Fatih Ekrem Bahadır
01

İSİM

Fatih Ekrem Bahadır

MESLEK

Yabancı Dil Eğitmeni

EPOSTA

mail@fatihbahadir.com

TELEFON

(+90) 532 603 77 22

01

Ne Bileyim Ben!.. Neyse Ne?

Kütahya Beylerbeyi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Gürbüz Karakuş’u okulumuzda ağırladık. Dil sınıfı öğrencilerimizin kafasında oluşan sorulara cevap bulmak amacıyla kendisini misafir etmiştik. 2,5 saat süren yabancı dilde soru çözme teknikleri, sınav kaygısı ve öğrenci motivasyonu konusunda harika bir sunum oldu. Biz kendisini “Ne bileyim ben!”, “Neyse ne?” repliği ile tanıdık. Gördüklerimizin daha çok kişiyle buluşması için bu yazıyı kaleme aldım. Umarım faydalı olur.

Gürbüz Karakuş Kimdir?

Gürbüz Bey, ortaokulda Fransızca okumuş ve liseye kadar İngilizce’yle hiçbir teması olmamış. İngilizce’yi ilk defa gördüğü lise hazırlıkta 2. olarak olmuş. 2. el aldığı ELS Dergisi’yle sınava hazırlanmış. Gürbüz Bey, Marmara Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünü dereceyle kazanarak İngilizce öğretmeni olmuş. Ülkenin farklı yerlerinde öğretmenlik yapan Gürbüz Bey, halen Kütahya’da İngilizce Öğretmenliği yapmakta. Hemen öğrencilerimizin sorularına verdiği cevaplara geçiyorum.

İngilizce Öğretmenliği Yazmalı Mı?

İngilizce öğretmenliğinde halen 15 bin kişi atama beklemesine rağmen hocamız, öğrencilerimize öğretmenlik yazmalarının doğru bir tercih olacağını söyledi. Zira KPSS sınavı gerçekten atanmak isteyenlerin atanabildiği sınav olduğunu, 68-78 arasında puan gerektiğini, 78 alırlarsa hemen atanacaklarını ama 68 alırlarsa beklemeleri gerekeceğini söyledi.

Tercümanlık Yazmak

Mütercim-Tercümanlık tercih edilebilir. Hatta İngilizce Öğretmeni olduktan sonra notere diplomanızı tasdiklettikten sonra Yeminli Mütercim Tercüman olabilirsiniz.

Dil Edebiyat Okumak

İngilizce Dili ve Edebiyatı okumak, puanları düşük olduğu için tercih edilebilir. Hatta dil edebiyat okuyanlar, öğretmenlik okuyanlara nazaran daha fazla eser okudukları için hayli kelime bilmektedirler. Hatta senelerdir bilindiği gibi edebiyat mezunlarına bir şekilde formasyon eğitimi verilerek öğretmen olma imkanı verilmektedir.

Diğer Diller

Çince, Japonca ve Korece okumak şu an en büyük fırsatlardan biri. Lakin bu dilleri okumak o kadar kolay değil. Zira Çince bir gazeteyi okumak için en az 1000 karakter bilmeniz gerekir. Hatta bu sene Çince bölümü açan Dumlupınar Üniversitesi, bölümde okutman olacak hoca bulamamıştır. Haliyle adı geçen dillerde açık çoktur.

Tense Sorusu

Tense Sorularını Nasıl Çözelim?

“Ali eve ……. (gel).  a) geldi b) gelecek c) gelmiş d) gelir” 🙂 sorusu can alıcı nokta oldu. Bu örnek kendi dilimizde bile zaman sorusu çözmek zorken bunu bir yabancı dilde yapmak daha da zordur. Lakin tense sorularında soruyu yazan kişi bize mutlaka zaman konusunda bize bir ipucu vermek zorundadır. Bu ipuçlarını bilmemiz bizim için iyi olacaktır. Lakin ‘for’ ile ‘for more than 10 years now’ farklı yapılar alır.

Akışı Bozan Cümle

Akışı Bozan Cümle

Bu tür sorularda ‘referans kelimelere’ dikkat etmemiz gerekir. ‘the, this, these, his/her’ gibi bir önceki ve bir sonraki cümleyi referans gösteren kelimeler bu soruları çözerken bize birer ipucu olur. Yine bu sorularda cümlelerde kullanan tense’lere dikkat etmek gerekir.

Bu soruları çözerken gözünüzü soru kağıdının içine gömmek yerine farklı gözlüklerinizi takarak sorulara daha geriden ve yukarıdan bakmayı deneyin. O zaman doğru cevabı bulmanız daha kolay olacaktır.

Paragraf Soruları

Paragraf Soruları

Bu tür sorularda tüm paragrafı baştan sona İngilizce okumaya ve daha sonra da çevirmeye çalışmayın. Bizzat anlayabildiğiniz kadar Türkçe çevirisiyle gidin. Yorum sorularında that’e kadar bilindik kısmı okumayın. That’den sonraki kısmı okuyun. Bilgi isteyen sorularda ise paragraftaki ilgili bölüme giderek sorunuzu cevaplayın. Gereksiz açıklamalarla kendinizi yormayın.

Paragraf sorularını sınavda başta, ortada veya sonda cevaplama konusunda kararınızı yapılan denemelerde deneyerek karar verin. Size en uygun seçenek hangisi ise ona göre paragraf sorularını çözme sırasını belirleyin.

ne-bileyim-ben

Bilmediğimiz Kelimeler

3 tür kelime vardır. İlki text içinde geçen, bir çiçeğin veya bir böceğin türünü anlatan kelimelerdir. Hocamız burada ‘banyan tree’den bahseden bir pasaj gösterdi öğrencilere. “The little boy sat under a banyan tree, dreaming of the day when he would be big enough to work with the men.” ’banyan’ kelimesini bilmeden o parçayı okuyabilir ve anlayabilirsiniz. Öyleyse ‘banyan’ kelimesini bilmenize gerek yok. Yani hocamızın deyimiyle ‘Banyan?’: Ne bileyim ben! 🙂 Neyse, ne? 🙂

Diğeri or veya virgülle bilinmeyen kelimeyi açıklayan cümleler. “

It is difficult to find a pristine, or unspoiled, forest in the United States.” Bu örnekte ‘pristine’ kelimesini bilmiyorsanız bile ‘unspoiled’, ‘spoiled’ kelimesini biliyor olabilirsiniz. O zaman kelime konusunu halledebilirsiniz.

En son örnek ise bilinmeyen kelimenin en önemli noktada olmasıdır. “Benjamin Franklin was known for his frugality.” Bu örnekte olduğu gibi, eğer ‘frugality’ kelimesini bilmiyorsanız yapacak bir şey yoktur. Çünkü kelime soruları şanstır. Eğer kelimeyi biliyorsanız, yaparsınız. Bilmiyorsanız, seçenekteki kelimeleri tek tek koyarak denemeniz gerekir.

Liste Halinde Kelime Ezberlemeyin!

ÖSYM’nin bu zamana kadar sorduğu sınavlarda en çok çıkan ilk 5000 kelime gibi verilen listelerinin hiçbir değeri yoktur. Çünkü liste halinde ezberlenen kelimeler kafamızda liste halinde kalır. Lakin kelime en iyi okuyarak öğrenilir. Onun için çok okumakta fayda vardır. Kelimeyi bir cümle içinde kullanarak öğrenirseniz o kelime sizde kalıcı olacaktır. Dolayısıyla liste halinde kelime ezberlemenin sınava herhangi bir faydası yoktur. Siz en iyi çok okuyun gençler.

Bağlaçlar

Yarım cümle, cümle tamamlama ve bağlaç sorularında bağlaçları iyi bilmek gerekir. Aynı anlama gelen birçok bağlaç olduğu için bağlaçların kullanım şekilleri iyi bilinmelidir. Örneğin, ‘because/because of’ ayrımı iyi bilinmeli ve soru çözümleri bu farklara dikkat edilerek çözülmelidir.

Sezen Aksu/Kartal Yavrusu/Albert Einstein ve Avucunuzdaki Kelebek

Öğrencilerimizin soruları bittikten sonra Gürbüz Bey, birkaç kişisel gelişim ve motivasyon hikayesi ile sunumunu bitirdi. Sezen Aksu’nun cidden zorlu bir başarı hikayesi var. Ben de öğrencilerimle ilk defa dinledim bu hikayeyi. Eğer merak ederseniz bu linkten okuyabilirsiniz. Başarısız olabilirsiniz, plaklarınız satmayabilir ama siz denemeye devam edin. Taki başarılı olana dek.

Kartal yavrusu hikayesi kendi tavuk zanneden bir kartal yavrusunun hikayesi. Bir tavuğun kuluçkasında dünyaya gözlerini açan kartal yavrusu cidden tavuk olarak dünyaya gözlerini yummuştur. Lakin sizler kendi içinizde var olan potansiyeli kullanarak ‘çalışanların başarılı olduğu’ sınavı geçebilirsiniz. Hikayeyi merak edenler tıklasın.

Albert Einstein’ın hayatı boyunca uğraşıp sonunda Alman hükümetine kabul ettirdiği projesi için gittiği Rusya’da savaş nedeniyle tutuklanıp bütün projesinin alt üst olması hayatta yaşanılabilecek birşeydir. Nitekim Almanlar’la Ruslar’ın savaşa girmesi Einstein’in bütün projesini bitirmesine rağmen o hiçbir şeyden vazgeçmemiştir. Sizler de ideallerinizden vazgeçmeyiniz.

Gürbüz Karakuş

Hocamız en güzel hikayeyi en sona saklamıştı. Belki çoğunuzun bildiği kelebek hikayesi bu. ‘Avucunuzdaki Kelebek’. Ahmet Şerif İzgören’in bu konuda ODTÜ’de bir semineri de var. Hatta aynı isimde kitabı da var. Hiç kimse, hiç birine isteği olmadan bir şey öğretemez. Siz istemedikten sonra öğretmenleriniz flash bellekle kafanıza bilgileri yükleyemez. Dolayısıyla istekli ve gayretli olacaksınız.

Arka sırada oturan bir baba veya o sınıftaki bir öğrencinin velisi olarak görün kendinizi ve o şekilde çalışın. Bugün çözmediğiniz her bir soru sizin çocuğunuzu etkileyecek, eşinizi etkileyecek; dolayısıyla geleceğinizi etkileyecek. Aralıksız değil, düzenli çalışarak bu sınavı kazanabilirsiniz. Daha önünüzde yeterli zaman var.

Gürbüz Karakuş, tecrübesi ve ikna yeteneği ile 11 ve 12 dil sınıfı öğrencilerimize heyecan dolu 2,5 saat yaşattı. Ve öğrencilerimizin bütün sorularını bir bir yanıtladı. Umarım ve dilerim ki öğrencilerimiz bundan böyle daha büyük bir gayretle sınav çalışmalarını yaparlar ve diledikleri bölümleri kazanırlar.