusunda hâkim, verdiği örneklerin gerçek hayattan ve anlatım dilinin dostane olması. Yazar, kendi deneyimlerden yola çıkarak böyle bir kitabı kaleme alıyor. Blogunda paylaştığı ve onlara takipçisinin yorumları ile şekillenen güzel başlıkları içeriyor olması kitabı okur dostu yapıyor.

Kitabın ilk elden tecrübelere dayanması ve bu tecrübelerin teknik bir dil yerine kullanıcı diliyle yazılması kitabın hemen herkes tarafından okunabilirliğini artırmış. Ayrıca Türkiye’de web tasarımcılık hizmeti veren ve web sitesi tasarlatma hizmeti alan kişilerin ruh hallerini, yaşadıklarını yansıtması gerek web tasarım uzmanları gerekse bir web sitesi tasarlatmak isteyenlere güzel bir kaynak olmuş.

Kitabı okurken web sitelerimi tasarlatırken bir kullanıcı olarak web tasarım uzmanları ile yaşadığım sıkıntıları hatırladım. Ve keşke daha önce, kitabın yayınlandığı sene, ilk web sitem www.nedeningilizce.com’u açtığımda bu kitabı okumuş olsaydım dedim. Eğer okumuş olsaydım herhalde web tasarımcılarla bu kadar saç baş olmazdım.

Kitap, “Blog yazarlığından para kazanılır mı?” sorusunun cevabı niteliğinden. Zira kitabı satın aldığınızda etiketine bakarsanız, blog yazarlığından para kazanılıp kazanılmayacağını anlayabilirsiniz. Blog yazarlığı gündeme geldiği ilk günlerden beri eski bloggerların birçoğunun sürekli takip ettiği ve blog alanında bir guru, üstat olarak niteledikleri Mehmet Doğan Bey’i bu bloggerların arasından takip etmeyen yoktur herhalde. Zira yazar, kitabın başında 150 kişiye, isimleri 2 sayfaya yazılmış bir şekilde, teşekkür ediyor.

Ufuk açan, zihinleri yeni düşüncelere ve yeni gelişmelere sevk eden bir kitap. E-ticaret sitesi sahiplerinin, sitelerini ziyaret eden kullanıcılarının yaşadığı zorlukları güzel bir dille ve örneklerle anlatılmasını elbette okumaya değer bulacaklarını düşünüyorum.

Web tasarımcıların sık düştüğü hataları da dünya genelinde ve birçok farklı örnekle verdiği örneklemelerde göreceği gibi kendisine “web tasarımcısı” diyen veya ileride bu sıfatla anılmak isteyenlerin okumak isteyecekleri ilk kitap bu olsa gerek.

Blog açmak, e-ticaret sitesi açıp yönetmek ve müşterilerin ne istediğini bilmek, neden onların siteden bir şey almadan çıktıklarını anlamak için uzman bir kaynak. Zannedersem Türkiye’de bu konuda yazılmış bir eser yok.

[pullquote]Gündüz rüya görenler, tehlikeli insanlardır. Çünkü o gündüz rüya görenler, gözleri açık olduğundan, gördükleri rüyaları gerçek yapabilirler. T.E. Lawrence (Arabistanlı Lawrence)[/pullquote]

Kitapta geçen onlarca örnek ve gerçek hayat hikâyesine bayılacak ve yazarın kelime ve örneklem dünyasında, okuduğu sayısız yerli, yabancı kitaba hayran olacaksınız. Uzun süre blog yazdıktan sonra ailesine ve çocuklarına vakit ayıramadığını düşünüp yazılarına ara veren ve daha sonra tekrar okurlarına dönen yazarın hayat hikâyesi sizi de heyecanlandıracaktır.

Hele blog yazılarındaki derinliği, verdiği örnekleri ve kullandığı dili, resimleri ve tasarımı gördükçe yazarın bütün yazılarını okumamanız içten bile değil. “Altı üstü tasarım, değil mi abi?” diye tasarım işinin geçiştirilemeyeceğini ve içeriği az verip tasarımın sesini sonuna kadar açan görsel tasarımcıları hayırla yâd edecek ve siz de kitabın kapak tasarımında olduğu gibi ninelerin bile teknolojinin umurunda olduğunu anlayacaksınız.      

Farkındalıyım!

Web tasarımcısı mısınız, tasarım işi ile ilgileniyor musunuz, bir e-ticaret siteniz mi var, yakın zamanda bir blog açmayı mı planlıyorsunuz? O vakit biraz durup Teknoloji Kimin Umurunda? kitabını okuyun ve kararlarınızda daha isabetli ve maliyetlerinizde daha düşük bir bütçeli olsun! Sahi sizce teknoloji kimin umurunda?

Farkındalıyım!    

 

Kaynaklar:

 1. Ahmet Selim Tuncer l Türkiye’de Eşine Rastlanmayan Kitap
 2. Altı Üstü Tasarım l TKU
 3. Altı Üstü Tasarım l Teknoloji Kimin Umurunda
 4. Altın Örümcek l 5. Altın Örümcek Ödülleri
 5. Arda Kutsal l TKU ve Etkileri
 6. Hasan Yılmaz l Teknoloji Kimin Umurunda l Mehmet Doğan
 7. Türkiye Bilişim Derneği l 2006 Bilişim Hizmet Ödülleri
 8. Webmasterlar Sitesi l Beklenen Kitap Çıktı
 1. 31 Ocak 2013 - Cevapla

  […] düşünüyoruz. Bu vesile ile Altı Üstü Tasarım blogunuzu ve alanında Türkiye’de ilk olan Teknoloji Kimin Umurunda! kitabınızı tasarımcılara, tasarım hizmeti alanlara ve bu konuyla ilgili olanlara tavsiye […]