Fatih Ekrem Bahadır
01

İSİM

Fatih Ekrem Bahadır

MESLEK

Yabancı Dil Eğitmeni

EPOSTA

mail@fatihbahadir.com

TELEFON

(+90) 532 603 77 22

01

Twitter’ı Neden Seviyorum?

Sosyal medya ülkemizde her ne kadar siyasiler tarafından sevilmese, her ortamda sesi kesilmeye çalışılsa da dünya genelinde sosyal medyayı en çok kullanan bir milletiz. Sabah Gazetesi’nin haberine göre “Türkiye, 31 milyon 247 bin 120 Facebook kullanıcısıyla dünya genelinde 6. sırada yer alırken Avrupa ülkeleri içerisinde ise ilk sırada kendine yer buluyor.”

İstatistiklere bakarsak, biz Türkler, sosyal medyayı kullanmayı seviyoruz. Bugün sizlere “Twitter kullanmayı neden seviyorum?” sorusunu cevaplamaya çalışacağım. Sosyal medyayı, Facebook, Twitter, Google +, LinkedIn ve Instagram’ı olabildiğince kullanmaya çalışıyorum. Tabi her birerinin kullanım alanı birbirine benzese de hepsi farklı amaçlara hizmet ediyorlar.

Twitter, bana göre, Facebook’a nazaran daha elit ve daha teknik amaçla kullanılan bir mikroblog sitesi. Tiwtter’da önceleri sadece ileti gönderebiliyorduk. Sonra link paylaşmaya başladık. Daha sonra resim ekleme imkânı doğdu. Facebook bir taraftan Instagram ve WhatsApp’ı satın alırken diğer taraftan rakibi Twitter sürekli gelişmeye devam ediyor.

İşte Twitter Kullanma Nedenlerimiz:

1-      Gündemi Takip Edebilirsiniz

Günlük hayat hızlıca akıp gidiyor. Yoğunluktan haberlere bakma fırsatımız olmuyor. Kğıda basılı gazeteyi zaten birçoğumuz artık okumuyor. Haberleri daha çok gazetelerin internet sitelerinden veya internetteki haber portallarından okuyoruz. Bu süreçte Twitter imdadınıza yetişiyor. Twitter’da gündemi dakika dakikasına takip edebilirsiniz. Çünkü hemen her saniye gelişen olaylara ilişkin tweetler atılıyor.

2-      Firmalara Ulaşmak Daha Kolay

Online alışverişle bir ürün aldınız, kargonuz gelmedi. Firma telefonlara cevap vermiyor. Cep telefonu faturanıza fazla miktar yansımış. Müşteri hizmetlerine ulaşmanız lazım. Bu ve benzeri durumlarda Twitter üzerinden firmalara ulaşmanız daha kolay. Firmaların artık “sosyal medya bölümleri” var. Onlara attığınız her olumsuz tweet, müşteri potansiyellerini etkilediği için size direkt olarak dönüş sağlıyorlar. Telefonla dakikalarca bekleyip ulaşamadığınız yetkililere, attığınız bir tweetle anında ulaşıyorsunuz.

3-      Twitter, Devasa Bir Forum Sitesi

2006 yılında mesleğe başladığımda boş vakitlerimi alanımla ilgili forum sitelerinde geçirirdim. Hatta her ne kadar kavgalı ayrılsak da bir sitede gönüllü moderatör olarak görev aldım. Çalışma ilkelerini sevmediğim için siteden ayrıldım. Forum sitelerinde daha çok yaptığınız işle ilgili, ilgi duyduğunuz konularda kafanıza takılan sorulara cevap ararsınız. Açtığımız bir konuya diğer üyelerin online olup cevap yazmalarını bekliyorduk.

Twitter’da durum buna benzer ama işleyiş daha hızlı, dönütler daha başarılı. Satın almak istediğiniz bir ürünle ilgili sorunuzu bir tweetle iletin, kullanıcıların yorumlarını anında almaya başlayacaksınız. Hiç tanımadığınız, yüzünü dahi görmediğiniz kişiler size yardımcı olacaktır. Örneğin Van Depremi’nden depremzedelere Twitter üzerinden organize olunarak yardım toplandı.

4-      Farklı Bakış Açılarını Görmek

Twitter’da o kadar çok farklı gruptan kişiler var ki herkesin, her kesimin görüşlerini orada okuyabilirsiniz. Bu sayede olaylara, gündeme ve konulara ilişkin bakış açınız değişecektir. Çok farklı paylaşımları bir arada göreceksiniz. Bir nevi fikirlerin harmanı Twitter. Birçok farklı düşünce aynı havuzda yer alıyor. Onların arasından ister istediklerinizi çekip alırsınız, isterseniz eleştirel bir bakış açısı ile olumsuz, eksik taraflarınızı görebilirsiniz. Örneğin 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri’nde birçok farklı kesimden onlarca kişilerin fikirlerini okuma şansımız oldu.

5-      Gündem Oluşturabilirsiniz

Medyada yer almayan, bizden saklanan, gözden kaçan olayları yakalayabilirsiniz. Gündeme getirmek istediklerini bir hastag’la yaygınlaştırabilirsiniz. Bazı toplulukların, televizyon dizlerinin, reklam şirketlerinin veya parti gruplarının yaptığı gibi hastag oluşturarak istediğiniz konuyu gündeme taşıyabilirsiniz. Örneğin atama bekleyen öğretmenler, hasta bir köpeğe bakıcı aile arayanlar, kan/ilik arayanlar, kayıp ilanları, vb. Bu konuda verebileceğimiz en güncel örnek ise sosyal medyada yer alması ile ülkemizin kapıları kendilerine açılan 35 Uygur Türk’ü.

6-      Yarışamalara Katılmak

Twitter’da kitap sitelerinin, firmaların, hatta tanınmış kişilerin profillerinde düzenledikleri yarışmalara katılabilir ve vaad edilen hediyelere sahip olabilirsiniz. Twitter üzerinden araba firmalarının yayınladıkları indirim kuponları, hosting sitelerinin indirim kuponlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Retweet ederek bazı hediyeler kazanabilirsiniz. Ankete katılarak veya sorulara doğru cevaplar vererek kitap, CD, vb. hediyelere sahip olabilirsiniz.

7-      Hedef Kitlenize Ulaşmak

Bir parti lideri misiniz, kampanyanızı tabana yaymak mı istiyorsunuz? Buyurun Twitter sizin emrinizde. Buradan yazacağınız iletilerle seçmenlerinize ulaşabilir, onların sorularına tatminkar cevaplar vererek oylarınızı artırabilirsiniz. Örneğin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Twitter kullanıcılarından birkaçı ile yemek yemişti. Barak Obama seçim zaferini Twitter üzerinden “Four more years.” Diye tweet atarak kutlamıştı. Bizim liderler farklı nedenlerden dolayı Twitter’dan korksalar da dünya liderleri Twitter’ı etkin bir şekilde kullanıyorlar.

8-      Yayınlarınızı Yaygınlaştırın

Bir blog siteniz mi var, yazılarınızı yaygınlaştırmak mı istiyorsunuz? Yazılarınızı klavyeden geçirdikten sonra ilk yayınlayacağınız mecra elbette sosyal medya olacaktır. Twitter’da sizin tweetlerinizi okuyanlar, retweet yapanlar ve yazılarınıza yorum yapanlar yazınızın daha çok okur tarafından okunmasını sağlayacaktır. Blogunuzun reklamını yapmanıza gerek yok, yazılarınızı Twitter’da takipçilerinizle paylaşmanız yeterli.

9-      Reklamlarınızı Ücretsiz Olarak Yapın

Bir kitap yazdınız, bir ürününüz var satmak istiyorsunuz. Reklam için çuval dolusu para harcamanıza gerek yok. Twitter’dan istediğiniz gibi bir reklam kampanyası yürütebilirsiniz. Hedef kitlenize hem daha çabuk hem de daha ucuz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Örneğin Mehmet Doğan hocamın yeni çıkan “Rıfkı Almaz” kitabını attığı tweetlerden öğrenerek satın alıp okudum.

Aracınızı, bilgisayarınızı, cep telefonunu satmak mı istiyorsunuz? 2. el ilan sitelerine ilanınızı verip sadece Twitter’dan bir ileti paylaşmanız hedef kitlenize ulaşmada size yardımcı olacaktır. Bu sayede hem daha çok müşteri bulacaksınız hem de satışlarınız daha hızlı ve kolay olacaktır.

10-   Sitelere Üye Olmak Daha Kolay

Artık sitelere üye olmak için bir ton form doldurmanıza gerek yok. Herhangi bir sosyal medya hesabınızla istediğiniz siteye saniyeler içinde üye olup giriş yapabilirsiniz. Elbette o sitelerin bu alt yapıyı kullanması gerek. Bu uygulama gerek site sahiplerine gerekse siteye üye olmak isteyen üyelere büyük kolaylık sağlıyor. Bu sayede yazılara daha kolay yorum yazabilecek, daha hızlı alışveriş yapabilecek ve nette dolaşırken zaman kazanacaksınız.

Ben, ortalama bir internet ve sosyal medya kullanıcısı olarak, Twitter kullanımı hakkındaki nedenlerimi sıraladım. Okuma zahmetinde bulunduğunuz için teşekkür ederim. Elbette sizlerin de eklemek istediğiniz sebepler olacaktır. Bunları okumaktan keyif duyarım. Aşağıda bu yazıyı kaleme alırken gözüme takılan yazılar var. Belki orada bulunan infografiklere de göz atmak istersiniz.

Kaynaklar:

 1. Connected Vivaki l Türkiye’de Facebook Kullanımı
 2. Dr. Gülüm ŞENER l Türkiye’de Facebook Kullanım Araştırması
 3. Sabri Küstür l Türkiye’de Twitter Kullanımı
 4. Serhan YILDIZ l Türkiye’de İnternet Kullanımı
 1. 24 Nisan 2014 - Cevapla

  Yazınız güzel olmuş emeğinize sağlık fakat yazıyı yayımlamadan önce birkaç kere daha gözden geçirmenizi tavsiye ederim çünkü yazınızda hem yazım yanlışları hem de anlatım bozuklukları mevcut. Bir sonraki yazınızda daha dikkatli olursanız her şey gayet güzel olacak. 🙂

  • 24 Nisan 2014 - Cevapla

   @Jankat Çapar

   Teşekkür ederim. Bir defa gözden geçirilmiştim ama yetmemiş demek ki. Dikkatli gözlerden kaçmıyor.