Fatih Ekrem Bahadır
01

İSİM

Fatih Ekrem Bahadır

MESLEK

Yabancı Dil Eğitmeni

EPOSTA

mail@fatihbahadir.com

TELEFON

(+90) 532 603 77 22

01

Necvox Navigasyonla i20’de Yolculuklar Daha Keyifli!

Geçen sene servise bakım için gittiğimizde Hyundai i20 Team Troy aracıma Necvox navigasyon ve çelik jant taktırmıştım. Ancak yazıyı kaleme almak neredeyse bir senemi aldı. Zira iyice tecrübe edip sizlere ona göre deneyimlerimi aktarmak istedim. Umarım aracına sonradan navigasyon ve çelik jant ekletmek isteyenlere bir nebze de olsun yardımcı olurum.

2. el sitelerde 1500₺ gibi fiyata aynı navigasyon aletini görsek de ben tercihimi serviste taktırmaktan yana kullandım. Aracıma 1800₺’ye Necvox navigasyon aleti taktırdım. Orijinal teybin yerine birebir oturuyor. Aracınızın rengine göre gri veya siyah olarak alabiliyorsunuz. Gri olanı tercih ettik. Üzerinden çıkan orijinal teybi ise sahibinden.com üzerinden 300₺’ye sattım. Böylece bana navigasyon 1500₺’ye gelmiş oldu.

Cihazın tam adı Necvox DVA 9837 HD 7” Hyundai i20 navigasyon cihazı. 800*480 çözünürlük sunuyor. Dokunmatik ekranı var. iPhone kullanan biri olarak parmak ucuna tam duyarlı olmasa da tırnağa gayet duyarlı. DVD/DIVX/VCD/CD/MP3/MPEG4/CD-R/WMA/JPEG gibi dosya uzantılarını destekliyor. Ekranı ikiye bölebilme özelliği var. Hem müzik listenizi görüp hem de resimlere bakabiliyorsunuz. Tuş ve renk uyumu var. Araca özel ekran logosu da konulabiliyor.

Navigasyon cihazıyla birlikte DVD, VCD, USB, SD Kart, TV, Radyo, Bluetooth, iPod, Aux ve Navigasyon sekmeleri iki satır halinde yer alıyor. Madde madde özellikleri sıralayalım. Altta üzerinde gelen orijinal teypli hali ve navigasyon takılmış halini görebilirsiniz.

i20 Teyp Necvox-3

DVD: MP3’leri oynatmakta sorun yaşamadım ama MP4 oynatmada sıkıntı var. Zira kendine özgü bir uzantıya sahip. Bilgisayarınızdan attığınız videoları çalmıyor.

SD Kart sekmesinde cihaza taktığınız micro sd kartınızdaki müzikleri rahatlıkla çalabiliyorsunuz.  4GB’a kadar destekliyor.

TV sekmesinde sadece TRT1 yer alıyor. Ön camın alt kısmına yerleştirilen bir anten var. Ama neredeyse hiç çekmiyor. Dolayısıyla TV konusunda Necvox’tan pek bir şey beklememek gerekiyor. Hatta anteni hiç taktırmasanız yeridir.

Radyo sekmesinde FM 1, 2, 3 ve AM dalgaları var. Kendisi bulunduğunuz konuma göre kanallar bulup ayarlıyor. Manuel olarak da frekans girebiliyorsunuz. Her ne kadar normal antenden balık sırtı antene geçince kırsal alanlarda çekme sorunu yaşasam da radyo konusunda gayet başarılı. 24 kanalı hafızasına kaydedebiliyor.

Bluetooth sekmesinde telefonunuzu eşleştirip araç içinde elinizi telefona götürmeden çağrılara cevap verebiliyorsunuz. Bluetooth’ta CAR_KIT şeklinde çıkıyor. Telefonunuzu eşleştirdikten sonra gelen çağrılara cevap verebiliyor, arama yapabiliyorsunuz. Lakin rehberinizdeki isimleri göremiyorsunuz. Gelen aramalarda sadece telefon numaraları çıkıyor. Ön camın en üst tarafına yerleştirilen bir mikrofon var. Oradan, gelen çağrılara cevap veriyorsunuz. Sesler gayet net. Müzik çalarken telefon geldiğinde direkt telefona geçiyor ve siz çağrınızı cevaplıyorsunuz. Veya ekrandaki numaralardan tuşlayarak arama yapabiliyorsunuz. Gelen ve giden 10 arama ekranda gözüküyor.

iPod için torpido gözüne saklananmış bir iPhone 4S girişine benzer bir kablo var. Oradan iPhone cihazınızdaki veya iPod’unuzdaki müzikleri dinleyebiliyorsunuz.

Aux ise herhalde ön koltukların kafalıklarına takılabilecek ekranlara giden kabloları içeriyor. Navigasyon bu özellikleri de içeriyor.

Navigasyon sekmesi ise en sonda yer alıyor. GPS yuvasına takılan bir micro sd kartla çalışıyor. Servisten haritaları ücretsiz olarak güncelleyebiliyorsunuz. Navigasyon özelliği gayet açık ve net. Kullanmaya değer bir özellik taşıyor.

Direksiyondan Kumanda: Benim aracımda yok ama daha üst donanıma sahip olan i20’lerde direksiyondan müzikler kumanda edilebiliyor. Necvox navigasyon cihazınızı eğer direksiyondan kumanda özelliği olan bir aracınız varsa aracınızın direksiyonundan da kumanda edebiliyorsunuz.

Geri Görüş Kamerası: Herhalde navigasyon cihazının tartışmasız en iyi tarafı, geri görüş kamerası. Geri vitese takar takmaz hemen aktif hale geliyor. Çalışırken ne müziğinizi kesiyor ne de telefon görüşmenizi. Renkli olması ve gece de üstündeki ışığıyla yolunuzu aydınlatması cabası.

Uzaktan Kumanda: Navigasyonla birlikte uzaktan kumanda da geliyor ama kullanmanıza gerek kalmıyor.

Yeni nesil araçların birçoğunda artık navigasyon var. Hele yeni i20’ler hem donanım hem de görsel olarak cidden dolu araçlar. Eğer siz de navigasyon taktırmak istiyorsanız servisinizle görüşebilirsiniz. Her marka ve modele uygun navigasyon cihazı var. Yollarda kaybolmamak ve yolculukları hem şoföre hem de yolculara daha keyifli hale getirmek için Necvox en iyi çözümlerden biri. Tavsiye ederim.

Mirage, Challenger ve Tempest

Hyundai Kütahya Erden Plaza’da servisten sorumlu Kerem Baydar bey aracımızın bakımıyla ilgileniyor. Her konuda müşterilerinin yanında yer alıyor. Hem navigasyon hem de çelik jant konusunda bizlere yardımcı oldu. Bize, i20’ye özel 3 adet çelik jant önerdi: Alüminyum Mirage, Challenger ve Tempest. Biz de en beğendiğimizi seçip aldık. 4 bijon, 8 kollu Alüminyum Jant Mirage –  VKM775154100 15”  jantları set halinde 600₺’ye aldık.

Üzerinde gelen saç jantlarımızı kışlık lastiklerimizle, çelik jantlarımızı ise yazlık lastiklerimizle kullanıyoruz. Lastik sök-tak dersinden kurtulduk. Kendimiz lastiklerimizi takıp çıkarabiliyoruz. Hem aracımız çelik janta kavuşmuş oldu hem de daha şık bir görüntü verdi. Yazlık/kışlık derdinden kurtulmak isteyenlere çelik jantları öneririm.

Navigasyonsuz kalmayın, yollarda kaybolmayın!..