Fatih Ekrem Bahadır
01

İSİM

Fatih Ekrem Bahadır

MESLEK

Yabancı Dil Eğitmeni

EPOSTA

mail@fatihbahadir.com

TELEFON

(+90) 532 603 77 22

01

Robert Koleji’nde Bir Gün

Her şey Robert College’in twitter hesabında İngilizce Öğretmenleri için konuşma ve okuma üzerine mini kurs vereceğiyle ilgili tweet atmasıyla başladı. Önce yeterli katılım sağlanamadığı için kurs ertelendi. Ve nihayet MEB’den gerekli izinler alınarak 13 Aralık 2014 Cumartesi günü yapılmasına karar verildi.

Jennifer Sertel kurs başlamadan önce bütün bilgilendirmeleri yaptı. Hatta ertelenen kursa dair maddi kaybımız varsa ceplerinden ödeyebileceklerini dahi belirtti.

Fakat kurs günü geldiğinde otobüs şoförlerinin yanlış yönlendirmelerine maruz kaldık. Meğer İstanbul’da 2 adet Arnavutköy varmış. Biri 3. Köprünün yapılmakta olduğu, Hadımköy civarında, diğeri ise Nişantaşı civarında bulunan Arnavutköy. 2 saat kadar süren dolmuş ve taksi yolculuğunun ardından nihayet Robert Koleji’ni bulabildik. Halbuki kursu düzenleyen Bayan Sertel maillerimize okulun haritası ve nasıl gelinebileceğine dair otobüs numaralarına kadar göndermişti.

Robert College

Neyse 150 yıllık, boğaza nazır, İstanbul’ın en güzel semtlerinden birinde yer alan Türkiye’nin en iyi lisesinin kapısından girdik. Güvenlik bizi Woods Hall’a doğru yönlendirdi. Taksiyle 700 metre kadar gittikten sonra ağaç ve yeşilliklerin arasında kursun verileceği binayı bulduk.

Dev kapılardan geçerek mini kursumuzun yapılacağı sınıfa girdiğimde arkadaşlar çoktan etkinliklere başlamışlardı. Diğer tarafta bulunan Arnavutköy’den geldiğimi duyduklarında şaşırdılar ve hemen buyur ettiler. Zira 2-3 saatim yanlış yönde Arnavutköy’ü aramak olmuştu.

Kursa 41 kişi katılmıştı. Yuvarlak masalar halinde 6 masaya bölündük. Ve anlatılanları grubumuzda yaptık. Konuşma ve okuma etkinliklerinin hangi aktivitlerle yapılabileceğini hem sunum olarak hem tahtada hem misafir ettikleri öğrencileri üzerinden göstererek hem de en sonunda bize de uygulatarak anlattılar.

Jennifer, Erica, Jake ve Jenny, Aybike verdiği 50’şer dakikalık sunumların ardından  10 dakikalık aralar verildi. Arada salonda sınırsız çay-kahve ve atıştırmalık ikramlar vardı. Yine 2 öğrenci sadece ikramlarla görevlendirilmişti.

9. sınıflardan 5-6 öğrenci hem aktivitelere katıldılar hem de bize uygulamalar esnasında yardımcı oldular. Öğrencilerin gerek aksanları gerekse İngilizce düzeyleri cidden takdire şayandı. Ben bir İngilizce Öğretmeni olarak kendi İngilizce’mden utanmadım değil doğrusu.

Mini-Course

Kolejde her öğretmene birer MacBook Air veya MacBook Pro verilmiş. Projeksiyon cihazı ve perdenin yanı sıra sınıflarda birer beyaz tahta var. tahtanın yanında bilgisayarınızı bağlayabileceğiniz bir stand var açılır. Orada direkt olarak bilgisayarınızı projeksiyon cihazına ve sınıf içi ses sistemine bağlayabiliyorsunuz. Sınıflar sade, duvarlar öğretmen ve öğrencilerin notları ile dolu. Tarihi koku bütün binaya sinmiş durumda.

Öğle arasında kadar dolu dolu sunumlar yapıldı. Sunumları artık burada anlatmayayım. Her sene yapılan bu kursa sizler de katılma şansı yakalayarak o havayı teneffüs edin. Katılımcılar arasında İstanbul dışından gelen sadece ben gibi 1-2 kişi vardı. Grubun çoğu İstanbul içindeki okullardan gelen İngilizce Öğretmenleriydi.

Bu kursa daha önceleri bir hafta yatılı şekilde yapılmış. Öğretmenler okulun yatakhanelerinde 5 gün misafir edilmiş. Boğaz turu yaptırılmış. Ama MEB öğretmenleri çabuk sıkılmış olacak ki bundan böyle bir gün uygulamalı, 2-3 online olarak yapılmaya karar verilmiş. Artık her sene böyle yapılacağını söylediler. Katılımcılar arasında bu programa daha önce de katılanlar vardı. Ve gayet keyif olduğunu söylediler.

Code Week

Öğle yemeğini okulun yemekhanesinde yedik. Açık büfe ve son derece nezih bir ortamı var yemekhanenin. Okul koridoları afiş, ilan ve broşürlerle dolu. Hatta bizden önce CODE Haftası yapılmış. Pencerelerde hep CODE Haftası ile ilgili afişler vardı.

Okulun yıllığı 50 bin lira. Yemek ve yurt isterseniz 75 bin lira. Herhalde Dünyadaki en pahalı liselerden biri. Öğrencilerin %25’inin burslu olduğunu ve TEOG sınavında %1’lik dilimden öğrenci aldıklarını öğrendik. Herhalde Robert Lisesi’inde okumanın iki yolu var: Ya çok zeki olmanız ve burslu okumanız gerekiyor ya da hem zeki hem de ailenizin zengin olması gerekiyor. Yoksa başka türlü çözüm bulamadım kendimce 🙂

Öğleden sonraki oturumlarda da yine dolu dolu sunumlar yapıldı. Uygulamalarını bizzat yaparak ve yaşayarak gördük. Daha sonra bilgisayar laboratuvarında gelecek 2-3 hafta için online olarak devam edecek olan kurs için Haiku Learning sitesi üzerinden tartışma sınıfımızı açtık ve kursa dair izlenimlerimizi ve değerlendirmelerimizi hemen orada yapmaya başladık. Tabi bu süreçte de gerek öğretmenler gerekse öğrenciler bizlere yardımcı oldu.

Güzel ve dolu dolu geçen bir gündü. Öğrencilerin çıkardığı gazeteden birer tane aldık. Kursta anlatılan etkinliklerin dokümanlarını aldık ve çıkmak üzere vedalaştık. Geç saatte çıktığımız için 5-6 tane taksi durağını aramamıza rağmen taksi bulamadım. Okulun diğer çıkış kapısına kadar rampa yukarı 700 metre yürümek zorunda kaldık. Keşke bir servis ile yardımcı olunsaydı. Okul bize gezdirilebilirdi. Elbette okulu gezmeye gitmedik ama en azından Robert College’i daha yakından tanımış olurduk.

Velhasıl, güzel bir gün geçirdik Robert Koleji’nde ve orada öğrendiklerimizi sınıfımızda uygulamaya çalışıyoruz ve bize bu eğitimi verenlere geribildirimde bulunmaya devam ediyoruz.

Konuşma ve dinleme konusunda Robert Koleji’nde İngilizce Öğretmenlerine yönelik yapılan mini kursa katıldım. Bize bu imkanı sağlayan Robert Koleji’ne ve keyifle sunum yapan öğretmenlere teşekkür ederim. Katılmayan arkadaşlara şiddetle öneririm.

Kursa dair kamerama yansıyanlara Facebook hesabımdaki ilgili albümden görebilirsiniz.

 1. 18 Aralık 2014 - Cevapla

  Wow!
  What a nice blog entry! Can we use this as a link when we try to find teachers?
  I am sorry that there was not a service to take you out of campus. That was a mistake. I took people up in my car but I missed taking you. Sorry!
  Thank you so much for your participation.
  Hope you enjoy doing the activities in your classes. See you in the on-line forum!
  Jennifer [jenny]

  • 18 Aralık 2014 - Cevapla

   @Jennifer

   Thank you Mrs. Sertel.
   Believe me, it was an extraordinary experience for me. I appreciate you and your colleagues for your inspiration and enthusiasm.
   Sure, you can use it.
   No problem. I am quite sure that next time you’ll do your best as usual.
   I am trying to use these valuable activities in my classes. I am going to share my experience as on-line, too.
   Fatih [Lost Teacher]